تشکیل کمیته پنج‌جانبه درباره سوریه

وزیر خارجه عربستان در پایان نشست سران عرب در جده گفت که بیانیه «اجلاس جده» بر تقویت اقدامات مشترک اعراب تاکید کرده است. به گزارش روزنامه فرامنطقه‌ای رای‌الیوم، فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه عربستان در کنفرانس مطبوعاتی پایانی سی و دومین اجلاس سران کشورهای عربی در جده، با حضور احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب افزود که «اعلامیه جده» بر محوریت مساله فلسطین در این نشست تاکید کرد.

بن فرحان ابراز امیدواری کرد که بازگشت سوریه به اتحادیه عرب به پایان دادن به بحران آن کمک کند. وزیر خارجه عربستان همچنین از پیام‌های روسای جمهور چین و روسیه برای نشست سران کشورهای عربی استقبال کرد. شی جینپینگ رئیس جمهوری چین عصر جمعه در پیامی به مناسبت سی و دومین نشست سران کشورهای عربی در جده به ملک سلمان بن عبدالعزیز تبریک گفت.

شی جینپینگ گفت: چین آماده همکاری با کشورهای عربی برای پیشبرد روح دوستی چین و عربی و ارتقای مشارکت راهبردی چین و عربی به سطح بالاتر است. همچنین ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز جمعه گفت گسترش همکاری بین روسیه و کشورهای عربی در راستای ایجاد یک سیستم عادلانه‌تر روابط بین‌المللی است.

ولادیمیر پوتین در پیامی تلگرامی خطاب به شرکت کنندگان در نشست اتحادیه عرب گفت: روسیه برای توسعه روابط دوستانه با کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا اهمیت زیادی قائل است. پوتین گفت: ما قصد داریم به حمایت از تلاش‌های جمعی برای حل مسالمت‌آمیز مشکلات منطقه‌ای از جمله بحران‌های سودان، یمن، لیبی و سوریه با احترام ضروری به حاکمیت دولت‌ها و هنجارهای موجود حقوق بین‌الملل ادامه دهیم.

وی بر لزوم ارائه و تداوم همه کمک‌های ممکن برای حل مناقشه فلسطین و اسرائیل بر اساس رویکرد مندرج در قطعنامه‌های مربوطه سازمان ملل متحد و همچنین طرح صلح عربی تاکید کرد. پوتین افزود: ما معتقدیم که گسترش همکاری‌های چندجانبه بین روسیه و کشورهای عربی به طور کامل منافع مشترک ما را برآورده می‌کند و در راستای ایجاد یک نظام عادلانه‌تر و دموکراتیک‌تر در روابط بین‌الملل بر اساس اصول چند قطبی، برابری واقعی و احترام به منافع یکدیگر است.

فیصل بن فرحان درباره درگیری‌های جاری در سودان گفت: عربستان با واشنگتن برای دستیابی به یک آتش‌بس بشردوستانه در سودان همکاری می‌کند و خاطرنشان کرد: «وضعیت در سودان ناگوار است و رسیدن به آتش‌بس در حال حاضر مهم است. وزیر خارجه عربستان افزود: مذاکرات درباره سودان در جده ادامه دارد و سخن از گشایش امر در این خصوص زود است.

وزیر خارجه عربستان سعودی از طرف‌های سودانی خواست مسؤولیت نشان دهند و به گفت‌وگو متوسل شوند. بن فرحان در خصوص پرونده اوکراین نیز گفت: برای بحران اوکراین و روسیه راه‌حلی جز از طریق گفت‌وگو وجود ندارد و کشورهای عربی موضع بی‌طرفی مثبت در قبال بحران اوکراین اتخاذ کرده‌اند و می‌خواهند روابط خود را با هر دو طرف حفظ کنند.

این دیپلمات گفت: از زمان آغاز بحران، کشورهای عربی موضع بی طرفی مثبت اتخاذ کرده اند و گفتگو با طرف های روسیه و اوکراین را آغاز کرده  و در عین حال روابط عربی را با دو طرف حفظ کرده و از شنیدن دیدگاه‌ها استقبال می‌کنیم.

وی گفت: دعوت ما از رئیس جمهوری اوکراین برای حضور در نشست جده، برای شنیدن صدای همه بوده است و روابط ما با روسیه مهم است و موضع ما همچنان بی‌طرفی مثبت است. ولیعهد عربستان در دیدار رئیس جمهوری اوکراین بر اهتمام عربستان به حل سیاسی بحران اوکراین تاکید کرد.

میدل ایست نیوز گزارش داد: محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در جده میزبان ولودیمیر زلنسکی بود. به گزارش خبرگزاری رسمی عربستان، دو طرف روابط دوجانبه و مسائل دارای اهمیت مشترک را بررسی کردند.