نمایندگان بریتانیا خواستار تعویق برگزیت هستند؛

استمهال بدون امضای جانسون!

نخست‌وزیر انگلیس شنبه شب در نامه‌ای بدون امضا خطاب به رئیس شورای اروپا خواستار تمدید مهلت اجرای برگزیت شد.

به گزارش منابع خبری، بوریس جانسون در این نامه تقاضا کرده تا برگزیت به مدت ۳ ماه یعنی تا ۳۱ ژانویه ۲۰۲۰ به تاخیر بیافتد.

هم زمان دونالد توسک رئیس شورای اروپا با انتشار پیامی در توییتر تائید کرد که این نامه را دریافت کرده است. او به جزئیات این نامه اشاره نکرد اما نوشت در این باره با رهبران اتحادیه اروپا مشورت می‌کند.

منابع خبری می‌گویند نخست‌وزیر انگلیس نامه دومی را نیز ارسال کرده و در آن نوشته که به باور او، تاخیر در اجرای برگزیت اشتباه است. جانسون در نزدیک به سه ماه گذشته که سکان دولت را به دست گرفته، بارها اعلام کرده است که مخالف تاخیر برگزیت و به هر قیمتی انگلیس را تا پایان ماه جاری میلادی از اتحادیه اروپا خارج خواهد کرد.

او طبق مصوبه پارلمان موظف بود تا پیش از ساعت ۱۱ شنبه (27 مهر ماه) به وقت محلی، درخواست تاخیر برگزیت را تسلیم اروپا کند. نمایندگان مجلس انگلیس آن روز در نشست فوق‌العاده پارلمان با اکثریت آراء به لایحه‌ای رای دادند که مانع رای‌گیری دولت درباره توافق جدید برگزیت شد. به این ترتیب نخست‌وزیر انگلیس طبق مصوبه قبلی پارلمان مجبور شد تا مهلت برگزیت را تمدید کند.

جانسون پس از تحمل شکست در پارلمان گفت از نتیجه رای گیری ناامید نشده است. او مدعی شد که قانون وی را به تاخیر برگزیت مجبور نخواهد کرد و در این باره مذاکره‌ای انجام نخواهد داد.

منابع اروپایی می گویند احتمالا اتحادیه اروپا با تمدید مهلت برگزیت موافق خواهد کرد چون نمی خواهند به تحمیل خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا متهم شوند.

اتحادیه اروپا تاکنون دوباره مهلت برگزیت را به دلیل مخالفت قانون‌گذاران انگلیس با نحوه اجرای برگزیت به تاخیر انداخته است.

جانسون امروز قصد داشت تا در نشست فوق‌العاده پارلمان توافق جدیدی را که هفته گذشته با اتحادیه اروپا بر سر نحوه اجرای برگزیت به دست آورده بود به رای بگذارد. با این حال نمایندگان مجلس عوام در واپسین لحظات، به لایحه‌ای رای دادند که نتیجه رای گیری دولت را بلا اثر کرد.

لایحه لتوین که به نام ارائه دهنده آن نامگذاری شده با کسب ۳۲۲ رای موافق در مقابل ۳۰۶ مخالف، دولت را ملزم می‌کند که حتی در صورت تصویب توافق، همچنان خواستار تاخیر در برگزیت شود. الیور لتوین معاون اسبق نخست‌وزیر انگلیس در این‌باره می‌گوید حتی در صورت تصویب توافق همچنان این احتمال وجود دارد که روند اداری برای تبدیل شدن توافق برگزیت به قانون تا روز ۳۱ اکتبر طی نشود.

با این حال رهبران احزاب مخالف دولت جانسون، توافق جدید را بدتر از توافق ترزا می خوانده و آن را رد کرده‌اند. این توافق حتی حزب برگزیت، اصلی‌ترین حامی جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا را هم نتوانست راضی کند. نایجل فاراژ رهبر این حزب می‌گوید: این برگزیت نیست. قرار نبود پس از ۳ سال به اینجا برسیم. با این توافق سال‌ها طول می کشد که به تجارت آزاد دست پیدا کنیم چون همچنان از سوی قوانین اتحادیه اروپا محاصره شده و اختیارات از ما سلب شده است.

وی عنوان کرد ترجیح می‌دهد تا مهلت برگزیت تمدید و انتخابات سراسری برگزار شود تا توافق جدید پذیرفته شود.

جرمی کوربین رهبر حزب اصلی مخالف دولت انگلیس از جانسون خواسته تا به قانون احترام بگذارد. او پیشتر آمادگی خود را برای تشکیل دولت اقلیت و تمدید مهلت برگزیت اعلام کرده بود.

بر اساس برنامه اعلام شده نمایندگان کشورهای اروپا فردا در بروکسل پیرامون تحولات برگزیت رایزنی خواهند کرد. مینا آندریوا سخنگوی کمیسیون اروپا در واکنش به نتیجه رای‌گیری امروز گفت، انگلیس بایستی هر چه سریعتر گام بعدی خود را به ما اعلام کند. اگر جانسون نتواند توافق جدید برگزیت را به تائید پارلمان برساند، به لحاظ قانونی چاره‌ای جز تمدید مهلت برگزیت نخواهد داشت؛ کاری که می‌گوید انجام نخواهد داد.