مدیرعامل فولاد مبارکه گفت: تقاضای 15 درصدی فعلی در فولادهای خاص به 35 درصد در سال های آینده می‌رسد و ما باید برای حرکت در این جهت، از تکنولوژی نسل چهارم بهره‌برداری کنیم. حمیدرضا عظیمیان، در همایش چشم انداز فولاد و سنگ آهن با نگاهی به بازار گفت: بیش از 16 میلیون تن مصرف فولاد در افق 1404 نخواهیم داشت؛ پس صادرات یک الزام است. عظیمیان افزود: بومی سازی هم یک الزام برای صنعت فولاد کشور در جهت بقا است. این اولویت باید دائما پیگیری و دنبال شود. 4 هزار قطعه استراتژیک به ارزش 5 هزار میلیارد تومان در فولاد مبارکه بومی سازی شده است. اما رویکرد جدید فولاد مبارکه حرکت به سمت بومی سازی فرآیندها و تکنولوژی است.

وی ادامه داد: حفاظت از محیط‌زیست هم یک الزام دیگر صنعت فولاد در زمانه فعلی است.

مدیرعامل فولاد مبارکه، احداث نورد گرم شماره 2 فولاد مبارکه، تکمیل فولادسازی یک میلیون تنی فولاد سفیددشت، تکمیل کنسانتره سازی 5 میلیون تنی فولاد سنگان، افزایش ظرفیت فولاد هرمزگان از 1.5 میلیون تن به 2 میلیون تن و تکمیل طرح الکترود گرافیتی اردکان را از اولویت های مهم گروه فولاد مبارکه برشمرد.

مدیرعامل فولاد مبارکه گفت: فولاد مبارکه هیچ وقت به کمبود قطعه یدکی و کالاهای استراتژیک معترض نشده؛ اما در خصوص مواد اولیه نیازمند تامین اضطراری هستیم.

در ادامه حمیدرضا عظیمیان، در میزگرد تخصصی تعامل دو حوزه سنگ آهن و فولاد، هم افزایی و چالش‌ها گفت: به منظور جلوگیری از دست دادن بازار و توقف تولید در ١٠ ماهه گذشته ذخیره سنگ آهن و اسلب خود را مصرف کردیم‌. اگر روند فعلی اصلاح نشود، در سال آینده بحران قیمت به دلیل عدم تولید فولاد مبارکه بیشتر خواهد شد‌.

مدیرعامل فولاد مبارکه معتقد است:‌ یکى از دلایلى که سنگ آهن نداریم این است که معدنی‌ها فولاد ساز شده‌اند و خود نیازمند سنگ‌آهن هستند.

وی اظهار کرد: در تمام دنیا ارزش افزوده معدن بیشتر از فولاد و قابل تامل است که چرا معدنی‌های ما فولاد ساز شده‌اند.

مدیرعامل فولاد مبارکه با بیان این پرسش که تامین مواد اولیه فولاد مبارکه باید از چه مسیری انجام شود، گفت: وقتی فولاد مبارکه ذخیره مواد اولیه خود را مصرف کرده، در سال آینده به دلیل کمبود مواد اولیه تولید کاهش می یابد. کاهش تولید، موجب تنزل ارزش افزوده در سال آینده برای کشور خواهد شد.

وی ادامه داد: فولاد مبارکه هیچوقت به کمبود قطعه یدکی و کالاهای استراتژیک معترض نشده؛ اما در خصوص مواد اولیه نیازمند تامین اضطراری هستیم.

وی بیان کرد: فولاد مبارکه، باید کمبود مواد اولیه خود را از کجا تامین کند؟ هیچ کجای دنیا سراغ نداریم که معدنی ها فولاد ساز شده باشد، زیرا ارزش افزوده معدنی بیشتر است.