رئیس جمهوری افغانستان فرمان آزادی ۵۰۰ زندانی دیگر گروه طالبان که جدا از فهرست ارائه شده از سوی این گروه هستند را صادر کرد. او می‌گوید این زندانیان تا روز چهارم عید قربان آزاد می‌شوند.

به گزارش بی.بی.سی، اشرف غنی روز گذشته (جمعه) در جریان سخنرانی‌اش به مناسبت عید قربان در ارگ ریاست جمهوری تاکید کرد که در میان این ۵۰۰ زندانی که طی چند روز آینده آزاد می‌شوند ترکیب اقوام و ولایات در نظر گرفته شده که با آزادی آنان شمار مجموعی زندانیان آزاده شده به ۵۱۰۰ نفر می‌رسد. رئیس جمهوری در ادامه افزود، تاکنون از میان فهرست ۵ هزار نفره طالبان ۴۶۰۰ نفر آنان آزاد شده‌اند اما در مورد آزادی ۴۰۰ نفر دیگر آنان لویه جرگه باید تصمیم بگیرد. او تاکید کرد که در میان این ۴۰۰ نفر افرادی هستند که براساس قانون اساسی، رئیس جمهوری صلاحیت آزادی آنان را ندارد. غنی گفت: اما به معنی آن نیست که جواب منفی بدهیم، بلکه می‌خواهم در مدت کم به مردم مراجعه کرده از آن‌ها مشورت بخواهم؛ چراکه من صلاحیت آزادی آن‌ها را ندارم. او تاکید کرد که برای فیصله در مورد آزادی این زندانیان به زودی لویه جرگه برگزار خواهد شد.

غنی تصریح کرد که این قدم به منظور برداشتن موانع سد راه گفتگوهای صلح برداشته می‌شود. او همچنین از گروه طالبان خواست تا هرچه زودتر با تیم مذاکراتی دولت گفتگو را آغاز کند. غنی تاکید کرد که در جریان مذاکرات در مورد آزادی زندانیان باقی مانده تصمیم گرفته خواهد شد. رئیس جمهوری همچنین اضافه کرد: به نیروهای امنیتی دستور داده‌ام که تا حمله نکنند - اقدامی نکنند. بین دو عید در نتیجه خشونت هزاران نفر به شهادت رسیدند. اگر طالبان خواست مردم در مورد ادامه آتش‌بس را قبول می‌کردند، حالا این افراد زنده می‌بودند. بار دیگر از طالبان می‌خواهیم که این آتش‌بس تثبیت شود.

او از مردم خواست تا در روزهای عید قربان برای جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا رهنمودهای بهداشتی را جدی بگیرند. روند آزادی زندانیان گروه طالبان و دولت و همچنین رهایی پنج هزار زندانی طالبان در مقابل آزادی یک هزار زندانی دولت از سوی این گروه، بخشی از توافقنامه صلح آمریکا با طالبان است که به تاریخ دهم اسفند سال گذشته امضا شد. پیش از این دولت افغانستان اعلام کرده بود که ۵۹۲ زندانی گروه طالبان را به دلیل داشتن اتهام‌های سنگین رها نمی‌کند و از گروه طالبان خواسته است تا فهرست جدیدی از زندانیان خود را به دولت افغانستان بدهد. اما گروه طالبان بر رهایی تمامی افرادی اصرار کرد که فهرست آن‌ها از قبل به دولت افغانستان داده شده است. این گروه تاکید کرده تا زمانی که تمامی زندانیان آن‌ها رها نشوند، مذاکرات بین‌الافغانی آغاز نمی‌شود و این موضوع ممکن است باعث ادامه جنگ شود. پیشتر نیز سهیل شاهین، از سخنگویان دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر گفته بود در صورت رهایی همه زندانیانی که فهرست آنان به دولت داده شده، این گروه حاضر است بعد از عید قربان گفت‌وگوهای بین‌الافغانی را آغاز کند. روز گذشته گروه طالبان نیز اعلام کرد که ظرف یک روز دیگر با آزادی ۷۹ زندانی دولت، رهایی یک هزار زندانی را تکمیل می‌کند. آزادسازی زندانیان طالبان در حالی انجام می‌شود که مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد که طبق توافق‌نامه دوحه تا ماه مه سال ۲۰۲۱ ارتش آمریکا از افغانستان خارج می‌شود. او همچنین با اظهار نظر درباره ادعای پیشنهاد جوایزی از سوی روسیه به نیروهای طالبان برای کشتن سربازان آمریکایی گفت: ما به روسیه هشدار داده‌ایم ایجاد تهدیدات برای امنیت سربازان آمریکایی در افغانستان را نمی‌پذیریم.