در اجلاس اقلیم سازمان ملل ابراز شد

خشم فعال محیط‌زیست سوئدی از عملکرد رهبران جهان 

گرتا تونبرگ، فعال محیط‌زیست سوئدی روز دوشنبه در آغاز اجلاس نشست اقلیم سازمان ملل خشمگینانه رهبران جهان را به دلیل عدم اقدامات جدی برای مقابله با تغییرات آب و هوا محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پس از حضور میلیون‌ها جوان در خیابان‌های سرتاسر جهان برای درخواست اقدام اضطراری در مورد تغییرات آب و هوا؛ رهبران جهان پیش از نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد برای اتخاذ تصمیم در زمینه جلوگیری از انتشار کربن در نیویورک گردهم آمدند.

تونبرگ فعال محیط‌زیست ۱۶ ساله سوئدی که به‌عنوان بنیانگذار اعتراضات خیابانی در مورد تغییرات اقلیمی معروف است در افتتاحیه اجلاس نشست اقلیم سازمان ملل گفت: نسل کنونی جوانان نسلی است که با بیشترین آلودگی در جهان مواجه است و باید تغییرات اقلیمی بسیاری را تحمل کند.

وی خطاب به رهبران جهان گفت: من نباید اینجا باشم. من باید در آن طرف اقیانوس به مدرسه برگردم، اما همه شما امروز برای دادن امید به جوانان به اینجا آمده‌اید.

تونبرگ افزود: شما رویاهای من و کودکیم را با سخنان توخالی خود به سرقت برده‌اید. وی همچنین با انتقاد از برنامه کشورهای جهان برای کاهش گرم شدن کره خاکی گفت: برنامه‌هایی که رهبران برای مقابله با گرم شدن کره زمین ارائه کرده‌اند، کافی نیست.

وی تصریح کرد: ما امروز برای شنیدن سخنرانی‌های تکراری در این نشست حضور نیافته‌ایم، بلکه برای اقدام عملی گردهم آمده‌ایم.

تونبرگ ادامه داد: مردم دارند جانشان را از دست می‌دهند. اکوسیستم‌ها به‌طور کامل در حال فروپاشی هستند. انقراض انبوه (گونه‌های زیستی) شروع شده و شما فقط می‌توانید از پول و رشد بی‌وقفه اقتصادی حرف بزنید. وضعیت شرم‌‌آوری است.

وی گفت: بیش از ۳۰ سال حرف علم در این‌باره هیچ ابهامی نداشته است. چطور جرات می‌کنید به این موضوع پشت کنید و به اینجا بیایید تا بگویید به اندازه کافی تلاش می‌کنید، در حالی که هنوز هیچ اثری از سیاست‌ها و راه‌حل‌های لازم به چشم نمی‌خورد.

این فعال زیست‌محیطی خطاب به رهبران جهان گفت: شما می‌گویید صدای ما را می‌شنوید و از اهمیت موضوع خبر دارید. اما صرف‌نظر از اندوه و خشمی که دچارش هستم نمی‌خواهم این موضوع را باور کنم، چون اگر واقعا اوضاع را درک می‌کنید و باز هم در اقدام کردن (برای حل این مشکل) ناکام می‌مانید، در آن صورت باید آدم‌های پلیدی باشید و من نمی‌خواهم این موضوع را باور کنم.

اجلاس نشست اقلیم سازمان ملل در حالی روز دوشنبه در نیویورک برگزار شد که پیش از این میلیون‌ها دانش‌آموز در کشورهای مختلف جهان در اروپا، آفریقا، آسیا، اقیانوسیه، آمریکا و آسیا روز جمعه در حمایت از حفاظت از محیط‌زیست و علیه تغییرات اقلیمی تظاهرات کردند.

راهپیمایی بزرگ دانش‌آموزان جهان در حمایت از محیط زیست از مبدا استرالیا با شعار «ما جوان هستیم، اما لال نیستیم» برگزار شد.

میلیون‌ها جوان و دانش‌آموز در یک نمایش گسترده، خواستار اقدام فوری در مورد تغییر اقلیمی و آب و هوایی شدند.

اعتراضات اولیه این راهپیمایی بزرگ ابتدا از استرالیا آغاز شد و سپس از جزایر اقیانوس آرام تا هند و ترکیه و در سرتاسر اروپا گسترش یافت.

گرتا تونبرگ فعال ۱۶ ساله سوئدی است که جنبش اعتصاب مدارس و دانش‌آموزان در اعتراض به تغییرات آب و هوایی را بنیان گذاشت.

تونبرگ پیش از این با هدف مبارزه با آلودگی هوا از سوئد تا آمریکا با قایق سفر کرد و در دو هفته گذشته چندین دیدار و سخنرانی مهم داشته است.

حدود ۶۰ رهبر جهان در این اجلاس یک روزه که آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل‌متحد ترتیب داده شرکت کردند.