تداوم اخراج اساتید از دانشگاه‌ها

در ادامه اخراج استادان دانشگاه که در پی اعتراضات اخیر آغاز شد، گزارش‌هایی از اخراج دو استاد دیگر از دانشگاه‌های حکیم سبزواری و بهشتی تهران منتشر شده است.

شورای صنفی دانشجویان دانشگاه حکیم سبزواری روز پنج‌شنبه، ششم بهمن، در نامه‌ای خطاب به رئیس این دانشگاه، حکم تعلیق حسن باقری‌نیا را «غیرقانونی و ناعادلانه» عنوان کرده و آورده است: «مایه تاسف جامعه‌ی دانشگاهی است که ببیند عضوی بس فرهیخته از اعضای دانشگاه، آن هم نه عضوی معمولی که استادی مجرب، با شرافت و با درایت را طی اقدامی بس ناجوانمردانه و البته غیرقانونی به تعلیق درآورده‌اند و ایشان را از رسالت اصلی‌اش یعنی آگاهی‌سازی و انتقال عشق و معرفت منع نموده‌اند!؟»

 در این بیانیه آمده است: این عضو هیأت علمی گروه علوم تربیتی و روان‌شناسی «در این روزها که غبار بر ساحت حقیقت نشسته است، سکوت نکرده و حمایتش همواره شامل حال مردم این سرزمین بوده است.»

در ادامه این نامه از «اتخاذکنندگان تصمیم تعلیق دکتر باقری‌نیا در داخل و خارج از دانشگاه» خواسته شده است که با تجدید نظر در این تصمیم به بازگرداندن او به دانشگاه در ترم جدید اقدام کنند.

در همین حال شورای صنفی دانشگاه‌های کشور نیز از اخراج امیر نیک‌پی، استاد جامعه‌شناسی و انسان‌شناسی دانشگاه بهشتی، خبر داده است.

به گزارش این شورا، این جامعه‌شناس چهارمین استاد اخراج‌شده از دانشگاه بهشتی پس از نگار ذیلابی از دانشکده الهیات، محمد راغب از دانشکده ادبیات و اسلام ناظمی از دانشکده مهندسی کامپیوتر است.

چهارم بهمن‌ماه نیز یک استاد دانشگاه فردوسی از اخراج خود و چند همکار دیگرش خبر داد.

مهشید گوهری، استاد ادبیات دانشگاه فردوسی مشهد، با انتشار متنی در صفحه اینستاگرامش اعلام کرد که پس از هفت سال تدریس، قطع همکاری با او و چندین نفر از دیگر از همکارانش تأیید شده است.

وی نوشت: «این ترم شرایطی فراهم شد که به صورت علمی مشق خردورزی و آزاداندیشی و حق‌جویی را در دانشگاه تمرین کنیم و همین بهانه‌ای برای پاکسازی گر‌وهی از مدرسان ادبیات دانشگاه فردوسی شد.» زهرا خشک‌جان، استاد علوم سیاسی دانشگاه شهید باهنر کرمان نمونه‌ای دیگر از اساتید اخراجی است که به دلیل عدم برگزاری کلاس‌ در روزهای ۱۴، ۱۵ و ۱۶ آذر، به کمیته‌ تخلفات اعضای هیات علمی احضار شد و هم‌اکنون از ورود به دانشگاه و برگزاری کلاس‌ها منع شده است.

ابوالفضل شایان، مدیر گروه رشته تربیت بدنی دانشگاه جهرم نیز با حکم تعلیق به تاریخ ۱۱ آبان، از حضور در دانشگاه و هرگونه فعالیت آموزشی منع شد. احکام اخراج اساتید دانشگاه پیش‌تر با اخراج دکتر رضا امیدی از استاد دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران کلید خورد و با اخراج محسن برهانی، عضو هیأت علمی دانشکده حقوق دانشگاه تهران ادامه یافت.