انتقام گیری سیاسی با گزک تایید صلاحیت

دیروز گزارش‌های ضدونقیض از کناره‌گیری رئیس منتخب اتاق بازرگانی ایران منتشر شد.

حسین سلاح‌ورزی هفته گذشته به ریاست پارلمان بخش خصوصی انتخاب شد؛ موضوعی که مخالفت‌های بسیاری را برانگیخت و مقدمه دعوای دولت و بخش خصوصی شد.

دیروز ایرنا، گزارش کرد که او پس از افزایش فشارها کناره‌گیری کرده است. خبرگزاری رسمی دولت نوشت: «پس از انتخاب سلاح‌ورزی به عنوان رئیس اتاق بازرگانی ایران، اسنادی منتشر شد که نشان می‌داد مراجع امنیتی صلاحیت وی را تایید نکرده بودند، اما اتاق بازرگانی با اقدام غیرقانونی، سلاح‌ورزی را در لیست نامزد‌های ریاست اتاق قرار داده بود. بدین ترتیب با پیگیری‌های انجام‌شده، سلاح‌ورزی از ریاست اتاق ایران کنار رفت تا بخش خصوصی از یک حاشیه خودساخته نجات یابد.»

خبرگزاری ایسنا هم در همین راستا گزارش داد: «حسین سلاح‌ورزی که هفته گذشته با حواشی بسیار به عنوان رئیس اتاق بازرگانی ایران انتخاب شده بود، از این سمت کنار رفت.»

در  ادامه گزارش نیز آمد: «پس از آن که اسنادی از سوی سایت‌های مختلف منتشر شد که نشان می‌داد مراجع امنیتی صلاحیت وی را تایید نکرده بودند؛ در نهایت اعلام شد که سلاح‌ورزی از ریاست اتاق ایران کنار رفته است».

صبح دیروز برخی کانال‌های خبری نیز از استعفای سلاح‌ورزی خبر دادند. سلاح‌ورزی اما در پی انتشار این اخبار در گفت‌و‌گو با اقتصاد آنلاین استعفا از ریاست اتاق بازرگانی ایران را تکذیب کرد. او گفت: «ما از صبح امروز در محل کار حاضریم و استعفا را ۱۰۰ درصد تکذیب می‌کنم.»

البته رئیس اتاق بازرگانی ایران به این حد بسنده نکرد و با انتشار توئیتی ضمن تکذیب خبر‌های منتشر شده مبنی بر استعفای خود نوشت: «دوستان متعددی می‌گویند که ایرنا خبری زده با این مضمون که سلاح‌ورزی برکنار شده یا استعفا داده است. ضمن تکذیب موضوع به نظر می‌رسد یا خبرگزاری رسمی دولت هک شده، یا بازیچه افراد قرار گرفته است. شاید هم مثل دفعات  قبل، نهایتا خبر را از خروجی خود حذف کند.»

وب‌سایت اتاق بازرگانی ایران نیز با انتشار بیانیه‌ای بر گفته‌های رئیس جدید صحه گذاشت و نوشت: «حسین سلاح‌ورزی، رئیس اتاق ایران به همراه شش عضو دیگر هیات رئیسه با پشتوانه رأی قاطع نمایندگان بخش خصوصی در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، به فعالیت خود ادامه می‌دهند.»

در ادامه بیانیه آمد: «او برغم برخی خبرسازی‌ها و حاشیه‌سازی‌ها، رئیس اتاق ایران مشغول انجام مأموریت‌ها و وظایف معمول ریاست پارلمان بخش خصوصی است.»

دیروز در اکانت توییتری این نهاد نیز به این نکته تصریح شد که «حسین سلاح‌ورزی رئیس اتاق ایران به همراه شش عضو دیگر هیئت رئیسه با پشتوانه رای قاطع نمایندگان بخش خصوصی در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، به فعالیت خود ادامه می‌دهد.»

انتقاد شدید عضو اتاق از التهاب‌آفرینی در مسیر بخش خصوصی

رئیس انجمن کشت فراسرزمینی ایران، توجه به اصل شفاف‌سازی و به حداقل رساندن حاشیه‌ها درباره اتاق ایران را ضروری خواند و گفت: بی‌اعتماد کردن حاکمیت نسبت به بخش خصوصی به زیان اقتصاد کشور است.

علی رضوانی‌زاده، عضو اتاق بازرگانی ایران: «بازنده اصلی فضای ملتهب به وجود آمده، افرادی هستند که در به وجود آمدن چنین فضایی دخالت دارند و متأسفانه زیان عمده و نهایی این اقدامات متوجه اقتصاد کشور خواهد شد»

علی رضوانی‌زاده، با تأکید بر لزوم پرهیز از رویکردهای سیاسی بین اعضای هیات نمایندگان اتاق ایران، افزود: بازنده اصلی فضای ملتهب به وجود آمده، افرادی هستند که در به وجود آمدن چنین فضایی دخالت دارند و متأسفانه زیان عمده و نهایی این اقدامات متوجه اقتصاد کشور خواهد شد.

وی تصریح کرد:‌حتی اگر به فرض، انتخاباتی که طبق قانون و با مشارکت حداکثری انجام شده است، لغو شود، افرادی که در راستای لغو این انتخابات تلاش کردند به‌اندازه قبل هم رأی نخواهند آورد؛ پس نباید به بی‌اعتماد کردن حاکمیت، دولت و نمایندگان مجلس نسبت به بخش خصوصی و اعضای اتاق ایران کمک کنیم.

به باور او، رأی اکثریت داده شده به کاندیداهای پیروز، نشان می‌دهد: اتاق ایران از هرگونه نگاه و رویکرد پوپولیستی دوری می‌کند و فقط بر اساس مأموریتی که رهبری طی سخنرانی‌های متعدد به عهده بخش خصوصی گذاشتند، می‌اندیشد. بر اساس منویات رهبری برای کاهش نرخ بیکاری و افزایش سطح اشتغال، باید سطح سرمایه‌گذاری‌ها افزایش پیدا کند و این مهم به عهده فعالان اقتصادی و اعضای اتاق ایران است.

این عضو هیات نمایندگان اتاق ایران تصریح کرد: امروز فرصت‌های بی‌شماری برای بهبود شرایط اقتصادی کشور و گسترش سطح مناسبات بین‌المللی وجود دارد که از آن غافل هستیم و متأسفانه درگیر امیال عده‌ای خاص و پیامدهای ناشی از آن در صحنه اقتصادی شده‌ایم.

رضوانی‌زاده در ادامه به اولویت‌های مهم در آغاز کار اتاق دهم اشاره کرد و افزود: اتاق ایران باید در دوره پیش‌رو با برنامه در مسیر توسعه اقتصادی قدم بردارد و در این راستا لازم است با تکیه‌بر آنچه از سوی رهبری بارها مورد تأکید قرار گرفته است، روی افزایش سطح سرمایه‌گذاری‌ها، کاهش نرخ بیکاری، مهار تورم و رشد تولید متمرکز شود.

او در ادامه یکی از اضلاع مهم در مسیر توسعه اقتصادی را توجه به تشکل‌ها عنوان کرد که در این وادی، اتاق ایران باید حمایت مالی در کنار تسهیلگری برای تشکل‌ها به‌منظور امکان تعامل بیشتر با تصمیم‌سازان را دنبال کند.

این فعال اقتصادی توجه اتاق ایران به نگاه‌های منتقد سازنده برای پیشبرد اهداف توسعه‌ای را مهم دانست و تأکید کرد: باید با دوری از نظرات انتقادی مغرضانه برای پیشرفت و توسعه کشور تلاش کرد و اتاق ایران همواره در همین مسیر حرکت و برای تقویت و حفظ جایگاه اتاق ایران تلاش کرده است.

نماینده معاونت حقوقی اتاق ایران در انجمن نظارت بر انتخابات اتاق‌های سراسر کشور: «هیچ مقرره و فرآیندی برای ابطال انتخابات هیات رئیسه اتاق ایران وجود ندارد. اسناد صحت این انتخابات به وزارت صمت ارسال و موضوع خاتمه یافته است.»

ریشه اختلاف از کجا منشأ گرفت

هیات نمایندگان اتاق ایران در تاریخ 28 خرداد با 265 رأی معادل 62.2 درصد آرا، حسین سلاح ورزی را برای 4 سال به ریاست اتاق ایران برگزید.

در 10 روز گذشته برخی رسانه‌ها با ایجاد حاشیه برای انتخابات حاضر به پذیرش نتیجه انتخابات و تمکین از آرای اکثریت نمایندگان بخش خصوصی ایران نشدند. این در حالی است که طبق نظر انجمن نظارت بر انتخابات اتاق ایران، این انتخابات در چارچوب قانون و آیین‌نامه انتخاباتی اتاق ایران انجام‌شده و پایان‌یافته است. همچنین اسناد تأیید این انتخابات طبق آیین‌نامه انتخاباتی اتاق ایران به شورای عالی نظارت اعلام‌شده است.

محمد سروش نماینده معاونت حقوقی اتاق ایران در انجمن نظارت بر انتخابات اتاق‌های سراسر کشور هم چند روز پیش گفت: «هیچ مقرره و فرآیندی برای ابطال انتخابات هیات رئیسه اتاق ایران وجود ندارد. اسناد صحت این انتخابات به وزارت صمت ارسال و موضوع خاتمه یافته است.»

اتاق‌های بازرگانی موسساتی غیرانتفاعی و غیردولتی هستند که در آن بازرگانان و صاحبان صنایع عمده برای تامین منافع خود از جمله تحول و تغییر در قوانین تجاری و بازرگانی، با نهادهای حکومتی، مذاکره می‌کنند.

خبرگزاری فارس در روزهای اخیر در سلسله گزارش‌هایی گفته بود که وزارت اطلاعات صلاحیت سلاح‌ورزی را تایید نکرده و شرکت او در انتخابات اتاق تهران را «غیرقانونی» خوانده بود.

در انتخابات اتاق بازرگانی نامزدها نیازمند تایید صلاحیت نیستند و این انتخابات در شرایط نسبتا آزادی در سال‌های گذشته برگزار می‌شد، اما در دوره فعلی موضوع رد صلاحیت‌ها به انتخابات اتاق بازرگانی هم تسری یافته است.

برخی خبرگزاری‌های مخالف سلاح‌ورزی می‌گویند او در اعتراضاتی که از شهریور ۱۴۰۱ آغاز شد، از معترضان با انتشار پست‌هایی حمایت کرده بود. برای مثال  تسنیم در گزارش مفصلی در این مورد نوشت: «حسین سلاح‌ورزی که در فتنه ۱۴۰۱ مواضع تندی در حمایت از براندازان جمهوری اسلامی داشته، رئیس اتاق بازرگانی و عضو مهمترین شوراهای عالی نظام شده است، حال این سؤال مطرح می‌شود؛ آیا دستگاه‌های امنیتی و نظارتی کشور منافع ملی را شوخی گرفته‌اند؟»