سناریوی جدید تیم حقوقی ترامپ در آستانه استیضاح 

دموکرات‌ها به دنبال ابطال نتایج انتخابات! 

وکلای دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در جریان محاکمه او در سنا گفته‌اند که دموکرات‌ها با استیضاح او قصد باطل کردن نتایج انتخابات ۲۰۱۶ را دارند.  به گزارش بی.بی.سی، پت سیپولونی، مشاور حقوقی کاخ‌سفید در جریان رسیدگی به پرونده استیضاح ترامپ در مجلس سنای آمریکا اعلام کرده که رئیس جمهور مطلقاً هیچ کار خطایی نکرده است. تیم مدافعان ترامپ استدلال‌های خود علیه اتهامات وارده در مصوبه استیضاح را از روز شنبه شروع کردند. پیشتر شش عضو مجلس نمایندگان از حزب دموکرات، که در روند محاکمه نقش دادستان را بازی می‌کنند، طی سه روز به نفع برکناری ترامپ استدلال کردند. ترامپ در ارتباط با تماس‌هایش با اوکراین با دو اتهام سوءاستفاده از قدرت و کارشکنی علیه کنگره روبروست. ادعا می‌شود که او کمک نظامی به اوکراین را برای فشار آوردن به ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور این کشور، جهت اعلام تحقیقات فساد علیه جو بایدن، رقیب بالقوه‌اش در انتخابات، معلق کرده بود. دموکرات‌ها همچنین ترامپ را متهم می کنند بازدید زلنسکی از کاخ‌سفید را به اعلام این تحقیقات از جمله در مورد هانتر بایدن، پسر جو بایدن، منوط کرده بود. هانتر بایدن در سال ۲۰۱۶ زمانی که پدرش معاون رئیس جمهور آمریکا بود عضو هیات مدیره یک شرکت انرژی در اوکراین بود. بایدن گفته هرچند فعالیت پسرش در اوکراین صورت خوبی نداشته اما او مرتکب هیچ خطایی نشده است. علت اتهام کارشکنی علیه کنگره به ترامپ ممانعت او از همکاری مقام‌های کاخ سفید با تحقیقات استیضاح است. ترامپ این اتهامات را ساختگی می‌خواند.

سناتورها باید تصمیم بگیرند آیا ترامپ باید به خاطر این اتهامات برکنار شود یا نه؛ نتیجه‌ای که با توجه به اکثریت داشتن جمهوری خواهان در سنا بعید است. درحالی که این کار نیازمند دو سوم آرا خواهد بود. سیپولونی در استدلالی که جمهوریخواهان قبلاً مطرح کرده‌اند گفت که دموکرات‌ها از شما می‌خواهند نه فقط نتایج انتخابات گذشته را باطل کنند بلکه می‌خواهند نام او را از برگه‌های رای در انتخابات بعدی که تقریبا ۹ ماه دیگر اتفاق می‌افتد حذف کنید. 

او گفت: آنها از شما می‌خواهند کاری با پیامدهای خیلی خیلی جدی انجام دهید و من به شما می‌گویم که این خیلی خیلی خطرناک است. بخش عمده اتهامات علیه ترامپ به تماس تلفنی ماه ژوئیه او با زلنسکی برمی‌گردد. مایک پرپورا، وکیل مدافع ترامپ پافشاری کرد که برخلاف ادعای دموکرات‌ها او در آن تماس به دنبال بده بستان نبود. او گفت: زلنسکی زیر هیچ فشاری نبود. پرزیدنت زلنسکی گفت که هیچ فشاری به او وارد نشد. اما دادستان‌های مجلس نمایندگان به شما می‌گویند که آنها بهتر می‌دانند. در این میان آدام شف، رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان و از دادستان‌های این پرونده، روز جمعه استدلال تیم خود را جمع‌بندی کرد. او هشدار داد که ترامپ اگر در قدرت بماند بار دیگر مرتکب سوءاستفاده از قدرت خواهد شد. او در سخنانی که بازتاب گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی داشته گفت: شما نمی‌توانید به این رئیس جمهور اعتماد کنید که آنچه برای کشور درست است را انجام بدهد. اگر او را گناهکار می‌دانید، باید او را برکنار کنید.

دموکرات‌ها از چهارشنبه تا جمعه در مجموع ۲۴ ساعت برای طرح اتهامات خود وقت داشتند و تقریباً همه آنرا به کار گرفتند. وکلای رئیس جمهور هم سه روز و مجموعا ۲۴ ساعت وقت دارند از او دفاع کنند. با این حال جلسه نخست دفاعیه آنها ظرف فقط دو ساعت به پایان رسید. آنها بعداز ظهر امروز (دوشنبه) بار دیگر طرح دفاعیات را از سر خواهند گرفت. سناتورها این هفته همچنین در مورد این سوال تصمیم گیری می‌کنند آیا باید اجازه احضار شاهدان و شواهد تازه را بدهند یا نه. جمهوریخواهان خواستار محاکمه‌ای سریع و مخالف احضار شاهدان هستند.