مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش تقویت تعاملات بانکی و استفاده از روش‌های نوین تامین منابع مالی را از جمله راهکارهای رونق تولید در جزیره کیش برشمرد.

به گزارش ایلنا، جعفر آهنگران درجمع معاونان و مدیران این سازمان دربازدید از فعالیت شرکت فایبرصنعت دریا کیش سازنده شناورهای پیشرفته گردشگری و قایق‌های تفریحی با برخی مشکلات  صنعت گران و تولید کنندگان بخش خصوصی آشنا شد.

این شرکت که پیش از این در جزیره کیش در زمینه ساخت  قایق‌های کف شیشه ای، تفریحی و غواصی  فعالیت می کرده است درحال حاضر مشغول ساخت یک شناور تفریحی با ظرفیت 120 گردشگر  است که باسرمایه‌‌‌گذاری 400 میلیارد ریالی بخش خصوصی و مطابق با استانداردهای سازمان جهانی دریانوردی تولید می شود. این طرح  در زمان تولید به طورمستقیم برای 30 نفرو به طورغیرمستقیم برای80 نفر ایجاد اشتغال کرده است.

تامین منابع مالی اجرای طرح‌های تولیدی معوق و همچنین تسهیل روند اجرای طرح توسعه ای این واحد تولیدی و اختصاص زمین در مجاورت ساحل برای ساخت شناورهای بزرگ تر و افزایش سرمایه‌‌‌گذاری ازجمله مواردی بودکه جهانگیری مدیر عامل این شرکت عنوان کرد و خواستارحمایت سازمان درجهت رفع این مشکلات شد.

آهنگران نیز با ابراز خرسندی از رونق فعالیت‌های تولیدی درجزیره کیش‌‌، بر ضرورت پشتیبانی از تولید دراین منطقه آزاد تجاری - صنعتی تاکیدکرد و درخصوص راهکارهای تامین منابع مالی طرح‌های اقتصادی فعال درکیش گفت: تجربه موفق کیش درسالهای اخیر درخصوص استفاده از ابزارهای مالی جدید سبب شده است که بسیاری از طرح‌های عمرانی این منطقه فعال شود.   وی افزود: اوراق منفعت‌‌، مشارکت، خرید دین و ایجاد صندوق زمین و ساختمان سازوکارهایی است که برای سازمان منطقه آزادکیش امکان تامین منابع مالی طرح‌های توسعه‌ای و عمرانی را فراهم کرده است و این رویکرد مثبت با تدابیر دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد به بخش خصوصی هم تعمیم داده می شود تا آنها نیز بتواند از طریق این روش‌های نوین، منابع مالی طرح‌های نیمه تمام خودرا تامین کند. آهنگران گفت: راهکار دوم هم تقویت تعامل با بانک‌های کشوراست که در این خصوص هم با بعضی بانک‌های عامل کشور توافقاتی شده که پس از ماه مبارک رمضان و در بازدید از جزیره کیش اعتبارات مناسبی به بخش خصوصی تخصیص داده می شود تا درراستای عمل به منویات رهبر معظم انقلاب و در سال تولید، پشتیبانی و مانع زدایی‌ها، موانع فعالان بخش خصوصی در زمینه تامین منابع مالی برطرف شود. آهنگران درخصوص حمایت از اجرایی شدن طرح‌های توسعه ای فعالان اقتصادی درکیش تصریح کرد: بررسی و کمک به اجرای طرح‌های توسعه ای دراولویت سازمان منطقه آزادکیش خواهد بود  وی کمک به طرح‌های توسعه ای اقتصادی درجهت افزایش جذب سرمایه‌‌‌گذاری و اشتغالزایی درجزیره کیش را از برنامه‌های محوری سازمان منطقه آزادکیش برشمرد و تاکید کرد: طرح‌های اقتصادی منطبق با محیط زیست جایگاه ویژه ای داشته و از اهمیت بالایی برخوردارند. جهانگیری مدیرعامل شرکت فایبرصنعت دریاکیش بابیان اینکه شرکت فایبر صنعت دریاکیش درسالهای گذشته ۲۲ فرورند شناور زیر ۲۰ متر، ۱۸ فروند شناور کف شیشه‌ای و پنج فروند شناور بالای ۲۰ متر طول تولید کرده است گفت‌‌:  این شرکت با بومی‌سازی روش‌های نوین ساخت شناورهای غواصی و تفریحی برای ارزآوری، رونق تولید و کاهش وابستگی به خارج تلاش زیادی کرده است.  به گفته وی با پایان گرفتن  مراحل ساخت این شناورتفریحی تا دو ماه آینده‌‌، این شناور در بخش خصوصی کیش و برای ارائه خدمات گردشگری به بهره برداری خواهد رسید. لازم به ذکر است درحال حاضر بیش از5200 نفر در  346 واحد صنعتی و خدمات صنعتی کیش در زمینه  تولید «مصنوعات پلاستیکی، تجهیزات پزشکی، مصنوعات چوبی، بسته بندی مواد غذایی و محصولات آرایشی و بهداشتی» در این منطقه فعالیت می‌کنند.