لاوروف: حمله پهپادی به کرملین

با اطلاع آمریکا انجام شد

وزیر خارجه روسیه گفت، انکار کی‌یف و واشنگتن نسبت به حمله پهپادی به کرملین به معنای قابل قبول بودن حرف‌هایشان نیست. به گزارش اسپوتنیک، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه طی یک کنفرانس مطبوعاتی پس از نشست وزرای خارجه سازمان همکاری شانگهای در هند اظهار کرد: اگر معتقدید چون آمریکا و اوکراین صرفا حملات پهپادی به کرملین را رد می‌کنند، و در نتیجه ما هم باید از آن بگذریم، باید بگویم که چنین چیزی کارساز نیست. وی افزود، تعدادی از وزرای خارجه در نشست مذکور از جمله بیلاوال بوتو زرداری، وزیر امور خارجه پاکستان، حمله پهپادی به کرملین را محکوم کردند.

لاوروف تاکید کرد: ارزیابی‌های ما درباره حمله به کرملین و اقامتگاه ریاست‌جمهوری روسیه انجام شد. تقریبا تمامی همتایاتم از جمله وزیر خارجه پاکستان که گفت‌وگویی با آن‌ها داشتم، این حمله را محکوم کردند و نسبت به دستیابی به حقیقت و شناسایی افراد مسؤول ابراز امیدواری کردند. وی خاطرنشان کرد که اگرچه مقامات آمریکایی صرفا برای خودشان صحبت می‌کنند؛ اما به ارزیابی‌های آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا نسبت به این حمله پهپادی را در نظر می‌گیرد.

وزیر خارجه روسیه اعلام کرد: روسیه به جای آنکه گمانه‌زنی کند که آیا این حمله بهانه‌ای برای جنگ بوده یا خیر، به این اقدام (حمله پهپادی به کرملین) پاسخ خواهد داد. سرگئی لاوروف تایید کرد که روسیه با تدابیری به حمله پهپادی به کرملین پاسخ خواهد داد و این نشان می‌دهد که حمله دو پهپاد به کرملین بدون اطلاع واشنگتن غیرممکن است. لاوروف افزود: مذاکرات برای حل‌وفصل بحران کنونی تنها به اوکراین مربوط نمی‌شود. البته که این مذاکرات دیر یا زود انجام خواهد شد؛ اما نه با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین زیرا او یک دست‌نشانده غربی است بلکه مذاکرات با اربابان زلنسکی انجام خواهد شد.

طبق گفته‌های وزیر امور خارجه روسیه، این کشور علی‌رغم ارسال و پمپاژ تسلیحات آمریکایی به کی‌یف، نسبت به مذاکرات کوتاهی نکرده است. لاوروف خاطرنشان کرد: ابتکار حل و فصل چین، به‌ویژه، موضوع جهانی را پوشش می‌دهد که تضمین عدم تقسیم امنیت، رد نقض حاکمیت‌ کشورها و کنار گذاشتن تحریم‌های غیرقانونی است. وزیر امور خارجه روسیه اظهار داشت: روسیه از چشم انداز حل و فصل مسالمت آمیز استقبال می‌کند؛ اما صبر آن هم حد و حدودی دارد. سرگئی لاوروف در قسمت دیگری از اظهاراتش با اشاره به وضعیت افغانستان گفت: ایالات متحده مجددا تلاش می‌کند تا در امورات افغانستان دخالت کرده و از گروه‌های تروریستی از جمله القاعده و جنبش اسلامی ترکستان شرقی حمایت می‌کند.

در همین راستا بامداد روز گذشته (جمعه) یک پالایشگاه نفت در جنوب روسیه آتش گرفت و رسانه‌های روس گزارش دادند که عامل این آتش سوزی حمله پهپادی اوکراین بوده است. ویدیوی منتشر شده که در آن دود سیاهی از پالایشگاه نفتی ایلسکی در شهر جنوبی کراساندور روسیه بالا می‌آید. گفته می‌شود که این آتش به سرعت خاموش شده و کسی در این جریان آسیب ندیده است. در نخستین ساعات صبح پنج‌شنبه هم این پالایشگاه هدف حمله چندین پهپاد قرار گرفته بود.

به نظر می‌رسد با توجه به این حملات و وعده پاسخ از سوی روس‌ها، طی روزهای آینده، روس‌ها عملیات گسترده‌ای در خاک اوکراین انجام خواهند داد. گفته می‌شود ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین در کشورش حضور نداشته و پس از فنلاند و هلند، قرار است به انگلستان سفر کند. این پس از آن اتفاق افتاد که در روز چهارشنبه دو پهپاد که مسکو آنها را منتسب به اوکراین می‌داند به کاخ کرملین حمله کردند. روسیه این رویداد را تلاش کی‌یف برای ترور ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه می‌داند؛ اما اوکراین دست داشتن در این حمله را رد کرده است.