امیر قطر به ابراهیم رئیسی یک هواپیمای ایرباس A380 هدیه داده که ارزشی حدود ۵۰۰ میلیون دلار دارد. این پول چقدر از درآمد نفتی یک سال ایران می‌شود؟

به گزارش تجارت‌نیوز، تمیم بن حمد آل ثانی، سه سال پیش هم یک فروند هواپیمای مجلل ۴۰۰ میلیون دلاری را به عنوان هدیه ویژه به رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه تقدیم کرده بود.

هواپیمای اردوغان دارای ۷۶ صندلی و هفت اتاق خواب و دو سال پذیرایی است. قطر این هواپیما را سه سال پیش خریداری کرده است. احتمالا هواپیمایی که به ابراهیم رئیسی هدیه داده شده نیز ویژگی‌هایی شبیه هواپیما اردوغان داشته باشد. برخی از منابع هواپیمای ایرباس A380 را بزرگترین هواپیمای مسافربری جهان معرفی کرده‌اند. هواپیمایی که ولید بن طلال، شاهزاده سعودی دستور داد که آن را سفارش سازی کنند و به یک کاخ سلطنتی مجلل تبدیل شد. این هواپیما در منابع مختلف قیمت‌های متفاوتی دارد. در سال ۲۰۰۷ حدود ۵۰۰ میلیارد دلار قیمت داشت و در سال ۲۰۱۸ حدود ۴۴۵ میلیون دلار بوده است. احتمالا این قیمت‌ها برای زمانی است که این هواپیما غول‌آسا برای مسافربری استفاده شود، گفته شده که اگر قرار باشد به یک هواپیما لوکس تبدیل شود ۲۰۰ میلیارد دلار دیگر به ارزش آن اضافه می‌شود.

براساس اظهارات رئیس سازمان برنامه و بودجه، درآمد نفتی سال ۹۹ حدود ۱٫۲ میلیارد دلار بوده است. اگر حداقل قیمت هواپیما اهدایی به ابراهیم رئیسی را ۷۰۰ میلیون دلار در نظر بگیریم در واقع ارزش آن بیشتر از نصف درآمد نفتی کشور در سال گذشته بوده است.

با دلار ۲۴ هزار تومانی حدود ۱۶٫۸ هزار میلیارد تومانی قیمت این هواپیما لوکس است.

ویژگی ایرباس A380

ایرباس A380 یک محصول اروپایی بوده و بال‌ها و موتور آن در انگلیس، قسمت‌های بدنه و دم در آلمان و اسپانیا ساخته شده‌اند. اسمبلاژ نهایی در کشور فرانسه صورت می‌گیرد. برخی متخصصین این مدل را نماد اروپا می‌نامند.

در خصوص اندازه جزئیات این هواپیما گفته شده که هواپیماهای A380 دارای ۲۴/۱ متر ارتفاع، ۸۰ متر عرض و ۷۲/۷ متر طول هستند. وزن آن‌ها نیز به ۵۹۰ تن می‌رسد.

منابع دیگری در توصیف این هواپیما نوشته‌اند که « هیچ هواپیمایی به اندازه ایرباس ‌A380‎‌ وسیع و مدرن وجود ندارد». همچنین گفته شده که « هواپیمای ‌A380‎‌ آرام ترین و بی سر و صدا ترین هواپیمای مسافربری پهن پیکر است».