روز گذشته (چهارشنبه) طالبان اعلام کرد که ولایت بدخشان در شمال شرق افغانستان را تصرف کرده است. به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، طالبان در بیانیه‌ای از تصرف فیض آباد، مرکز ولایت بدخشان، ساختمان دولتی، مقر پلیس، اداره اطلاعات محلی و سایر تاسیسات این منطقه خبر داد. آژانس خبری پژواک نیز تایید کرد که شبه نظامیان طالبان کنترل بسیاری از نواحی این ولایت را به دست گرفته‌اند که شامل مرکز آن می‌شود و نیروهای امنیتی را عقب رانده‌اند. بدخشان نهمین ولایت است که توسط طالبان در کمتر از یک هفته سقوط می‌کند. شهر فراه، مرکز ولایت فراه و شهر پلخمری، مرکز ولایت بغلان روز سه‌شنبه به دست طالبان افتاد. منابع محلی تصرف این دو مرکز ولایت را تایید کرده‌اند. شهلا ابوبر، یکی از اعضای شورای ولایتی فراه به خبرگزاری فرانسه گفت: طالبان عصر سه شنبه پس از یک درگیری مختصر با نیروهای امنیتی وارد شهر فراه شد. آنها دفتر والی فراه و مقر پلیس را تصرف کردند. عبدالناصری فراهی، یکی از قانون‌گذاران افغان در شهر فراه گفت: طالبان زندان مرکزی ولایت فراه را نیز تصرف کرده است.

فراه در حال حاضر دومین مرکز ولایتی در جنوب غربی افغانستان است که طالبان آن را تصرف کرده است. طالبان روز جمعه ولایت نیمروز را نیز تصرف کرد. تصرف شهر فراه همچنین گذرگاه دیگری هم مرز با ایران را در اختیار این گروه شبه‌نظامی می‌گذارد. ابوبر افزود: نیروهای امنیتی محلی به یکی از پایگاه‌های ارتش در خارج از شهر فراه عقب‌نشینی کردند. هم‌زمان یکی از اعضای شورای شهر پلخمری و یکی از افسران ارتش افغانستان به خبرگزاری فرانسه گفت: طالبان روز سه‌شنبه شهر پلخمری، مرکز ولایت بغلان را تصرف کرد. مامور احمدزی، عضو شورای شهر پلخمری گفت: بعد از حدود دو ساعت درگیری، شبه‌نظامیان طالبان بر نیروهای امنیتی چیره شده و آنها را وادار به عقب‌نشینی کردند. تصرف شهر پلخمری به طالبان هم مرزی با ولایت‌های شمالی را می‌دهد. طالبان اخیرا ولایت‌های قندوز و تخار را تصرف کرد. این امر به آنها کنترل حدود 378 کیلومتر از جاده کابل به ولایت بدخشان را می‌دهد.

این جاده یکی از مهم‌ترین مراکز ترانزیتی برای عبور خودروهای مسافربری و تجاری و حمل و نقل کالاهای غیرقانونی از جمله مواد مخدر است. در همین حال، اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان نیز روز گذشته (چهارشنبه) به مزارشریف، مرکز ولایت بلخ رفت و قصد دارد تا امنیت کلی در منطقه شمالی افغانستان را رصد کند. وی همچنین با عطا محمد نور، یکی از مقام‌های بلندپایه در مزارشریف و همچنین عبدالرشید دوستم، جنگ سالار افغان دیدار و درباره دفاع از شهر همزمان با حضور نیروهای طالبان در حومه آن گفتگو کرد.

این در حالیست که به دنبال شکست نظامیان افغان مقابل طالبان، ژنرال والی محمد احمدزی دیروز (چهارشنبه) از سمت ریاست ارتش افغانستان برکنار شد. برکناری رئیس ارتش افغانستان در شرایطی انجام میشود که طالبان دو شهر دیگر را به تصرف خود درآورده که یکی از آنها تنها ۲۰۰ کیلومتر با کابل فاصله دارد و همچنین ده ها هزار تن در ولایتهای شمالی آواره داخلی شده‌اند. اما به رغم این درگیری‌ها و اینکه مرکز هشت ولایت تاکنون به دست شبه نظامیان سقوط کرده است، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا قصد ندارد ضرب‌الاجل خروج نظامیان آمریکایی تا ۳۱ اوت را تغییر دهد و به جای آن از رهبران افغان خواست متحد شوند و برای خودشان بجنگند. از سوی دیگر با تشدید پیشروی طالبان، حنیف اتمر، وزیر خارجه افغانستان در مصاحبه‌ای با وال‌استریت ژورنال از جامعه ملل خواست تا مجدداً تمام تحریم‌‌های خود را علیه طالبان اعمال کنند. او طالبان را به نقض توافق دوحه متهم کرده و خواستار واکنش‌های جهانی شده است.