روبر حسین، بازیگر و کارگردان سینما و تئاتر و فیلمنامه‌نویس فرانسوی که برای پروژه‌های سینمایی و نمایشی بزرگ خود با اقتباس از کلاسیک‌هایی چون «بینوایان» و «گوژپشت نوتردام» شهرت داشت ۳۱ دسامبر یک روز پس از تولد ۹۳ سالگی خود در پاریس بر اثر عوارض ناشی از ابتلا به کووید ۱۹ از دنیا رفت. کاندیس پاتو همسر حسین به خبرگزاری فرانسه گفت که او در بیمارستان بر اثر مشکل تنفسی درگذشت. روبر حسین در ۳۰ دسامبر ۱۹۲۷ در پاریس به دنیا آمد. پدرش آندره/امین‌الله حسین، آهنگساز زرتشتی ایرانی و مادرش یک ارتدکس روسی بود.

او از نوجوانی کارش را با کارگردانی و بازیگری در تئاتر آغاز کرد. حسین از ۱۹۵۳ به‌عنوان بازیگر وارد سینمای فرانسه شد و در دهه ۱۹۶۰ با بازی در نقش کنت ژوفره دو پیراک در مجموعه فیلم‌های عاشقانه «آنژلیک» به شهرت رسید. او همچنین از سوی تعدادی کارگردانان هنری دعوت به کار می‌شد ازجمله روژه وادیم که برای بازی در نقش معشوق بریژیت باردو در فیلم «عشق روی بالش» (۱۹۶۲) حسین را انتخاب کرد. حسین همچنین در ۱۹۶۱ در فیلم «خانم بی‌مراعات» مقابل سوفیا لورن ظاهر شد. حسین در سال‌های بعدی دوران کاری‌اش، انرژی خود را معطوف به تولیدات بزرگ نمایشی کرد تا مردم عادی را به سالن‌های تئاتر بکشاند. او این نمایش‌های پرهزینه را با عبارت تبلیغاتی «تئاتر شبیه آنچه هیچ‌گاه در سینما ندیده‌اید» معرفی می‌کرد.

یکی از اجراهای صحنه‌ای او «بن هور» بود که در ورزشگاه ۸۱ هزار نفری استاد دو فرانس در حومه پاریس به صحنه رفت. ژیل ژاکوب رئیس سابق جشنواره فیلم کن در توئیتر در توصیف حسین نوشت: «او شاهزاده تئاتر برای توده مردم بود.» حسین در ۲۰۰۵ نشان لژیون دونور فرانسه را دریافت کرد. او سه بار ازدواج کرد و  چهار فرزند دارد.