مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش در جلسه امضای قراردادی فی‌مابین سازمان منطقه آزد کیش و دانشگاه علم و صنعت بر افزایش فعالیت‌های نوآورانه در حوزه‌های مختلف این منطقه تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌‌‌الملل سازمان منطقه آزاد کیش جعفر آهنگران در جلسه امضای قرارداد تخصیص زمین دانشگاهی به دانشگاه علم و صنعت که سه شنبه 26 خرداد برگزار شد، گفت: کیش به عنوان نسل جدید مناطق آزاد و پیشرو در ایجاد مرکز بین‌‌‌المللی ارائه خدمات مالی، بانکی، بیمه ای و مباحث گردشگری، باید فعالیت‌های علمی شرکت‌های دانش بنیان را با کمک دانشگاه‌ها در حوزه‌های مختلف از جمله محیط زیست افزایش دهد.

آهنگران تصریح کرد: محیط زیست جزیره باید به جد مورد توجه قرار گیرد و توسعه اقتصادی موجب مغفول ماندن عوامل موثر غیراقتصادی در روند پیشرفت کیش نشود.

وی افزود: ما بیش از آموزش به دنبال حضور علم و صنعت و فناوری‌های جدید در کارکرد‌های منطقه آزاد کیش هستیم و تلاش می کنیم تا از پشتوانه علمی و مبنا و چارچوب نظری طرح‌های زیست محیطی اطمینان حاصل کنیم.

آهنگران با اشاره به اینکه کشور به زودی از این تحریم‌ها عبور خواهد کرد گفت: کیش باید با آمادگی کامل برای معرفی خود در عرصه‌های بین‌‌‌المللی را داشته باشد و استقرار 380 شرکت دانش بنیان و دانشگاه علم و صنعت در مرکز نوآوری کیش می تواند زمینه این امر مهم را فراهم آورد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش از بسترسازی برای استقرار بورس بین‌‌‌الملل و بانک‌های آفشور در کیش خبرداد و عنوان کرد: انتظار می رود دانشگاه علم و صنعت و دیگر دانشگاه‌ها با دارا بودن استارتاپ‌ها، شرکت‌های دانش بنیان، شتاب‌دهنده‌ها و بحث‌های نوآوری، سازمان منطقه آزاد کیش را برای دستیابی به اهداف حوزه صنعت و دانشگاه یاری کنند.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش نیز در این نشست گفت: در تفاهمنامه‌ای با وزارت علوم که سال‌های گذشته به امضا رسیده مباحث مرتبط با دریا، صنایع نفت و گاز و پتروشیمی و گردشگری کیش مورد تاکید قرار گرفته است.

سعید پورعلی اظهار داشت: اکنون دانشگاه علم و صنعت در پژوهشکده محیط زیست مستقر شده و ما باید با توجه به ابلاغ‌های طرح جامع که بر حفظ محیط زیست جزیره تاکید دارد، به کمک دانشگاه و محیط زیست، مباحث آموزشی، پژوهشی و فرهنگ سازی و حفاظت را با محوریت پژوهشکده دنبال کنیم.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش این جزیره را یک منطقه آزاد دانشگاهی با رویکرد نسل چهارم برشمرد و افزود: استقبال دانشگاه‌ها برای حضور در کیش بسیار زیاد است و ما این مسئولیت را داریم تا حمایت بیشتری از آنها داشته باشیم، چرا که دانشگاها می توانند در ابعاد مختلف بین‌‌‌المللی سازی و تقویت رویکرد توسعه دریا محور و مسائل مرتبط با آن همچنین تقویت حفظ محیط زیست، برگزاری دوره‌های بین‌‌‌المللی، گردشگری علمی و آموزشی و اتصال به بازار جهانی ما را یاری کنند.

پورعلی تبدیل شدن این منطقه به کانون تکاپوهای علمی را یکی از اهداف مهم سازمان منطقه آزاد کیش عنوان کرد و گفت: در این صورت به راحتی می توانیم کنفرانس‌های علمی، پژوهشی، فرهنگی همچنین جشنواره‌های علمی را در کیش برپا کنیم و مرکز همایش‌ها‌های بین‌‌‌المللی جزیره نیز با ظرفیت بسیار خوب آمادگی دارد تا از رویداد‌های علمی بین‌‌‌المللی دانشگاهی میزبانی کند.

همچنین رئیس دانشگاه علم و صنعت در تشریح برخی اقدامات این مجموعه گفت: این دانشگاه حدود سه سال است که با نگاهی جدید به جزیره کیش، وارد مذاکره با سازمان شده و ما با توجه به تجربیاتی فعالیت‌های پیشین در جزیره با دیدگاهی فراتر از بحث‌های آموزشی به فعالیت مشغول هستیم.

جبارعلی ذاکری، افزود: با هماهنگی سازمان محیط زیست، وزارت نفت و سازمان بنادر و دریانوردی برای فعال شدن در حوزه پژوهش در مباحث زیست محیطی و محیط زیست دریا تفاهم نامه ای سه جانبه امضا کردیم تا با تجهیز پژوهشکده، تامین نیروی انسانی متخصص و همکاری‌های سازمان منطقه آزاد کیش رفع مشکلات زیست محیطی منطقه به ویژه جزیره را پیگیری کنیم.

رئیس دانشگاه علم و صنعت ورود لکه‌های نفتی به اطراف جزیره را موضوع مورد بحث دیگری عنوان کرد و اظهار داشت: دانشگاه علم و صنعت در دانشکده فناوری‌های نوین با کمک سازمان بنادر و دریانوردی این موضوع را پیگیری و دستگاه اسکیمیر نفت روب ساخته و تست شد.

وی افزود: پس از کسب تاییدیه، مقرر شد از طریق یکی از شرکت‌های وابسته به دانشگاه، این موضوع عملیاتی شود که این اقدام بسیار خوبی برای جزیره خواهد بود.

جبارعلی ذاکری بیان داشت: دانشگاه علم و صنعت در سال‌های اخیر فعالیت‌های بسیار خوبی در ایجاد مراکز نوآوری داشته و این امر تحرک و پویایی مطلوبی برای دانشگاه به همراه داشته است، در جزیره کیش نیز یکی از فعالترین نهادها و موسسات مستقر در مرکز نوآوری هستیم.

وی گفت: مرکز نوآوری کیش که دانشگاه علم و صنعت نیز سهم کوچکی در آن دارد، در حوزه فناوری نوآوری و اثر بخشی اجتماعی نقش موثری برای منطقه خواهد داشت و امیدوارم هر روز روند توسعه ای خود را طی کند تا جوانان و مردم ساکن در منطقه با یادگیری مباحث مرتبط بافناوری‌های نو ظهور گامی بزرگ در جهت توسعه بردارند.