تحقیقات درباره پرونده رابرت مالی، نماینده ویژه سابق آمریکا در امور ایران، همچنان ادامه دارد و به‌رغم فشارهای کنگره، وزارت خارجه دولت جو بایدن هیچ جزئیاتی به دلیل تداوم تحقیقات به کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان ارائه نکرده است. رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان می‌گوید که در جلسه توجیهی، مقامات دولت آمریکا قادر به ارائه جزئیات در مورد تحقیقات جاری در مورد نماینده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران نیستند. مایک مک کال، پس از یک جلسه توجیهی محرمانه صبح جمعه درباره وضعیت پرونده رابرت مالی به نشریه جوییش اینسایدر گفته است که مقامات دولت آمریکا نتوانسته‌اند در مورد وضعیت راب مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران که از ایفای نقش خود به اتهام سوء استفاده از اطلاعات محرمانه تعلیق شده است، به اعضای کمیته توضیحی ارائه دهند. وی پس از انتشار گزارش‌ها پیرامون برکناری مالی از مقامات وزارت امور خارجه خواسته بود در این خصوص توضیحاتی ارایه دهند. او گفته است که «ما هیچ جزئیاتی در مورد تحقیقات مالی نداریم، زیرا این تحقیقات در جریان است.» وی افزود که دولت آمریکا احتمالا تا زمانی که تحقیقات به پایان نرسد، نمی‌تواند توضیحات کاملی ارائه دهد.

تارنمای آمریکایی پولیتیکو نیز در این باره نوشت: به گفته یکی از دستیاران کمیته جمهوری‌خواه که خواست نامش فاش نشود، مایکل مک کال، رئیس‌ کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان توانسته است موافقت وزارت امور خارجه این کشور را برای برگزاری جلسه در این هفته به دست آورد. قانونگذاران از هر دو حزب در این جلسه توجیهی محرمانه می‌توانند شرکت کنند. نمایندگان جمهوری خواه از دولت آمریکا انتقاد کرده اند که به راب مالی اجازه داده است پس از تعلیق مجوز امنیتی او به دلیل تحقیقات، به کار در این وزارتخانه ادامه دهد و چند هفته به آنها در این باره اطلاع نداده است. در اواسط ژوئیه، مک کال تهدید کرد که اگر در مورد شرایط تعلیق مالی اطلاعاتی دریافت نکند، مقامات وزارت خارجه را احضار خواهد کرد.

ابعاد جدید علت برکناری 

به روایت واشنگتن فری بیکن

همچنین به گزارش دیده‌بان ایران، نشریه واشنگتن فری بیکن گزارش جالب و جنجالی منتشر کرده و در آن به ابعاد جدید علت برکناری و قطع شدن دسترسی‌های امنیتی رابرت مالی، مسئول سابق میز ایران در وزارت خارجه آمریکا پرداخته است.

طبق این گزارش، رابرت مالی در مورد سوء استفاده از اطلاعات محرمانه، مورد تحقیق قرار گرفت و اتهامات وی به حدی جدی بود که تحقیقات بعداً از دفتر وزارت خارجه آمریکا به FBI تحویل داده شد. 

منابعی که با نشریه واشنگتن فری بیکن صحبت کردند، اعلام کردند که رابرت مالی ممکن است اطلاعات طبقه‌بندی شده‌ای را به شبکه‌ای از طرفداران حکومت ایران که از توافق دولت اوباما با ایران حمایت می‌کردند، افشا کرده باشد. در این گزارش، به مجموعه حامیان توافق ایران و آمریکا که حتی ممکن است طرفداران حکومت ایران هم باشند (علاوه برلابی‌گری) با عنوان «اتاق پژواک» نام برده 

شده است.

در بخش دیگری از این گزارش تاکید شده که رابرت مالی ممکن است در حالی که بایدن برای احیای مجدد توافق با ایران در حال تلاش بوده، اطلاع‌رسانی به «اتاق پژواک» را ازسرگرفته و در یکی از این جلسات توجیهی اطلاعاتی را که مجاز به افشای آن نبوده، مطرح کرده باشد. 

عجیب اینکه به استناد یکی از رسانه‌های ایرانی، رابرت مالی به طور معمول با تعدادی از حامیان ایران در آمریکا مانند تریتا پارسی در تماس بوده و این متحدان به عنوان واسطه برای مذاکره با دولت ایران عمل می‌کنند. در حال حاضر این نظریه که در یک رسانه ایرانی مطرح شده بود، در رسانه‌های آمریکایی نیز مورد توجه قرار 

گرفته است.

نباید تعلیق مالی را 

یک توطئه بی‌مبنا فرض کرد

یک تحلیل‌گر مسائل بین‌الملل در همین راستا، گفت: ممکن است تحقیقات دایره حفاظتی وزارت خارجه آمریکا و اف بی آی در مورد رابرت مالی هنوز ادامه داشته باشد یا خاتمه یافته و نتیجه آن منفی بوده است. به هر حال این امکان نیز وجود دارد که نتیجه تحقیقات یا هر دلیلی که تعلیق رابرت مالی داشته است به دلیل محرمانه بودن هیچوقت در سطح عمومی مطرح نشود. اما در مجموع به نظر نمی‌رسد که او دیگر به کار قبلی‌اش بازگردد.

تحلیل‌گر مسائل بین‌الملل: ممکن است نتیجه تحقیقات دایره حفاظتی وزارت خارجه آمریکا و اف بی آی در مورد رابرت مالی به دلیل محرمانه بودن هیچوقت در سطح عمومی مطرح نشود؛ اما در مجموع به نظر نمی‌رسد که او دیگر به کار قبلی‌اش بازگردد

کوروش احمدی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در پاسخ به این سوال که اخیرا ویسی از رابرت مالی منتشر شده که در آن اشاره می‌کند برجام برای افزایش فشارها بر ایران است تحلیل شما درباره این اتفاق چیست، گفت: در ویس منتشره که من شنیده‌ام عمده مطالب توسط یک گوینده به زبان فارسی مطرح می‌شود. لذا مادامی که ویس اصلی را نشنوم و در مورد تاریخ و محل طرح آن و برخی جزئیات دیگر اطلاعی حاصل نکنم نمی‌توانم قضاوتی در مورد آن بکنم. به طور کلی باید توجه داشت که اولا سخنان دیپلمات‌های باتجربه و باسابقه متوجه مخاطبان متعدد و متنوع است از جمله مخاطبانی در داخل کشور که باید حواسشان به آنها نیز باشد.

وی افزود: آنها به علاوه در هر مقطع زمانی ممکن است دست زدن به مانوری را برای منظوری خاص ضروری بیابند گاهی تندروی کنند، گاهی میانه‌روی کنند. ثانیا همیشه این امکان وجود دارد که در منازعه جناح‌های مختلف در داخل کشورها، اقداماتی برای تخریب جناح مقابل و پیشبرد اهداف خاص سیاسی و جناحی صورت گیرد. ثالثا در این قضیه برجام طرف‌های منطقه‌ای متعددی هم فعال هستند و رابرت مالی دشمنان شناخته شده‌ای نیز دارد که ممکن است دست آنها در کار به اصطلاح افشای این فایل‌های صوتی نیز باشد. لذا باید به شدت در این رابطه محتاط بود و در دام آنها نیافتاد.

احمدی در پاسخ به این سوال که چرا با وجود حذف رابرت مالی به طور قطره‌چکانی اطلاعات پرونده منتشر می‌شود و چرا تا این اندازه بزرگ جلوه می‌شود گفت: واقعیت این است که به طور قطره‌چکانی هم اطلاعات در این مورد نداده‌اند. همان حرفی را که اول زدند، یعنی سهل‌انگاری در حفظ اسناد محرمانه دارند می‌زنند توضیح اضافه‌ای نداده‌اند. سخنگویان آمریکایی در پاسخ به این سوال گفته‌اند که محدودیت‌هایی از نظر حفظ حریم خصوصی افراد دارند که حرفی بی‌معنی است چون دلیلی که برای تعلیق او عنوان کرده‌اند، ربطی به حریم خصوصی ندارد.

به گزارش پولیتیکو، مایکل مک‌کال، رئیس‌ کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا موافقت وزارت امور خارجه این کشور را برای برگزاری جلسه توجیهی محرمانه درمورد پرونده رابرت مالی با حضور قانونگذاران از هر دو حزب به دست آورده است

احمدی در پاسخ به این سوال که پشت پرده انتشار اخبار مربوط به تعلیق رابرت مالی که هر چند وقت یکبار نکته تازه‌ای از آن مطرح می‌شود از نظر شما چیست، گفت: واقعیت این است که رابرت مالی به جناح چپ طیف سیاسی در آمریکا تعلق دارد. او سوابق متعددی در کار با فلسطینی‌ها و حتی حماس داشته است. از یک خانواده چپگرای عرب- فرانسوی بوده و پدر و مادرش سوابق زیادی در حمایت از انقلاب الجزایر و فلسطین داشته‌اند. تا این اواخر نیز او قویا مورد حمایت جناح چپ حزب دموکرات و کسانی مانند برنی سندرز بود و برای تصدی سمت فرستاده ویژه ایران علنا از سوی این طیف و حتی چپ‌های خارج از سیستم حمایت شد. وی تصریح کرد: به همین ترتیب لابی اسرائیل در آمریکا و مقامات اسرائیلی و جریان دست راستی در آمریکا سخت منتقد او بودند. این آن چیزی است که در مورد او در لایه بیرونی سیاست همیشه و از حدود ۲۵ سال پیش مطرح بوده است. آیا جریان‌های راست در آمریکا توانستند حربه‌ای برای زدن او پیدا کنند؟ آیا خطایی جدی مرتکب شده است؟ آیا ارتباطاتی داشته و اطلاعاتی از سوی او به کسانی داده شده که نباید داده می‌شد؟ روشن نیست. البته با توجه به حمایت‌هایی که او در داخل دولت بایدن دارد، نباید قضیه را ساده یا یک توطئه بی‌مبنا فرض کرد.