ساختمان موزه بابُل وقف شده است؟

مدیر اسبق حوزه علمیه بابل، چندی پیش گفت: «حکم قطعی برای تخلیه موزه گنجینه بابل و واگذاری آن به حوزه علمیه صادر شده است.»

عبدالعلی پوراکبر، افزود: «رضاشاه این مدرسه علمیه را تخریب و به‌جای آن شهرداری ساخته بود.»

به گزارش ایسنا،‌ «موزه گنجینه بابل» به عنوان نخستین موزه استان مازندران در دهه ۷۰ در ساختمان بلدیه بابل افتتاح شد اما در طول یک دهه اخیر فراز و نشیب‌هایی را داشته تا جایی که حکم تخلیه و پلمب این ساختمان از سوی دادگاه صادر می‌شود.

به دنبال طرح شکایتی در دادگاه با موقوفه اعلام کردن ساختمان موزه بابل، مالکیت این ساختمان تاریخی و سرنوشت نخستین موزه مازندران به چالش کشیده شده است، به گفته مهدی عابدینی ـ معاون میراث فرهنگی مازندران ـ این شکایت سال در سال ۱۳۹۲ مطرح شده که برآن اساس ادعا شده ساختمان موزه بابل «موقوفی» است و باید میراث‌فرهنگی برای استفاده از آن اجاره‌بها پرداخت کند، اما میراث‌فرهنگی در طول این سال‌ها زیر بار این ادعا نرفت تا این‌که امسال حکم دادگاه به نفع شاکی صادر شد و باید این ساختمان تخلیه می‌شد.

با وجود آن‌که مسؤولان میراث فرهنگی در آخرین اظهارات تایید کرده‌اند موزه بابل فعلا در همین ساختمان پابرجا می‌ماند اما سرنوشت نامعلوم آن با توجه به حکم دادگاه، «ایسنا» را برآن داشت تا جزئیات بیشتری را از معاون میراث فرهنگی مازندران جویا شود. مهدی عابدینی، گفت: در زمان صفویه چندین مدرسه علوم دینی مانند مدرسه علامه، روحیه و قادریه در این منطقه ساخته شد.

او افزود: یکی از این مدارس که امروز مورد مناقشه بین میراث فرهنگی، اوقاف، شهرداری و حوزه علمیه است، مدرسه علوم دینی قادریه بوده، این مدرسه تا دوران پهلوی اول به حیات خود ادامه داده تا این‌که در این دوره شهر «بارفروش» به بابُل تبدیل می‌شود. در این تغییر و گسترش شهری خیلی از خیابان‌ها پهن می‌شود و بافت شهر تا حدودی تغییر پیدا می‌کند. همچنین در گسترش شهر بابُل، «مدرسه قادریه» در مسیر راه قرار می‌گیرد؛ راهی که امروز از جلوی ساختمان موزه بابل (خیابان شاپور) عبور می‌کند. بنابراین مدرسه کاملا تخریب و آسفالت می‌شود. سپس در قسمتی از این مسیر (خیابان شاپور) ساختمان بلدیه بابل (شهرداری) ساخته می‌شود و زمین‌های اطراف هم از مردم خریداری می‌شود.

معاون میراث فرهنگی مازندران ادامه داد: طبق سندی که از ساختمان شهرداری در دست داریم و مربوط به تاریخ ۱۸ آبان ۱۳۱۸ است، زمین این ملک از شخصی به نام آقای عموزاده خریداری شده است.

عابدینی گفت: تا دهه ۷۰ این ساختمان با کاربری شهرداری باقی می‌ماند و در سال ۱۳۷۴ میراث‌فرهنگی و استاندار وقت استان تقاضا می‌کنند که در مازندران موزه‌ای ساخته شود. بر این اساس شهرداری بابل موافقت می‌کند که با کاربری فرهنگی ساختمان بلدیه را در اختیار میراث‌فرهنگی قرار دهد تا اولین موزه استان در بابل شکل بگیرد. در همان سال‌ها ساختمان در اختیار میراث‌فرهنگی قرار می‌گیرد و میراث فرهنگی نزدیک به دو سال این ساختمان را مرمت می‌کند و در سال ۱۳۷۵ و ۱۳۷۶ اولین موزه مازندران افتتاح می‌شود و در دهه ۸۰ هم دوباره مرمت‌هایی در ساختمان موزه انجام و کاملا بازگشایی می‌شود. به گفته معاون میراث فرهنگی مازندران، این موزه تا سال ۱۳۹۲ با روال عادی به فعالیت خود ادامه می‌دهد اما در این سال اوقاف شکایتی درباره این ساختمان طرح می‌کند، مبنی بر این‌که این ساختمان از موقوفات «مدرسه قادریه» بوده و عرصه و عیان آن متعلق به این مدرسه است. شهرداری هم که مالک ساختمان بوده، تفاهم‌نامه‌ای با اوقاف امضا می‌کند که این بنا به حوزه علمیه بابل واگذار شود.   

او اظهار کرد: حوزه علمیه بابل که حالا مالک بنا شده از میراث‌ فرهنگی شکایت و تقاضای اجاره می‌کند. آن زمان اجاره‌بها اندک بود اما بحث مالکیت ساختمان مورد مناقشه بوده است تا سرانجام در سال ۱۳۹۸ دوباره از میراث‌ فرهنگی شکایت می‌شود و میراث‌ فرهنگی هم محکوم به پرداخت اجاره‌بها می‌شود، اما میراث‌ فرهنگی همچنان این اجاره را پرداخت نکرد، چون زمانی‌که بنا را تحویل گرفته بود، ساختمانی نیمه‌متروکه بود و دوباره آن را احیا کرد و در طول این سال‌ها هزینه‌های زیادی برای این ساختمان متقبل شده است.

معاون میراث فرهنگی مازندران گفت: در نهایت روز ۱۴ فروردین ۱۴۰۲ قاضی حکمی مبنی بر تخلیه و پلمب ساختمان موزه بابل را صادر کرد. با مساعدت فرماندار بابل تلاش کردیم از بسته شدن موزه جلوگیری شود، به هر حال بسته شدن موزه تبعات اجتماعی دارد اما شاکی همچنان مُصر بود که باید این ساختمان تخلیه شود. به هر حال مذاکراتی انجام دادیم و در نهایت قبول کردند این ساختمان را اجاره دهند و بعد از چند روز مبلغ اجاره‌بها به ما اعلام شد. مبلغ اجاره از سال ۹۲ محاسبه شده است و به ازای هر سال حدود ۳۰ درصد مبلغ اجاره

اضافه می‌شود.

او اضافه کرد: آقای ضرغامی ـ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی - به ما قول مساعد داده‌اند که اعتبار تامین شود و ما ساختمان موزه را اجاره‌ای در اختیار داشته باشیم، اما اجاره با چنین شرایطی مبلغ سنگینی است و از توان میراث‌ فرهنگی خارج است.

عابدینی اظهار کرد: از سوی دیگر ما کارگروهی از افرادی که می‌توانند اسناد تاریخی را بخوانند و در این کار تبحر دارند، تشکیل دادیم تا با استفاده از اسنادی که در کتابخانه ملی و سازمان اسناد است و اسنادی که دست افراد خصوصی بوده و در اختیار ما گذاشته‌اند، به این نتیجه برسیم که این ساختمان جزو موقوفات بوده یا خیر؛ چراکه در حال حاضر شک و شبهه‌ای وجود دارد که این ساختمان در موقوفات مدرسه قادریه ساخته شده است. حوزه علمیه هم تاکنون سندی ارائه نداده که ساختمان موزه جای مدرسه قادریه ساخته شده است.

معاون میراث فرهنگی مازندران گفت: در حال حاضر با چنین شرایطی و حکم قاضی که لازم‌الاجراست ما اجاره‌بها را پرداخت می‌کنیم اما اگر بتوانیم سند و مدرکی پیدا کنیم که ملک موقوفی نیست می‌توانیم ادعای جدیدی در دادگاه مطرح کنیم، اما آن‌چه اهمیت دارد این است موزه کماکان فعال است و به مناسبت هفته میراث‌فرهنگی نیز با موزه ملی توافق کردیم که اشیای زرین مازندران را به صورت نمایشگاه در موزه بابل به نمایش بگذاریم.