در ۹ ماه امسال رخ داد

رشد ۳۷ درصدی صادرات چدن، آهن و فولاد

بررسی آمار تجارت خارجی در مدت ۹ ماهه ۹۷ (منتهی به آذر) نشان داد که ارزش صادرات چدن، آهن و فولاد در این مدت به رقم سه میلیارد و ۷۱ میلیون دلار رسید که نسبت به دوره مشابه پارسال رشد ۳۷ درصدی را ثبت کرد.

جداول آماری گمرک ایران نشان می‌دهد، ارزش صادرات چدن، آهن و فولاد در مدت مورد بررسی سهم ۲/ ۹ درصدی از کل ارزش صادرات غیرنفتی را از آن خود کرد. همچنین در این مدت، ارزش صادرات غیرنفتی به رقم ۳۳ میلیارد و ۳۵۸ میلیون دلار رسید که در مقایسه با ۹‌ماه سال گذشته رشد ۴/ ۵ درصدی را نشان می‌دهد. مجموع صادرات وزنی ۹ ماه امسال، ۸۶ میلیون و ۹۴۰ هزار تن بود و نسبت به مدت مشابه پارسال (۸۸ میلیون و ۷۱۹ هزار تن)، افت ۲ درصدی داشت.

محصولات نیمه تمام از آهن یا فولاد

براساس آمار گمرک ایران، در ۹ ماه امسال یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون دلار محصولات نیمه تمام از آهن یا فولاد غیرممزوج صادر شد که از نظر ارزشی سهم ۷/ ۳ درصدی از کل صادرات این دوره را به خود اختصاص داد. میزان صادرات محصولات نیمه‌تمام این اقلام نسبت به ۹ ماهه پارسال رشد ۳۹ درصدی داشت.

سهم ۷/ ۱ درصدی سنگ‌آهن از ارزش صادرات

بررسی آمار ۹ ماهه نشان می‌دهد که در ۹ ماه امسال ارزش صادرات سنگ‌آهن و کنسانتره‌های آن ۵۷۸ میلیون دلار بود که ۷/ ۱ درصد از ارزش کل صادرات غیرنفتی در این دوره را به خود اختصاص داد.ارزش صادرات سنگ‌آهن و کنسانتره‌های آن در این مدت نسبت به مدت مشابه پارسال افت ۲۹ درصدی دارد.

ارزش ۶۵۲ میلیون دلاری صادرات گچ، آهک و سیمان

آمارهای گمرک در این مدت نشان می‌دهد، در زمینه صادرات نمک، گوگرد، خاک و سنگ، گچ، آهک و سیمان ۶۵۲ میلیون دلار جذب ارز صورت گرفت که سهم ۲ درصدی از کل ارزش صادرات ۹ ماه امسال را به خود اختصاص دادند. ارزش صادرات اقلام یاد شده در دوره این گزارش نسبت به ۹ ماهه ۹۶ (‌منتهی به آذر) رشد چهار درصدی دارد.بر‌اساس این گزارش، مجموع صادرات بخش معدن و صنایع معدنی در مدت ۹ ماهه امسال بیش از ۷ میلیارد و ۱/ ۲۸۸ میلیون دلار ثبت شد که نسبت به مدت مشابه پارسال رشد یک درصدی دارد. همچنین میزان وزنی صادرات معدن و صنایع معدنی در مدت این گزارش افزون بر ۴۴ میلیون و ۵/ ۷۲۱ هزار تن است که در مقایسه با ۹ ماهه پارسال ۱۰ درصد کاهش نشان می‌دهد.

میزان صادرات بخش معدن و صنایع معدنی در این دوره بیش از ۲۲ درصد از ارزش کل صادرات غیرنفتی را به خود اختصاص داد و از نظر وزنی هم سهم ۵۱ درصد از کل را داشت.

    


صعود ۳۴ پله‌ای فولاد هرمزگان

در بیست‌ویکمین همایش معرفی شرکت‌های برتر ایران، شرکت فولاد هرمزگان موفق به کسب عنوان پیشرو در بین ۱۰۰ شرکت برتر شد و با ۳۴ پله صعود نسبت به سال گذشته رتبه ۴۲ را در بین شرکت‌های برتر ایران کسب کرد.

مهمترین شاخص انتخاب شرکت‌های پیشرو از بین ۵۰۰ شرکت برتر، رشد سریع و ارتقای رتبه فروش در چهار سال گذشته است.

 همچنین میزان سودآوری و بهره‌وری از مهم‌ترین شاخص‌های انتخاب شرکت‌های برتر است.