مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور قیمت دولتی هر کیلوگرم مرغ گرم 20 هزار و 400 تومان، مرغ منجمد در سردخانه 14 هزار و 400 تا 14 هزار و 500 تومان و گوشت منجمد در سرخانه را 70 تا 75 هزار تومان اعلام کرد.

به گزارش ایلنا، محمدرضا طلایی با اشاره به اقدامات شرکت پشتیبانی امور دام کشور برای تامین و تنظیم بازار نهاده‌های دامی اظهار کرد: در سال جاری حدود 3 میلیون تن نهاده‌های دامی با 48 کشتی از بنادر جنوبی و 74 کشتی از بنادر شمالی وارد کشور شده‌ است.

وی ادامه داد: بانک مرکزی برای واردات این میزان نهاده اعتباری معادل یک میلیارد و 300 میلیون یورو در اختیار شرکت پشتیبانی امور دام قرار داده است.

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور با بیان اینکه در بخش تامین و عرضه کالاهایی مانند مرغ، تخم‌مرغ و گوشت قرمز نیز این شرکت اقدامات خوبی را برای تنظیم بازار انجام داده است، افزود: از ابتدای سال تاکنون 5400 تن گوشت قرمز داخلی و 49 هزار تن مرغ از مرغ‌داران خریداری شده تا در بحث تنظیم بازار عرضه و قیمت‌ها را متعادل کند. طلایی تصریح کرد: همچنین 75 هزار تن مرغ منجمد تاکنون برای تنظیم بازار و متعادل شدن قیمت‌ها در محل‌های عرضه توزیع شده است.

وی با تاکید بر اینکه بازار شب عید تامین و مشکلی برای تنظیم آن نداریم، بیان داشت: ذخایر شرکت پشتیبانی امور دام برای شب عید تامین شده و مرغ، تخم مرغ و گوشت قرمز با قیمت‌های دولتی در بازار نوروز عرضه خواهد شد.

طلایی قیمت دولتی هر کیلوگرم مرغ گرم 20 هزار و 400 تومان، مرغ منجمد در سردخانه 14 هزار و 400 تا 14 هزار و 500 تومان است و گوشت منجمد در سرخانه را 70 تا 75 هزار تومان اعلام کرد.

وی دراره احتمال تغییر قیمت این کالاها و نهاده‌های وارداتی در صورت تغییر نرخ ارز ترجیحی اظهار داشت: با توجه به اینکه هنوز تصمیمی برای تغییر نرخ ارز ترجیحی گرفته نشده است تمام برنامه‌ریزی‌های ما نیز براساس ارز ترجیحی 4200 تومانی است و پایه قیمت‌گذاری‌ها نیز همین نرخ ارز در نظر گرفته می‌شود.

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور در ادامه سخنان خود با بیان اینکه شرکت ما 92 درصد از ارز دریافتی خود را رفع تعهد کرده است، افزود: تا امروز ما توانسته‌ایم 92 درصد از ارزی که دریافت کرده‌ایم را رفع تعهد کنیم و تنها 8 درصد از آن باقی مانده است که تا آخر سال آن نیز رفع تعهد خواهد شد.

طلایی شرایط تامین نهاه‌ها را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: ما برای ماه‌های پایانی سال هیچ مشکلی در تامین نهاده‌های دامی نداریم و ذخایر ما حتی تا سه ماه ابتدایی سال 1400 نیاز کشور را پاسخگو خواهد بود. وی دراره دلیل کمبود نهاده دامی جو در ماه‌های اخیر بیان کرد: یکی از مهمترین دلایل کمبود عرضه این نهاده دامی، حضور کمرنگ بخش خصوصی برای ورود به واردات آن بود. مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور ادامه داد: ترس بخش خصوصی از عدم تخصیص بی‌موقع ارز توسط بانک مرکزی موجب شد که ما در مقطعی با کاهش واردات این نهاده دامی مواجه شویم و در این باره در ماه‌های مرداد و شهریور به دولت هشدار داده بودیم.