نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات هسته‌ای و دیگر مقامات دیپلماتیک در رسانه‌های مختلف خبری در جهان اعلام کردند که مذاکرات احیای برجام مجددا از امروز در وین آغاز می‌شود.

به گزارش ایسنا، انریکه مورا، نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات وین در صفحه توییترش نوشت: در راه وین برای مذاکره درباره اجرایی شدن کامل برجام بر مبنای متن ارائه شده هماهنگ‌کننده مذاکرات[جوزپ بورل] در ۲۰ ژوئیه. از مقامات اتریش کمال قدردانی را دارم.

همچنین ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه از حضور هیأت مذاکره‌کننده کشورمان به وین جهت ادامه مذاکرات برای رفع تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران خبر داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در این رابطه گفت: در چارچوب سیاست رفع تحریم‌های ظالمانه علیه کشورمان، هیأت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی ایران به ریاست علی باقری مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران عازم وین شده است.

به گفته کنعانی، در این دور از گفتگوها که به روال قبل با هماهنگ کنندگی اتحادیه اروپا برگزار خواهد شد، در خصوص ایده‌های مطرح‌شده از سوی طرف ها از جمله ایده های ارائه شده از سوی جمهوری اسلامی ایران که هفته جاری به طرف مقابل ارایه شد، بحث و تبادل نظر صورت خواهد گرفت.

سخنگوی وزارت امور خارجه با تأکید مجدد بر عزم و اراده جمهوری اسلامی ایران بر دستیابی به یک توافق پایدار که ضامن حقوق و پاسدار منافع ملت ایران باشد، ابراز امیدواری کرد طرف‌های مقابل نیز با اتخاذ تصمیمات لازم و تمرکز جدی بر حل مسائل باقی‌مانده، شرایط را برای پیشبرد موثر گفت‌وگوها فراهم نمایند.

همچنین رویترز خبر داد که یک مقام آمریکایی که می‌خواست ناشناس بماند، بدون ارائه اطلاعات تکمیلی اعلام کرد که رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران برای احیای توافق هسته‌ای با ایران عازم وین خواهد شد.

برخی منابع خبری اعلام کردند که گفت‌وگوهای وین غیر مستقیم و همانند فرمت «نشست دوحه»- که در آن انریکه مورا پیام‌ها میان باقری و رابرت مالی را منتقل می‌کرد- برگزار می‌شود.

این مذاکرات در حالی آغاز خواهد شد که جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید،‌ در نشست روزانه خود و در پاسخ به پرسشی در زمینه احیای برجام گفت: «جو بایدن گفته است که مایل نیست در روند مذاکرات احیای برجام، سپاه پاسداران را فهرست سازمان‌های حامی تروریسم خارج کند.»

با این حال صفحه توییتر نمایندگی روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین در یک رشته توییت نوشت: ما قویا بر ازسرگیری اجرایی شدن کامل برجام[توافق هسته‌ای] در سریع‌ترین زمان ممکن تاکید داریم. توافق هسته‌ای یکی از دستاوردهای منحصر به فرد دیپلماسی چندجانبه با کارآیی و دوام ثابت‌شده است. هیچ جایگزینی برای آن وجود ندارد.