رئیس سازمان بهزیستی با بیان اینکه وسایل توان‌بخشی ۵ تا ۶ برابر افزایش قیمت داشته و قیمت لوازم توان‌بخشی و همچنین هزینه‌های زندگی جامعه هدف این سازمان افزایش پیدا کرده است، گفت: گسترش فقر باعث می‌شود، بخشی از سرریز مسائل در حوزه آسیب‌های اجتماعی بر دوش سازمان بهزیستی قرار بگیرد.

 

به گزارش ایلنا، وحید قبادی دانا درباره مراکز مثبت زندگی گفت: مطابق بند ۴ ماده ۲۶ قانون تنظیم‌بخشی از مقررات مالی دولت و ماده ۵۷ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور مراکز خدمات بهزیستی قرار بود، تأسیس شود. به لطف الهی بعد از گذشت ۲۰ سال این مراکز با عنوان مراکز مثبت زندگی توسط بخش غیردولتی ایجاد می‌شود.

پوشش خدماتی برای بیش از 5 میلیون نفر

رئیس سازمان بهزیستی کشور خاطرنشان کرد: برای تأسیس این مراکز از یکسال و نیم پیش مقدمات کار انجام‌شده و نرم‌افزار خاصی برای این کار تعبیه‌شده است. این مراکز بر ۴ پایه استوار است که مهم‌ترین آن‌ها خانواده محور بودن و اجتماع‌محور بودن فعالیت‌های این مراکز است.

قبادی‌دانا بابیان اینکه فعالیت‌های این مراکز مبتنی بر اقدامات مددکارانه است، تصریح کرد: در همین راستا نیز فراخوانی اعلام شد و در این فراخوان حدود ۱۲ هزار نفر متقاضی از بخش غیردولتی شرکت‌ کرده‌اند این افراد تقاضای خود را به‌صورت الکترونیکی اعلام کرده‌اند. از بین آن‌ها با توجه به اینکه نیاز ما ایجاد دو هزار و ۴۰۰ مرکز در دو هزار و ۴۰۰ نقطه است از بین حدود ۱۱ هزار نفر این افراد انتخاب‌شده‌اند. این افراد بعد از طی مراحل مختلف مجوز تأسیس و بهره‌برداری به آن‌ها داده‌شده است.

وی بابیان اینکه این فعالیت‌ها در محله‌ها صورت می‌گیرد، تصریح کرد: هر مرکز در فاز اول ۴۵۰ خانوار تحت پوشش سازمان بهزیستی که مستمری‌بگیر هستند را تحت پوشش قرار می‌دهد با این کار پوشش خدمات این مراکز برای بیش از ۵ میلیون نفر و بیش از یک‌میلیون و ۸۰ هزار خانوار خواهد بود.

ارائه خدمات رایگان از سوی بهزیستی

رئیس سازمان بهزیستی کشور خاطرنشان کرد: براساس خدماتی که در این مراکز ارائه می‌شود با توجه به مشارکتی که بخش غیردولتی داشته است کار صورت می‌گیرد و ۲۲ خدمت سازمان بهزیستی توسط این مراکز ارائه می‌شود.

قبادی دانا درباره تسهیلاتی که به مددکاران در مراکز مثبت زندگی داده می‌شود، تصریح کرد: براساس خدماتی که در این مراکز ارائه می‌شود از سوی سازمان بهزیستی خرید خدمت صورت می‌گیرد و درواقع هر خدمتی که در این مراکز ارائه می‌شود، تعرفه خاصی دارد. این خدمات برای مردم و جامعه هدف رایگان است، اما سازمان این خدمات را از مراکز خرید خدمت می‌کند.

او ادامه داد: پرداخت‌ها به‌صورت الکترونیکی است و ارزش‌گذاری و اعتبارسنجی نیز به‌صورت الکترونیکی انجام می‌شود و مبالغی که از قبل باید به این مراکز پرداخت می‌شد نیز ظرف یک الی دو روز گذشته پرداخت‌شده است. مشکلی در این زمینه در حال حاضر وجود ندارد و اعتبارات لازم تأمین‌شده است.

افزایش عجیب قیمت وسایل توان‌بخشی

رئیس سازمان بهزیستی در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره بودجه سال ۱۴۰۰ تصریح کرد: بر اساس امکانات و شرایط کشور محدودیت‌ها زیاد است. همچنین تحریم‌های ظالمانه آمریکا و شرایط کرونایی، وضعیت سخت و دشواری را برای کشور ایجاد کرده است، اما نیازمندی‌های جامعه هدف سازمان بهزیستی زیاد است. وسایل توان‌بخشی ۵ تا ۶ برابر افزایش قیمت داشته است.

قبادی‌دانا تصریح کرد: با توجه به وضعیتی که برای اشتغال در ایام کرونا ایجاد شده است، طبیعتاً جامعه هدف سازمان بهزیستی نیز بیشتر متضرر شده است. گسترش فقر باعث می‌شود بخشی از سرریز مسائل در حوزه آسیب‌های اجتماعی بر دوش سازمان بهزیستی قرار بگیرد. همچنین با توجه به اینکه قیمت تمام‌شده هزینه خدمات بالا رفته است هزینه‌های زندگی افزایش پیداکرده است و مشکلات تأمین مسکن و مسائل دیگر باعث شده است که بار مضاعفی بر جامعه هدف بهزیستی وارد شود و فاصله‌مان تا نقطه مطلوب متأسفانه زیاد است.

او تصریح کرد: برای اجرای قانون حمایت از افراد دارای معلولیت ۳۸ هزار میلیارد تومان بودجه نیاز است، اما طبیعتاً این مبلغ در قانون در بودجه سنواتی مصوب نشده است و انتظار ما این است که با همکاری دستگاه‌های مختلف بتوانیم فعالیت‌هایی را انجام دهیم که در جهت اجرای قانون حمایت از افراد دارای معلولیت اقداماتی صورت بگیرد.