رئیس جدید سازمان برنامه و بودجه با بیان این که امروز دولت را در وضعیت نامطلوبی تحویل می‌گیریم گفت: بودجه امسال کسری دارد که باید فکری برای آن کرد.

به گزارش تسنیم، مسعود میرکاظمی در مراسم معارفه خود به عنوان رئیس جدید سازمان برنامه و بودجه که با حضور معاون اول رئیس جمهور در این سازمان برگزار شد، افزود: بودجه امسال کسری دارد که باید فکری برای آن کرد.

وی با اشاره به کسری بودجه سال گذشته گفت: در خرداد سال 92, صد و چهار هزار میلیارد تومان به بانک‌ها بدهی داشتیم، امروز براساس آمار سایت بانک مرکزی 650 هزار میلیارد تومان به نظام بانکی بدهی داریم که 90 درصد آن متعلق به خود دولت است نه شرکت‌ها.

میرکاظمی افزود: اگر بدهی‌ها را بررسی کنیم 300 تا 400 هزار میلیارد تومان به تامین اجتماعی و بیش از 50 هزار میلیارد تومان به وزارت نیرو بدهی وجود دارد که اگر بخواهیم این مسیر را ادامه دهیم هزینه‌های زیادی دارد.

وی گفت: پارسال 560 هزار میلیارد تومان عملکرد مصارف داشتیم که جای سوال دارد چطور یک دفعه به هزار و 277 میلیارد تومان می‌رسد در شرایطی که می‌دانیم تحریم نیز شدیدتر شده پس نمی‌توانیم این طور ادامه بدهیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: اگر سقف اول آن را هم درنظر بگیریم که 937 هزار میلیارد تومان است آیا امکان تامین این رقم وجود دارد در حالی که حدود 270 میلیارد تومان مالیات می‌گیریم و در 5 سال اول امسال حدود 80 درصد آن محقق شده است.

میرکاظمی با تاکید بر اینکه شرایط خیلی سخت است، افزود: چرا باید به این نقطه برسیم در سال 91 عملکرد هزینه جاری 89 هزار میلیارد تومان بود چرا امروز باید به 900 هزار میلیارد تومان برسد، آیا شرایط اقتصادی خوبی داشتیم؟ آیا اقتصاد مقاومتی را رعایت کردیم؟

وی گفت: من تلاش دوستان را نفی نمی‌کنم می‌دانم در بدترین شرایط تصمیم گرفتند، تامین منابع کردند، اما ادامه این مسیر به کجا می‌رسد؟ آیا نباید بازنگری کنیم.

با 50 نفر بودجه را می‌توان جمع کرد

وی گفت: علی‌رغم همه سرمایه‌گذاری‌هایی که شده است چرا شاخص‌های کلان ما بهبود پیدا نمی‌کند، آیا باید با این فرمان جلو برویم؟ تا کجا می‌توانیم پیش برویم؟

رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: می‌خواهیم بر سر مسائل اصلی کشور تمرکز کنیم اگر بودجه به این ترتیب باشد با این سازمان عریض و طویل که حدود 5 هزار شاغل در معاونت‌ها و این سازمان وجود دارد با 50 نفر بودجه را می‌توان جمع کرد و اتفاق خاصی نمی‌افتد.

میرکاظمی گفت: در این سازمان باید از فرهیختگان کشور استفاده کرد و ریل را عوض کرد چراکه این ریل درستی نیست، ما یک سازمان انقلابی در تراز انقلاب باید داشته باشیم تا بتوانیم جلوی ناملایماتی که در آینده اتفاق می‌افتد را بگیریم.

وی افزود: امروز شاهدیم در سال 1400؛ هزینه جاری رشد 10 برابری دارد، سال‌های بعد باید چه کار کنیم؟ تا جایی که می‌توانیم آیا باید ادامه دهیم.

وی افزود: اگر بودجه انضباط پیدا کند قطعا وضعیت بهتر خواهد شد با این وضعیت مدیران ما مستهلک می‌شوند ما راهی جز اصلاح مسیر حرکت نداریم، در 42 سال قبل سرمایه گذاری سنگینی در زیرساخت‌ها شده است، 40 سال است که تحریم هستیم.

تحریم را بیش از اندازه بزرگ نکنیم

رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: در دوران جنگ قطعات یدکی خودرو به ما نمی‌دادند و قدرت تولید هم نداشتیم، امروز قدرت تولید داریم نباید تحریم را بیش از اندازه بزرگ کنیم، در دوران جنگ حتی قدرت تولید یک سلاح کوچک نداشتیم، اما امروز جزو چند کشور اول جهان در تولید تجهیزات نظامی هستیم.

میرکاظمی افزود: می‌توانیم موفق شویم، چون امروز قدرت تولید داریم و امیدواریم با آشنایی کامل به ظرفیت‌های کشور به خصوص نیروی انسانی، بتوانیم مشکلات را دقیق شناسایی و برای آن راه حل پیدا کنیم.

آدرس‌های غلط اقتصادی ندهیم

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: آدرس‌های غلط اقتصادی ندهیم، آدرس‌های درست بدهیم تا بتوانیم مشکل را ریشه یابی، شناسایی و برای آن راه حل اساسی پیدا کنیم. وی گفت: اگر شاخص‌های بهره‌وری در طول 40 سال گذشته بررسی کنیم، ثابت یا منفی بوده، چرا باید اینطور باشد.

وی افزود: تورم نیز عمدتا بالاست و در طول 40 سال گذشته، جز دو تا سه سال بقیه سال‌ها با تورم‌های دو رقمی و افزایش هزینه‌ها روبرو بودیم، امروز متوسط قیمت خوراکی که بانک مرکزی اعلام می‌کند حدود 400 تا 500 درصد است و رشد قیمت در مسکن 700 درصد و رشد قیمت در خودرو 800 درصد است، آیا این مسیر می‌تواند ادامه پیدا کند؟ به نظرم باید روی این موضوع کار کنیم و ریل را تغییر دهیم.