معاون اسبق سازمان خصوصی‌سازی گفت: طبق کدام قانون، بانک‌ها اجازه دارند یک باشگاه زیان‌ده را خریداری کنند؟ واگذاری پرسپولیس به ۶ بانک در تضاد با قوانین و مقررات جاری کشور است.

اسماعیل غلامی در گفت‌وگو با اقتصاد24، درباره چرایی واگذاری سرخابی‌ها اظهار کرد: در ابتدا باید توجه داشت که دو باشگاه استقلال و پرسپولیس زیان‌ده هستند و مورد بعدی اینکه در قانون گفته شده بانک‌ها نباید شرکت‌داری کنند. همین چند وقت گذشته بانک ملی برای رعایت این قانون، پتروشیمی اراک را به پالایشگاه تهران فروخت.

او ادامه داد: سؤال بعدی این است که چگونه سازمان بورس به بانک‌هایی که در بورس هستند، اجازه می‌دهد یک شرکت زیان‌ده را خریداری و به سهامداران خود سالانه ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ میلیارد تومان زیان تحمیل کنند. به‌طور کلی باید به این نکته هم توجه داشت تا زمانی که زیرساخت‌های ورزشی ما درست نشود، این دو باشگاه زیان‌ده هستند. معاون اسبق سازمان خصوصی‌سازی تاکید کرد: البته گفتنی است که سازمان بورس نامه زده و در آن از خریداران استقلال و پرسپولیس توجیه خواسته بود که باید این پیگیری ادامه داشته باشد. اگر سازمان بورس جوابیه این شرکت‌ها درخصوص واگذاری را پیگیری نکند یعنی به وظیفه خود عمل نکرده است.

غلامی خاطرنشان کرد: تنها راه برای واگذاری این دو باشگاه که بتوانند ماده ۱۹ قانون AFC درخصوص مالکیت مشترک را حل کنند این است که اولا به دو سازمان، دو نهاد و یا دو شرکت غیر بورسی و سودده واگذار کنند تا این شرکت‌ها بتوانند از طریق هواداران این دو تیم برای استقلال و پرسپولیس ایجاد درآمد کنند و ثانیا می‌توانند از طریق اجاره به شرط تملیک هم به پیشکسوتان واگذار کنند.

گفتنی است سرانجام پس از کش و قوس‌های فراوان، واگذاری سرخابی‌ها به نقطه پایانی رسید و براساس اطلاعیه فرابورس، ️پرسپولیس به شش بانک و استقلال به شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس واگذار می‌شود. بر این اساس قرار است ۸۵ درصد از سهام پرسپولیس به بانک شهر، تجارت، ملت، صادرات، رفاه و اقتصاد نوین واگذار شود.