10 می مصادف با 20 اردیبهشت ماه به عنوان روز جهانی پرندگان مهاجر در تقویم نامگذاری شده است. این روز بهانه‌ای برای بررسی وضعیت محیط‌زیستی پرندگان مهاجر کشور است. هرچند رخدادهای سال‌های اخیر و مرگ شمار زیادی از پرندگان مهاجر در کشور نشان داده، ایران دیگر میزبان مناسبی برای پرندگان مهاجر نیست و مسئولان امر باید هر چه سریعتر بر رفع آن بکوشند.

از سال 2006 میلادی، هر ساله کمیته WMBD «روز جهانی پرندگان مهاجر» بر روی یک موضوع متمرکز می شود؛ عنوان شعار سال 2021 «آواز بخوان، پرواز کن، اوج بگیر- مثل پرنده» تعیین شده است. این کمیته در این روز مردم سراسر جهان را دعوت می‌کند هر کجا که هستند با تماشای آگاهانه و گوش دادن به آوای پرندگان با طبیعت ارتباط برقرار کنند و در یک تلاش همگانی و مشترک جهانی برای حفاظت از پرندگان و زیستگاه‌هایی که آنها برای بقا احتیاج دارند متحد شوند.

براساس آمارهای بین‌المللی 535 گونه پرنده‌ در ایران دیده می‌شود که این تعداد حدود یک‌سوم از پرنده‌های کل دنیا را تشکیل می‌دهند. این در حالی است که از کل پرندگان دنیا، بیشتر از 192 گونه پرنده با خطر انقراض دست و پنجه نرم می‌کنند و بخش بزرگی از پرندگانی که در ایران وجود دارد هم از گونه‌های مهاجر و بخشی از آنها در معرض انقراض هستند.

با این حال بر‌اساس آمارها؛ بیش از 90 درصد پرندگان مهاجر تنها توسط دام‌‌های هوایی در فریدونکنار صید و معدوم می‌‌شوند. به گزارش برنا برخی علت مهار نشدن این نسل‌کشی را کمبود نیروهای یگان حفاظت محیط‌زیست و برخی نیز وجود مافیای گسترده‌ای می‌دانند که محیط‌زیست به تنهایی قادر به مهار آن نیست.

پرنده مهاجر مناسب برای طبخ مرغ ترش!

اسماعیل کهرم، کارشناس محیط‌زیست درباره وضعیت پرندگان در فریدون‌کنار به گفت: «برای پرندگان اقدامات زیادی انجام شده که خلاف اخلاق و قانون است. براساس قانون ایجاد تور هوایی ممنوع است. برای مثال وقتی تور هوایی مطرح می‌شود، برخی افراد بر این باورند که یک تور همچون تور والیبال بسته و پرنده به داخل آن جای می‌گیرد. اما تورهای هوایی از سیم و بکسل، حائل‌هایی تشکیل شده که بیش از 200 میلیون تومان هزینه دارد. در سه ماه تابستان این تورها وصل شده و ماهانه اجاره داده می‌شود.

این کارشناس سرشناس محیط‌زیست ادامه داد: مخارج صیادان و قاچاقچیان از راه پرنده‌ها تامین می‌شود. برای مثال یک جفت غاز بیش از 450 هزار تومان برای تهیه مرغ ترش در خطه شمال کشور قیمت دارد».

*فعالیت تورهای هوایی برای شکار پرندگان

کهرم گفت: «تور هوایی یک سازه بزرگ است. در گذشته در ساحل دریای مازندران افراد درصورت اقدام به تور هوایی دستگیر شده و مطابق قانون با فرد خاطی برخورد می‌شد. هرچند در سال گذشته در تالاب عزیزک در مجاورت بابل، صیادان و قاچاقچیان حیوانات به رغم مشاهده نیروهای محیط‌زیستی در منطقه باز هم به کار خود ادامه دادند. این مقوله به دلیل بی‌توجهی مسئولان امر به نکات محیط‌زیستی بروز کرده است».

سالانه یک میلیون پرنده خورده می‌شود

این فعال سرشناس محیط‌زیست تاکید کرد: «باید قوانین محیط‌زیستی در فریدون‌کنار به شکل مناسب اجرایی شود. عزمی برای مهار این نارسایی محیط‌زیستی وجود ندارد. فریدون‌کنار سمبل بی‌رحمی پرندگان مهاجر است. برای مثال هر شهری در کشور ما به یک نماد معروف است. برای مثال اصفهان به سی وسه پل، ساوه به انار، کرمان به زیر و فریدون‌کنار هم به کشتار پرندگان معروف است».

 او گفت: «سالانه یک میلیون پرنده در خطه شمال کشور در وعده‌های غذایی خورده می‌شود. پرندگان منبع درآمدهای کلان در این خطه هستند. این در حالی است که بر‌اساس اقدامات محیط‌زیستی فرزندان شکارچیان معترض به این اقدامات هستند برای مثال در سال‌های اخیر به دفعات دانش‌آموزان نسبت به عملکرد پدران‌شان در قالب اقدامات نمادین در زمینه شکار و قاچاق پرندگان اعتراض کردند».