گزارش فصلی مرکز آمار ایران می‌گوید، طی سه ماه نخست سال جاری ازدواج بیش از هفت هزار دختر زیر ۱۴ سال در ایران ثبت ‌شده است. همچنین در فاصله سال‌های ۹۵ تا ۹۸، حدود ۱۳۰ هزار مورد ازدواج دختران کمتر از ۱۴ سال و بیش از صد مورد ازدواج پسران کمتر از ۱۵ سال به ثبت رسیده است. آسیب‌های جسمی و روانی ناشی از ازدواج در دوران کودکی، بر زندگی دختران به ‌ویژه بارداری‌های زیر ۱۸ سال، مرگ‌ومیر مادران، افسردگی، و بعضاً اقدام به خودکشی در کنار آسیب‌هایی مانند طلاق، بازماندن از تحصیل و پایداری چرخه فقر فرهنگی و اقتصادی است.

بر اساس این گزارش، تعداد دقیق ازدواج ثبتی دختران ۱۰ تا ۱۴ ساله، ۷۳۲۳ مورد اعلام شده و در این مدت ازدواج یک دختر زیر 10 سال و پنج پسر کمتر از ۱۵ سال نیز به ثبت رسیده است.

لازم به ذکر است، پیش‌تر معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان از افزایش شمار درخواست‌ کنندگان زیر ۱۸ سال برای وام ازدواج در میان دختران خبر داده و گفته بود: دو سوم دریافت‌کنندگان این وام در سال‌های اخیر دختران زیر ۱۸ سال بوده‌اند و این مسئله گاه ازدواج اجباری را تداعی می‌کند.

چندی پیش معصومه ابتکار، معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور، با بیان اینکه طبق آمار، ازدواج دختران زیر ۱۴ سال حدود ۳۰ هزار نفر در سال بیان شده است، عنوان کرد: سن ازدواج با تبصره‌ای مقید به نظر قاضی می‌شود و در حال حاضر حداقلی برای سن ازدواج وجود ندارد. یکی دیگر از مواردی که به عنوان احقاق حقوق کودکان باید مورد توجه قرار گیرد تبصره فرزند خواندگی است، که به موجب آن این اجازه به پدر داده می‌شود تا با فرزندخوانده خود در شرایطی که قاضی اجازه دهد ازدواج کند.

دی ماه سال ۹۸ بود که دولت با کلیات لایحه‌ تعیین حداقل سن ازدواج برای مقابله با کودک همسری، موافقت کرد. در این لایحه حداقل سن ازدواج برای دختران ۱۳ سال و برای پسران ۱۵ سال تعیین شده است. ازدواج کودکان یا کودک همسری در ایران در سال‌های اخیر رو به افزایش است و فعالان حقوق کودک می‌گویند این پدیده در آینده بر سلامت خانواده‌های ایرانی تأثیر منفی خواهد گذاشت.

آمار بالای ازدواج کودکانی که پیش از رسیدن به بلوغ فکری و ذهنی ازدواج می‌کنند از گستردگی این پدیده در ایران حکایت دارد. سن ازدواج در ایران بر مبنای «بلوغ جنسی» تعیین شده در حالی که به گفته کارشناسان، بلوغ جنسی تنها بخشی از ابعاد بلوغ کامل انسان است. رشد، آگاهی، آموزش و آزادی در انتخاب، اساسی‌ترین و انسانی‌ترین شروط برای تشکیل خانواده است.

بر اساس آمار منتشر شده بالغ بر ۹۵ هزار مورد طلاق زنان زیر ۱۹ سال در فاصله سال‌های ۹۰ تا ۹۴ ثبت شده که حدود ۵ هزار و ۷۶۰ مورد از این طلاق‌ها مربوط به ازدواج‌هایی است که سن زوجین کمتر از ۱۵ سال است.