جدال هواداران برگزیت در آستانه انتخابات

نایجل فاراژ رئیس حزب برگزیت، رویکرد بوریس جانسون رئیس حزب محافظه‌کار و متحد دیرین خود را در ضدیت با اتحادیه اروپا به کوتاه آمدن در برابر خواسته‌های این اتحادیه متهم کرد و رویکرد سختگیرانه‌تر در برابر این اتحادیه را خواستار شد.

فاراژ که به همراه جانسون متحدترین و شناخته شده‌ترین چهره‌های ضد اتحادیه اروپا در انگلیس محسوب می‌شوند در آستانه انتخابات پارلمانی این کشور به جدال رو آوردند.

فاراژ که نزدیک‌ترین سیاستمدار انگلیسی به ترامپ نیز توصیف می‌شود، حرف‌های ترامپ را بر ضد اقدام بوریس جانسون در پذیرش توافق با اتحادیه اروپا بر سر چگونگی جدایی از این اتحادیه تکرار کرد و گفت: توافق جانسون نمی‌تواند هواداران برگزیت را راضی کند و توافق بدست آمده آن چیزی نیست که هواداران جدایی از اتحادیه اروپا در پی آن بوده‌اند.

فاراژ با جانسون از زمان کارزار همه پرسی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در مخالفت با اتحادیه اروپا در یک جبهه قرار داشتند اما اکنون و در پی توافق بدست آمده میان انگلیس و اتحادیه اروپا میان‌شان اختلاف ایجاد شده است و نخستین بار و به شکل جدی‌تر و با تهدید مطرح این رویارویی رسانه‌ای شده است.

موضع گیری فاراژ پس از آن مطرح شد که دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا با انتقاد از توافق بدست آمده انگلیس با اتحادیه اروپا بر سر نحوه جدایی گفت: این توافق نمی‌تواند شرایط مطلوبی برای برقراری روابط ویژه بازرگانی انگلیس با آمریکا پس از جدایی از اتحادیه اروپا فراهم کند.

انگلیس پس از جدایی از اتحادیه اروپا به برقراری رابطه ویژه با آمریکا دل بسته است که بتواند خلاء ناشی از جدایی از اتحادیه اروپا را پر کند، اوباما مخالفت خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بود و در این باره چندین بار به لندن هشدار داد اما ترامپ ضمن تشویق مکرر انگلیس برای خروج از اتحادیه اروپا بر ضرورت خروج سخت یا خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا تاکید کرده که به عقیده کارشناسان خسارت بارترین گزینه برای انگلیس است.

فاراژ گفت: چنانچه جانسون به اتحاد با حزب برگزیت تن ندهد، حزب برگزیت برای همه حوزه‌های انتخابیه نامزد معرفی خواهد کرد تا کار حزب محافظه‌کار برای بدست گرفتن اکثر کرسی‌های مجلس سخت‌تر شود. 

پیشنهاد فاراژ بلافاصله موجی از انتقادها را در حزب حاکم محافظه‌کار ایجاد کرد و به مخالفت با آن برخاستند.

حزب برگزیت که شعار اصلیش مخالفت با اتحادیه اروپا و اجرای برگزیت سخت یا بدون توافق از اتحادیه اروپا است با همین شعار توانست در انتخابات برای تعیین نمایندگان انگلیس در شورای اروپا در میان ناباوری محافظه‌کاران 31 درصد آراء را بدست آورد و حزب محافظه‌کار را که از گذشته تاکنون به طور سنتی بیشترین کرسی‌های انگلیس را در پارلمان اروپا در دست داشت به چالش کشید و فقط چهار کرسی از 18 کرسی بدست آورده حزب محافظه‌کار عقب بود.

سه و نیم سال از همه پرسی برگزیت گذشت و بی‌نتیجه بودن تلاش‌های برای کسب توافق قابل قبول احزاب برای اجرای برگزیت موجب شد احزاب با انحلال مجلس و برگزاری انتخابات زود هنگام موافقت کنند تا بلکه ترکیب جدید مجلس بتواند این کشور را از بحران برگزیت خارج سازد.

انتخابات سراسری پارلمانی انگلیس قرار است پنجشنبه 21 آذر در سراسر انگلستان شامل انگلیس، اسکاتلند، ولز وایرلند شمالی برگزار شود. بروز برگزیت به خودی خود می‌تواند عواقب بسیار شدیدی را برای بریتانیا به همراه داشته باشد؛ با این حال دامن زدن احزاب سیاسی به حواشی این ماجرا شرایط را برای شهروندان بریتانیایی بدتر از قبل کرده است و بحران در چند قدمی این کشور به سر می‌برد.