یک روانشناس با بیان اینکه بیوگی حادثه‌ای پراسترس به‌ویژه برای زنان در جوامع ایرانی است، گفت: طبق پژوهش‌ها، بیوه‌زنان مسن از بیوه‌زنانی که در سن جوانی ازدواج‌کرده‌اند افسرده‌تر هستند و این افسردگی سال‌ها در زندگی آن‌ها ادامه می‌یابد.

به گزارش ایسنا، فرنگیس شریفی باستان اظهار کرد:  ازجمله پیامدهای منفی بیوه شدن زنان از دست دادن حمایت‌های مالی، عدم سازگاری با نبود همسر، تک والدی و ایفای نقش پدری برای فرزندان، سرپرست خانوار شدن، نادیده گرفتن نیازهای عاطفی و جسمی و جنسی و ایثار برای فرزندان و ... است.

این روانشناس ادامه داد: مفهوم مادر بودن به‌صورت سنتی با مؤلفه‌های روان‌شناختی مانند ایثار به دلیل عشق به فرزندان و ازخودگذشتگی تعریف می‌شود و چون بیوه‌زنان مجبورند نقش پدر و مادری را برای فرزندان ایفا کنند حساسیت روی خودشان کم شده، پیگیری کمتری نسبت به‌سلامت خوددارند و به‌نوعی خود را به فراموشی می‌سپارند و به تأمین صرف نیازهای فرزندان می‌پردازند. او افزود: از سوی دیگر با انکار نیازهای جسمی، روانی و... در معرض اغلب اختلالات روان‌شناختی ازجمله استرس قرار می‌گیرند. گویی وضعیت اجتماعی زنان تنها با حضور مردان تعریف می‌شود و تنها بودن در جامعه نشان‌دهنده کامل نبودن آن‌ها است.

چالش‌های جدید زنان پس از فوت شوهر

به گفته این روانشناس، در جامعه ایرانی نقش زنان صرفاً به نقش‌های خانوادگی نظیر همسر و مادر بودن محدود می‌شود و ازاین‌رو خانه‌داری و همسر پروری بیشتر در جامعه ما تائید شده است به‌طوری‌که این فعالیت‌ها مسئولیت اصلی زنان محسوب می‌شود، ازاین‌رو پس از فوت همسر زن مجبور است نقش‌های جدید پر چالش دیگری را نیز بپذیرد که او را در معرض بحران قرار می‌دهد.

شریفی باستان با اشاره به چالش ازدواج مجدد زنان بیوه، تصریح کرد: همسر مناسب برای زنان و مردان بیوه معنای دیگری دارد و شاید از همین رو است که برخی از آن‌ها تا سنین مسن شدن ازدواج مجدد نمی‌کنند.  عوامل اجتماعی و فرهنگی و بحث شانس ازدواج برای این زنان نیز مهم است به‌طوری‌که برخی از مردان ترجیح می‌دهند زنان بیوه را به‌عنوان همسر دوم انتخاب کنند و به همین دلیل است اغلب زنان بیوه تصمیم می‌گیرند ازدواج مجدد نکنند.

زنان بیوه و مشکل انکار نیازهای جنسی

این روانشناس بابیان اینکه محرومیت جنسی بیوه‌زنان و انکار این نیاز منجر به اضطراب، افسردگی و تحریک‌پذیری آن‌ها می‌شود، خاطرنشان کرد: زنان بیوه با انکار نیازهای جنسی خود و عدم ازدواج، پرخاشگر، عصبی، غمگین و بی‌انگیزه می‌شوند. او معتقد است: یکی از معضلات عمده این زنان بحث تغییر نقش است که باید مسئولیت پدر بودن را نیز بر عهده بگیرند. مسائل مالی، نیازهای جنسی و عاطفی، مواجهه تنها با سختی‌های زندگی، مدیریت آینده فرزندان، انگ‌ها و سوء تعبیرات، برچسب‌هایی نظیر «خانه‌خراب‌کن» به زنان بیوه ، برطرف نشدن نیازهای روانی به دلیل انتظار ایثار و از خود گذشتی زنان بیوه برای فرزندان منجر به عدم تأمین نیازهای روانی، جسمی و جنسی زنان بیوه می‌شود.

احتمال بدرفتاری با فرزند یکی از دلایل عدم ازدواج زنان

شریفی باستان  نگرانی از بدرفتاری‌ها و سوءاستفاده‌ از فرزندان در ازدواج مجدد را ازجمله عوامل عدم ازدواج مجدد زنان بیوه دانست و گفت: عدم ازدواج ممکن است زنان بیوه را به روابط عاطفی خارج از ازدواج سوق می‌دهد که خود وابستگی عاطفی و درنهایت حتی بحران‌هایی نظیر خودکشی را برایشان به همراه دارد.

این روانشناس در بخش پایانی سخنان خود درباره چالش‌های ازدواج مجدد بعد از فوت همسر برای زنان بیوه یادآور شد: هر انسانی بعد از دست دادن عزیزی دوره سوگواری، انکار و خشم را می‌گذراند.

ابتدا از دست دادن عزیزان را انکار می‌کنند، سپس خشمگین و افسرده می‌شوند و درنهایت به پذیرش می‌رسند. این پروسه ممکن است بسیار طولانی شود. اگر زنی که همسر خود را از دست می‌دهد مهارت‌های اجتماعی و روانی بهتری داشته باشد می‌تواند سریع‌تر دوره سوگواری را پشت سر گذاشته و به پذیرش برسد که لازم است در این مسیر حتماً از خدمات مشاوران و روانشناسان استفاده کند.