رئیس جمهور تاکید کرد: این از افتخارات نظام مقدس جمهوری اسلامی است که نظام و شکل گیری تمامی نهادها در این کشور براساس رای و اراده مردم است؛ دیگران تنها قیافه دموکراسی گرفته و حرف از رای مردم می زنند، اما نظام جمهوری اسلامی ایران به آن عمل می کند.

به گزارش ایسنا، سیدابراهیم رئیسی بعد از شرکت در دور دوم انتخابات مجلس، از مجریان برگزاری انتخابات قدردانی کرد و گفت: در حال برگزاری انتخاباتی امن، سالم، رقابتی و مشارکتی هستیم، همان طور که رهبری فرمودند. وی اضافه کرد: ما دور دوم دوازدهمین دوره انتخابات شرکت کردیم و انتخابات جریان دارد که از افتخارات نظام است؛ دلیل حقد و کینه دشمنان به نظام این است که نظام مبتنی بر رای و اراده مردم است.

رئیسی با ابراز امیدواری به اینکه با رای مردم، مجلس در زمان مقرر تشکیل شده و مجلس قوی شکل گیرد، گفت: مجلس قوی می تواند قوانین مورد نیاز کشور را تصویب کرده و ریل گذاری قوی برای کشور داشته باشد؛ مجلس قوی در کنار دولت قوی می تواند ایران قوی را رقم زند. رئیس‌جمهور همچنین روز جمعه در سفر استانی به قم،  به دیدار و گفت‌وگو با برخی آیات عظام پرداخت و طی آن گزارش مبسوطی از عملکرد و فعالیت‌های دولت در زمینه‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی ارائه کرد.

آیت الله مکارم: 

در مسائل فرهنگی، فشارآوردن فایده ای ندارد

آیت‌الله مکارم شیرازی در دیدار با رئیسی، یادآور شد: چه دلیلی دارد که بعضی از اقلام خوراکی تا این اندازه گران باشد؟ دولت باید راهکاری برای جلوگیری از گرانی افسارگسیخته بیابد. وی راهکار حل مسائل و مشکلات فرهنگی کشور را تدبیر، تشویق و کارهای فرهنگی عنوان کرد و گفت: در این مسائل فشارآوردن 

 به گزارش دفتر آیت الله مکارم شیرازی، این مرجع تقلید، ایجاد امید و نشاط در جامعه را از جمله مأموریت‌های مهم دولت دانست و گفت: اینکه نسبت به دردها و مشکلات مردم آگاه بوده و درصدد درمان هستید، مایۀ امیدواری است.  وی، مسألۀ مسکن و اجاره بهای سنگین را از مشکلات مهم مردم برشمرد و افزود: اجارۀ مسکن فشار بسیار سنگینی بر مردم وارد می کند که دولت باید این مسأله را کنترل کرده و راهکاری برای آن بیابد چراکه مسکن نقش مهمی در رضایت مردم دارد.

آیت‌الله مکارم شیرازی،  نوسانات نرخ ارز را نیز یکی دیگر از مشکلات برشمرده و گفت: این نوسانات بر اقتصاد کشور تأثیر می‌گذارد و دولت باید نسبت به تأثیرگذاری آن در مسائل اقتصادی برنامه ریزی داشته باشد. وی همچنین بر ضرورت تکمیل پروژه های نیمه تمام به خصوص فرودگاه قم تأکید کرد و افزود: دولت ها حلقۀ اتصال یکدیگر هستند، هرچند این موارد در دولت شما آغاز نشده، ولی کاری است که باید در دولت شما انجام شده و به اتمام برسد.

 آیت‌الله مکارم شیرازی، راهکار حل مسائل و مشکلات فرهنگی کشور را تدبیر، تشویق و کارهای فرهنگی عنوان کرد و گفت: در این مسائل فشارآوردن فایده ای ندارد.  وی تأکید کرد: هرچند کارهای بر زمین مانده در کشور فراوان است، اما امید انجام آن نیز بسیار است که با فعالیت‌هایی که دارید امید مردم نیز به حل مشکلات و انجام کارها بیشتر و بهتر می شود.  رئیس‌جمهور نیز با بیان این‌که «با وجود همه تلاش‌ها و توطئه‌های دشمنان، کشور در حال پیشرفت است و در عزم دولت برای تسریع و تداوم مسیر رفع مشکلات و توسعه کشور خللی پیش نیامده است»، گفت: رشد تولید را محور رفع مشکلات و پیشرفت اقتصادی می‌دانیم و لذا با تلاش‌های شبانه‌روزی حدود 9 هزار واحد تولیدی راکد را احیا کرده‌ایم. همچنین روند ساخت مسکن در کشور رونق گرفته که خود به عنوان یکی از پیشران‌های اقتصاد باعث رونق واحدهای صنعتی و خدماتی بسیاری شده است.

رئیسی با بیان این‌که «دولت نسبت به رفاه و معیشت مردم حساس است»، تصریح کرد: بنای ما بر این است که مسائل را به شکل میدانی و از نزدیک رصد کنیم؛ روش این دولت عبور از کنار مشکلات نیست بلکه نگاه ما حل مسائل است، فارغ از اینکه این مشکلات مربوط به کدام دولت و کدام دوره است. به عنوان مثال دیروز در جلسه پیگیری موضوعات ویژه تصمیمات ویژه‌ای برای تعیین تکلیف دو پروژه بزرگ اما بر زمین مانده قم یعنی منوریل و فرودگاه بین‌المللی اتخاذ شد.

آیت‌الله نوری همدانی: 

مردم‌ از گرانی و سختی زندگی گلایه دارند

آیت الله نوری همدانی  نیز صبح جمعه در دیدار با رئیسی پایین بودن ارزش پول ملی را یک مشکل اساسی دانسته و گفت: اینکه شما شبانه روز خدمت می‌کنید و با اخلاص در حال فعالیت هستید شکی نیست، اما امروز اقتصاد و معیشت مردم در سختی بسیار است و هر کجا قدم می‌گذارید مردم از گرانی و سختی زندگی می‌گویند. بر این اساس باید توجه کرد که همه فعالیت‌ها برای رفاه مردم باشد، خصوصاً فرهنگ و اقتصاد؛ باور داشته باشیم ستون دین همین مردم هستند.

به گزارش «انتخاب»؛ وی پایین بودن ارزش پول ملی را یک مشکل اساسی دانسته و گفت: امیدوارم با تلاش شما که انصافا هم مشغول خدمت هستید و با سابقه‌ای که از شما سراغ دارم میدانم تلاش شما این است که این مشکلات را حل کنید و ما هم دعا می‌کنیم با همان اخلاص برای خدمت به نظام و انقلاب و مردم موفق باشید و این خدماتی که انجام شده را به مردم اطلاع رسانی کنید.

آیت‌الله جوادی آملی: 

دغدغه‌های معیشتی مردم رفع شود 

آیت‌الله جوادی آملی هم در دیدار با ابراهیم رئیسی، ضمن تقدیر از تلاش‌های دولت در بخش‌های مختلف، بر لزوم افزایش تولید و بهره‌برداری بهینه از ذخایر و منابع ثروت‌آفرین کشور در اداره امور جامعه و توجه مضاعف به کرامت مردم در عین رفع دغدغه‌های معیشتی آنها تاکید کرد. وی همچنین در بخش دیگری از بیانات خود، عملیات غرورآفرین وعده صادق را موجب افتخار دانست و تصریح کرد: این اقدام همراه با عقلانیت انجام شد.

رئیس جمهور نیز در این دیدار از اقدامات دولت برای توانمندسازی اقشار کمتر برخوردار و رفع فقر در عین حفظ کرامت مردم، کاهش نرخ بیکاری، افزایش تولید و کاهش فقر گزارشی ارائه کرد و درباره عملکرد دولت در زمینه اجرای عدالت گفت: دولت تمام همت خود را برای مبارزه با فساد در تمامی لایه‌ها مصروف داشته‌ و در این رابطه اقدامات موثری انجام داده است.

رئیسی همچنین با تشریح اقدامات دولت در زمینه افزایش تولید در حوزه نفت و گاز خاطرنشان کرد: تدابیر اتخاذ شده در انجام عملیات وعده صادق، موجب هماهنگی حداکثری بین میدان، دیپلماسی و رسانه و تحقق کامل اهداف این عملیات شد و در نتیجه مردم نیز با هر سلیقه‌ای از این حرکت غرورآفرین تمجید کردند.