هر چند اصولگرایان دست پرتری از اصلاح‌طلبان و اعتدالیون در مجلس دوازدهم دارند اما آنقدر اختلافات در اردوگاه راست شدت پیدا کرده که برخی از سیاستمداران بر این باورند، اقلیت مستقلین قدرت مانور بیشتری در مناسبات درون پارلمانی خواهد داشت.

به گزارش خبرآنلاین، عضو حزب اعتدال و توسعه درباره عدم شکل‌گیری یک طیف حداکثری در مجلس دوازدهم گفت: شما در مجلس نهم نگاه کنید با وجود تعداد حداقلی از اعتدالیون و مستقلین، آنها در کرسی‌های مختلف جایگاه خوبی داشتند؛ بنابراین بستگی به ظرفیت‌ها و قدرت 

چانه‌زنی دارد.

رمضانعلی سبحانی‌فر درباره تشکیل یک فراکسیون با حضور چهره‌های اعتدالی و اصلاح‌طلب در مجلس دوازدهم، افزود: اگر بنا بر تشکیل فراکسیون باشد، قاعدتا باید یک فراکسیون از اصلاح‌طلبان، مستقلین و اعتدالیون شکل بگیرد و ممکن است منتخبانی که در دور دوم انتخابات به مجلس اضافه می‌شوند نیز به عضویت این فراکسیون دربیایند.

وی درباره برنامه‌ها برای مدیریت منتخبان اقلیت در مجلس دوازدهم، بیان کرد: یک تعداد قابل توجهی از منتخبان مجلس دوازدهم در دور دوم انتخابات مشخص می‌شوند و باید یک مقداری صبر کرد تا این افراد به ترکیب مجلس بعدی اضافه شوند تا بحث مدیریت اقلیت و ریاست را برنامه‌ریزی کرد.

 رأی قالیباف در مجلس جزئی نیست

او درباره خبر رایزنی محمدباقر قالیباف با چهره‌های اعتدالی و اصلاح‌طلب برای جایگاه ریاست مجلس، گفت: اطلاع کافی در این زمینه ندارم اما شرایط به گونه‌ای است که آقای قالیباف آرای جزئی ندارد که بتواند به سمت اعتدالیون قدم بردارد و نظر آنان را نسبت به خودش جلب کند.

این نماینده سابق مجلس با اشاره به هیاهوی برخی منتخبان تندرو در مجلس دوازدهم برای کرسی ریاست مجلس، توضیح داد: باید نمایندگان در مجلس جمع شوند و ببینیم که چه ظرفیتی دارند، هم به لحاظ تعداد آرا و هم توانمندی. پیچیدگی‌های داخل مجلس زیاد است و نمی‌توان درباره بحث ریاست مجلس یا کرسی‌های دیگر از الآن نسخه پیچید. سبحانی‌فر در پاسخ به این سوال که آیا صدای ملت در مجلس، کاندیدایی برای کرسی ریاست مجلس معرفی می‌کند، گفت: باید مرحله دوم انتخابات برگزار شود و باید صبر کرد تا آن افراد هم انتخابات شوند، آن زمان می‌توان دریافت که چه ظرفیتی به لحاظ آرا و توانمندی داریم و چقدر از این ظرفیت‌ها را می توان استفاده کرد.