رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به معضل خام‌فروشی در بخش سنگ‌آهن گفت: بنا بر تأکید مقام رهبری، تمامی ظرفیت دولت و مجلس برای جلوگیری از خام‌فروشی به کار گرفته شده است.

نخستین همایش بین‌المللی فولاد و جشنواره صنعت فولاد در چابهار در این شهر برگزار شد. هدف از برگزاری این همایش فراهم آوردن مقدمه‌ای برای حضور مؤثر و مداوم عرصه فولاد به‌عنوان یک صنعت پیشرو و پیشتاز در چابهار و صنعتی شدن این نگین و گنج پنهان سواحل مکران است.

 الیاس حضرتی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، در جریان بازدید از غرفه فولاد مبارکه در نخستین نمایشگاه و همایش فولاد چابهار با اشاره به نقش فولاد مبارکه در تولید و توسعه فولاد کشور گفت: استان اصفهان و به‌طور مشخص، فولاد مبارکه مرکز ثقل صنعت فولاد کشور است.

وی خاطرنشان کرد: دانش فنی فولاد مبارکه می‌تواند برای احداث کارخانه ۲ میلیون تنی فولاد مکران چابهار چاره‌ساز باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به معضل خام‌فروشی در بخش سنگ‌آهن گفت: بنا بر تأکید مقام رهبری، تمامی ظرفیت دولت و مجلس برای جلوگیری از خام‌فروشی به کار گرفته شده است.

به خاطر داشته باشیم کشوری که تولید نداشته باشد نمی‌تواند رونق اقتصادی و تولید ناخالص داخلی داشته باشد و این میسر نمی‌شود، مگر با رفع موانع تولید و حمایت از تولید داخلی که این امر در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با جدیت در حال انجام است.

وی اظهار کرد: علی‌رغم همه پیش‌بینی‌های منفی سازمان‌های بین‌المللی از رشد اقتصادی کشور، ما شاهد آن هستیم که در حوزه‌های مختلف به رشد اقتصادی بسیار خوبی در سال جاری دست یافته‌ایم.

دکتر مدرس خیابانی، قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در مراسم افتتاحیه نخستین نمایشگاه و همایش فولاد چابهار گفت: کشور ما برای افق ۱۴۰۴ ایجاد ۵۵ میلیون تن فولاد را هدف‌گذاری کرده است. این در حالی است که بزرگ‌ترین شرکت‌های فولادی کشور از جمله فولاد مبارکه و ذوب آهن اصفهان به دلیل خام فروشی و صادرات سنگ آهن با کمبود سنگ آهن و مواد اولیه مواجه‌اند.

وی تصریح کرد : بنا به فرمایش مقام معظم رهبری، باید با رونق تولید، مواد خام را در کارخانجات داخلی کشور به موادی با ارزش افزوده بالاتر تبدیل کنیم و سپس با صادرات شمش و سایر محصولات فولادی سود آوری و رونق اقتصادی بیشتری برای کشورمان به بار آوریم.

مسئله خام فروشی نگرانی همه مسئولان است

در همین خصوص محمد رضا بهرامن رئیس خانه معدن ایران  اظهار کرد: با درآمدهای نفتی نتوانستیم به رشد و شکوفایی اقتصاد کشور کمک کنیم. امروز  ساختن اقتصادی کارآمد برای کشور بر دوش تک تک ماست. شرکت خصوصی و دولتی فرقی نمی کند؛ باید با استفاده از ظرفیت های ورود سرمایه گذاری داخلی و خارجی در این راه گام برداریم.

وی با اشاره به صدور مجوز احداث کارخانه فولادسازی با ظرفیت ۲ میلیون تن در منطقۀ  چابهار  تصریح کرد : مسئله خام فروشی نگرانی همه مسئولین به ویژه شخص مقام معظم رهبری است. از این رو باید زنجیره فولاد در کشور کامل شود تا از این طریق اشتغال و ارزش افزوده بیشتری برای کشور حاصل شود.  وی خاطر نشان کرد : بدون تولید، اشتغال ایجاد نمی شود.