صادرات فولاد هرمزگان افتخاری برای کشور است

مدیر کل گمرک شهید رجایی و ناظر گمرکات استان هرمزگان از شرکت فولاد هرمزگان و فرایند تولید تختال در این شرکت بازدید کرد.

‌ ابوالفضل اکبرپور گفت: نزدیک به ۶۰ درصد حجم تجارت خارجی کشور را گمرکات استان هرمزگان بر عهده دارد و ۶۰ درصد درامد گمرکات کشور نیز از استان هرمزگان است.

 وی در پاسخ به اینکه چه تسهیلاتی برای برای فولادهرمزگان که ۹۰ درصد قطعات و مواد اولیه وارداتی خود را از طریق بندرشهید رجایی وارد می کند اندیشیده شده، گفت: فولاد هرمزگان از معدود صنایعی در استان هرمزگان است که همکاران ما در آن به عنوان گمرکات خاص، مستقل و مسقر هستند و خدمات شبانه روزی ارائه می دهند.

وی ادامه داد: جلسات و گفت گوهایی با مدیران شرکت فولاد هرمزگان انجام و مشکلات فولاد در رابطه با گمرک بررسی و مشکلی در رابطه با باسکول مطرح شد که حتما تلاش خواهیم کرد در استان این موانع و مشکلات رفع شود .

اکبرپور در پاسخ این سوال که چگونه می‌توان تسهیلات مناطق ویژه را برای صنایع مستقر در این مناطق با وجود تغییر سیاست‌های ارزی دولت و لزوم‌ثبت سفارش در مناطق ویژه حفظ کرد گفت: ما در جلساتی که در تهران داریم حتما این موارد را پیگیری خواهیم کرد، اما فولاد هرمزگان و همه فولادی هایی که در مناطق ویژه صنایع و معادن مستقر هستند با توجه به مشکلات ارزی که دارند باید وارد این پروسه شوند.

مدیرکل بندرشهید رجایی افزود: صادرات فولاد هرمزگان افتخاری برای کشور است و با این حجم صادرات میزان قابل توجهی ارز وارد کشور می‌شود. این موضوع را در دستور کار قرار خواهیم داد و همراه با  پیگیری‌های مسئولین فولاد هرمزگان در جهت این موضوع قطعا گمرکات هرمزگان نیز همراه فولاد هرمزگان خواهد بود و از هیچ کمکی مضایقه نخواهد کرد.

ناظر گمرکات استان هرمزگان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در رابطه با تسهیلات برای واحدهای تولیدی، گمرک بسته‌های حمایتی تعریف کرده است و خدمات شبانه روزی گمرک در جهت صادرات برقرار است. در گمرک شهید رجایی در جهت تسهیل صادرات، باسکول مجموعه فولاد هرمزگان مورد قبول واقع است؛ همچنین با توجه به اینکه بعضی کالاها انحصارا مربوط به فولاد هرمزگان است به اظهار آن ها کمک کرده و اعتماد داریم. تلاش می کنیم به کمک همکاران محترم در گمرکات هرمزگان بیشترین کمک ها و خدمات را  در کوتاهترین زمان  ارائه نمائیم.

    

فولاد هرمزگان یکی از شرکت‌های مطرح فولادی‌کشور است

معاون برنامه ریزی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد، تجاری و صنعتی مناطق ویژه اقتصادی کشور در بازید از فولاد هرمزگان با اشاره به نقش فولاد هرمزگان در صادرات تختال، این شرکت را یکی از شرکت‌های مطرح فولادی کشور برشمرد و بر لزوم رفع موانع صادراتی در مناطق ویژه اقتصادی تاکید کرد.

‌ آهنگران با اشاره به فلسفه ایجاد مناطق ویژه در کشور گفت: اساسا مناطق ویژه برای دو منظور تشکیل شده است. اولین هدف از ایجاد مناطق ویژه، محوریت تولید است و دیگری اینکه تولیدی که صورت می گیرد باید صادر ات محور باشد .

وی با تاکید بر لزوم اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی خاطر نشان کرد: تکلیفی که سیاست‌های کلان اقتصاد مقاومتی از دبیرخانه شورای عالی مناطق ازاد، تجاری و صنعتی مناطق ویژه اقتصادی کشور خواسته است بحث توسعه صادرات هست؛ لذا اگر موانعی هم وجود دارد، باید مدیران واحدهای صفی ما در کشور به ستاد اعلام نمایند و ما وظیفه داریم این موانع را رفع و راه را برای صادر کننده هموار کنیم .