رئیس ستادکل نیروهای مسلح درحالی‌ دیروز از ادامه عملیات علیه تروریست‌ها در اقلیم کردستان عراق، خبر داد که  مشاور امنیت ملی عراق در رأس یک هیأت به منظور بررسی حملات اخیر ایران به این اقلیم به تهران سفر کرده است.  

قاسم الاعرجی، مشاور امنیت ملی عراق در جریان سفر به تهران، ظهر دیروز با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه در محل وزارت امور خارجه دیدار و رایزنی کرد .هرچند از محتوای این جلسه خبری منتشر نشد، اما خبرگزاری ایسنا در این خصوص نوشت: وزیر خارجه عراق  سه شنبه هفته پیش در جمع نمایندگان مجلس عراق  اعلام کرده بود که هیاتی از این کشور به ریاست مشاور امنیت ملی در جریان سفر به ایران، درخصوص حملات اخیر ایران به مواضع تروریست‌ها در اقلیم کردستان عراق رایزنی خواهد کرد.

فواد حسین در این جلسه به اقدامات وزارت خارجه عراق در واکنش به اقدامات ایران پرداخت و گفت که این وزارت در ابتدا سفیر ایران را احضار کرد و یادداشت اعتراضی شدیدالحنی داد، بعد از آن در روز پنجشنبه گذشته در مقر وزارت خارجه عراق دیداری با یک هیات ایرانی انجام شد و درمورد چگونگی ایجاد راه حل برای پایان دادن به نقض حاکمیت عراق رایزنی شد.

وی تاکید کرد که قرار شد یک هیاتی عراقی به ریاست قاسم الاعرجی، مشاور امنیت ملی این کشور به ایران برود تا مباحثات در این خصوص ادامه داشته باشد. فواد حسین همچنین گفت که بغداد یادداشت اعتراضی به سازمان ملل فرستاده است و خواستار توقف حملات ایران و ترکیه به عراق شده است.

 این یک موضوع قدیمی است

و حملات  ادامه می‌یابد

رییس ستادکل نیروهای مسلح دیروز و همزمان با حضور هیأت عراقی در تهران در گفتگویی اظهار داشت:  عملیات علیه گروهک تروریست تجزیه طلب در اقلیم کردستان عراق ادامه می یابد.

 به گزارش تسنیم، سرلشکر محمد باقری اظهار داشت: در مورد وضعیت گروه های تروریستی در شمالغرب باید گفت که این یک موضوع قدیمی است. این گروه ها از ابتدای انقلاب اسلامی با کمک آمریکا و سایر دشمنان در اقلیم شمال عراق لانه کردند اما در چند سال اخیر با حمایت آمریکا مقرهای آنان تبدیل به یک مجموعه ای علیه امنیت ملی ما شد.

وی افزود: الان 1200 مقر نظامی در شمال عراق علیه ما فعالیت می کنند. ما چند نمونه داشتیم که اسراییل از داخل اینها نفراتی را انتخاب می کردند و بعد آموزش می دادند و بعد آنها داخل کشور ما می آمدند و ترور ‌ و کارهای ضد امنیتی انجام می دادند و از اینها به عنوان تروریست اجاره ای استفاده می کردند. به نوعی اینها مقرهای صهیونیست ها بود که یک نمونه از این مقرها در اربیل توسط نیروی هوافضای سپاه مورد حمله قرار گرفت.

سردار باقری ادامه داد: طی این سالها مدام به اقلیم کردستان عراق تذکر دادیم و گفتیم این رسم همسایگی نیست که ما این همه به ملت عراق خدمت کنیم و بعد شما به اینها اجازه ایجاد مقر نظامی و رسانه می دهید. بارها به ما قول دادند که جلوی اقدامت گروهک های تروریستی را بگیرند اما عمل نکردند. بنابراین تصمیم بر این شد تا با اینها مقابله کنیم و این بر اساس منشور ملل متحد و دفاع از خود است.

رییس ستادکل نیروهای مسلح با اشاره به عملیات اخیر نیروی زمینی سپاه علیه مقرهای گروه های تروریستی در شمال عراق تاکید کرد: این عملیات هم با رعایت تمام اصول انسانی عملیات کردیم و مراقب هستیم از بینی یک غیر نظامی خون نیاید. در مواردی بوده است که گروهک های تروریستی در یک طبقه از یک آپارتمان کارگاه ساخت بمب داشتند اما ما برای جلوگیری از آسیب به مردم این ساختمان را هدف قرار ندادیم.

وی تصریح کرد: ما به مقامات اقلیم گفتیم دو راه وجود دارد یا اینها باید تبدیل به یک گروه غیرنظامی شده و خلع سلاح شوند با اینکه اقلیم کردستان باید گروهک تای ترویستی را از این منطقه اخراج کند. اینکه 3000 نفر نیروی مسلح پشت دیوار مرز ما مرکز ساخت بمب و نظامی داشته باشند به هیچ عنوان برای ما قابل تحمل نیست و ما با آنها مقابله می کنیم. لذا این عملیات ادامه خواهد داشت ‌ هر قدر هم که طول بکشد ما این عملیات و بزرگ‌تر از این را ادامه می دهیم.

وی عنوان کرد: الان مردم اقلیم در چند مورد جلوی دفاتر گروه های تروریستی تظاهرات کردند و مطالبه دارند که تروریست ها اقلیم را ترک کنند.

سردار باقری گفت: این گروهک ها دقیقا دنبال تجزیه کشور هستند و رهبران و حقوق بگیران سرویس ها جاسوسی دنبال این هستند که بخشی از کشور ما را جدا کنند و برای خودشان حکومتی داشته باشند.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به ادعای مقامات آمریکایی مبنی بر سرنگونی پهپاد ایرانی بر فراز اربیل گفت: ما می دانیم پایگاه حریر کجاست در اربیل و دهوک هم می دانیم پایگاه آمریکایی ها کجاست و چه تعداد نیرو در آن حضور دارند و چه اقدامی در آنها صورت می گیرد. از امروز به بعد اگر نسبت به پهپادهای ما اقدامی کنند حتما مقابله می کنیم و پاسخ این اقدام اخیر نیز برای ما محفوظ است.

وی درباره حضور پایگاه های آمریکایی در برخی کشورهای همسایه گفت: کشورهای همسایه می گویند که پایگاه های آمریکایی در کشورهای ما اقدامی علیه ایران انجام نمی دهند بعد که ما می گوییم فلان اقدام توسط پایگاه های آمریکایی علیه ما صورت می گیرد می گویند که آمریکایی ها ما را به پایگاهها راه نمی دهند و ما از فعالیت آنها اطلاع نداریم. ما به کشورهای همسایه گفتیم که اگر اقدامی علیه امنیت ملی ما از پایگاهای آمریکایی در کشورهای همسایه صورت بگیرد ما حتما پاسخ آن پایگاه را خواهیم داد. البته در طی دوسال اخیر همکاری با سرویس های اطلاعاتی کشورهای همسایه داشته ایم و آنها هم اصلاحاتی انجام داده اند. در برخی موارد هم برخلاف تعهد خود عمل کرده اند که ما هم به وقتش تلافی خواهیم کرد.

وی در پایان با مقایسه بودجه دفاعی نیروهای مسلح با آمریکا عنوان کرد: بودجه دفاعی ما در بهترین حالت 5 میلیارد دلار است و بودجه دفاعی آمریکا 800 میلیارد دلار است. اگر فرض کنیم یک دهم بودجه آمریکا هم معطوف به ماست از سوی دیگر برخی کسورهای منطقه و رژیم صهیونیستی تمام بودجه دفاعی خود را معطوف به ما کرده اند. اما نیروهای مسلح ما متکی به داخل هستند ‌و نیروهای مسلح ما توانسته اند امنیت پایدار را به ارمغان آورده اند.