کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: گزارش‌هایی منتشر شده که نشان می‌دهد ترور هدفمند وکلا در سودان به اوج خود رسیده و نشان می‌دهد تمام کسانی که به دنبال احقاق حقوق مردم خود هستند و می‌خواهند مقابل ظلم بایستند یک به یک توسط شبکه‌های مافیایی در خاورمیانه و شمال آفریقا ترور می‌شوند.

«سیدرضا صدرالحسینی» با اشاره به تشدید درگیری‌ها در سودان در گفت‌وگو با ایلنا اظهار کرد: مساله مهمی که در جغرافیای سودان قابل رویت است، بحث تشدید تقابل نظامی میان ارتش این کشور و نیروهای واکنش سریع سودان بوده که به ظاهر این درگیری‌ها میان کشورهای عربی مانند عربستان و امارات رخ داده اما در پشت پرده، اسرائیل و ایالات متحده به نوعی صحنه گردان اصلی جنگ در سودان هستند. 

توجه داشته باشید که تل‌آویو برای تجزیه سودان بزرگ در سال ۲۰۱۶ تلاش‌های زیادی کرد و در نهایت توانست این کشور را به سودان جنوبی و شمالی تقسیم کند. در همین راستا مشکلات عدیده‌ای برای این کشور به وجود آمد و حالا هم شاهد آن هستیم که طی روزهای اخیر هر دو طرف جنگ در سودان جنوبی مقابل یکدیگر ایستادند و درگیری‌ها در این ناحیه بروز و ظهور 

کرده است.

وی ادامه داد: نکته مهم در مورد تحولات سودان این است که حالا این درگیری‌ها به دارفور و سودان جنوبی رسیده است و همین موضوع می‌تواند یک امر بسیار خطرناک برای تبدیل شدن این درگیری‌ها به یک جنگ منطقه‌ای به حساب بیاید. از سوی دیگر داده‌های یونیسف نشان می‌دهد که طی ۱۰۰ روز جنگ در سودان، چیزی حدود ۵۰۰ کودک کشته و یا توسط باندهای مافیایی قاچاق انسان، ربوده شده‌اند و از سرنوشت آنها اطلاعاتی در دست نیست.

این تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: بر همین اساس وضعیت فعلی که حاصل نفوذ کشورهای عربی، رژیم صهیونیستی و حتی سرویس‌های اطلاعاتی غربی در سودان است نشان می‌دهد که وضعیت سودان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. در این بین ایران هم پیشنهاد میانجی‌گری میان طرفین درگیری در سودان را داده و باید منتظر ماند و دید که چه پاسخی از خارطوم مخابره می‌شود. آنچه در این میان باید زیر ذره‌بین قرار بگیرد مسائل امنیتی داخل سودان است. 

در ماه‌های گذشته علاوه بر ربوده شدن کودکان و زنان، گزارش‌هایی منتشر شده که نشان می‌دهد بحث ترور هدفمند وکلا در سودان و برخی از کشورهای آفریقایی به اوج خود رسیده است و گویای آن است که تمام کسانی که به دنبال احقاق حقوق مردم خود در این کشور هستند و به نوعی می‌خواهند مقابل ظلم بایستند و از حقوق مردم خود دفاع کنند، یک به یک توسط شبکه‌های مافیایی در خاورمیانه و شمال آفریقا ترور می‌شوند یا سرنوشت آنها به مرگ‌های مشکوک ختم می‌شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در عراق هم طی سال‌های گذشته شاهد آن بودیم که برخی از خبرنگاران و حتی وکلای دادگستری که به نوعی در راستای شفافیت گام برمی‌داشتند از بین رفتند و حالا در سودان هم نخبگان زیادی به کام مرگ کشیده شده‌اند که مشخص نیست چه جریانی پشت این قبیل مسائل قرار دارد. 

در پایان باید به این نکته اشاره کنم که نشست‌های مختلفی برای حل و فصل بحران سودان در کشورهای عربی از جمله عربستان و مصر برگزار شده اما معتقدم که هیچکدام از این کشورها نمی‌توانند مذاکرات صلح را به تنهایی جلو ببرند و اوضاع را رو به راه کنند؛ چراکه ایالات متحده و اسرائیل نمی‌خواهند این پرونده خاتمه پیدا کند و صلح جاری شود اما به نظرم کشورهای آفریقایی و اسلامی باید خودشان به صورت یک جانبه وارد پرونده شوند و آن را حل و فصل کنند.