دبیرکل ناتو معتقد است "زمان آن رسیده که ناتو و اتحادیه اروپا درباره تخاصم روسیه علیه اوکراین روی یک اعلامیه مشترک جدید به اتفاق‌نظر برسند."

به گزارش ایسنا، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در پیامی توییتری از ملاقات با اورزولا فون درلاین، رئیس کمیسیون اروپا خبر داد و نوشت: دوباره با فون درلاین ملاقات کردم. ما درباره تخاصم روسیه علیه اوکراین و افزایش حمایت از اوکراین به گفت‌وگو پرداختیم. همکاری ناتو – اتحادیه اروپا منجر به ثبات و امنیت می‌شود، بنابراین فکر می‌کنم زمان آن رسیده که روی یک اعلامیه مشترک جدید برای پیش بردن شراکت خودمان به اتفاق‌نظر برسیم.

بیانیه مشترک اتحادیه اروپا و ناتو قرار بود در سال ۲۰۲۱ امضا شود، اما به دلایل نامعلومی این اتفاق رخ نداد.

اتحادیه اروپا تابستان امسال اعلام کرد که انتظار پیشرفت در مذاکرات با ناتو در مورد بیانیه جدید همکاری مشترک را، پس از تصویب سند راهبرد دفاعی اروپا و تصویب یک سند مفهومی راهبردی جدید برای این ائتلاف نظامی در نشست مادرید، دارد.

بر این اساس، راهبرد جدید اتحادیه اروپا ایجاد یک نیروی واکنش سریع را فراهم می‌کند که بتواند به طور مستقل از ناتو در کشورهای عضو، در صورت نیاز هرکدام از آنها به کمک نظامی و امنیتی، عمل کند.نمایندگان اتحادیه اروپا تأکید می‌کنند که ناتو به عنوان سازمان اصلی برای تضمین امنیت اروپا باقی می‌ماند.منابع اروپایی نیز درباره بیانیه مشترک جدید اتحادیه اروپا و ناتو می‌گویند که این سند باید منعکس‌کننده زمینه‌های جدید همکاری از جمله ژئوپلیتیکی، امنیت سایبری، امنیت فضایی، اثر تغییرات آب‌وهوایی بر امنیت، مبارزه با اطلاعات نادرست و دخالت در امور داخلی کشورهای عضو باشد.

استولتنبرگ همچنین در مصاحبه‌ با سی‌ان‌ان گفت که راهکار ناتو افزایش حمایت است.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده هم در این رابطه گفت که ایالات متحده به هرگونه استفاده روسیه از تسلیحات هسته‌ای علیه اوکراین پاسخ خواهد داد و به مسکو درباره "عواقب فاجعه‌باری" که با آن مواجه خواهد شد، توضیح داده است.