یک نماینده پیشین مجلس معتقد است که گلایه روحانی درباره مصوبه هسته‌ای مجلس بیشتر متوجه اراده حاکمیت بوده است و پیشنهاد می‌کند که ابراهیم رئیسی برای حل مشکل هسته‌ای از تجربیات ظریف استفاده کند.

مهرداد لاهوتی در گفت‌وگو با ایلنا، درباره حواشی ایجاد شده از دیدار رئیس جمهور سابق با اعضای کابینه‌اش گفت: آقای روحانی هشت سال رئیس‌جمهور این کشور بوده و طبیعتا با کابینه خود ملاقات‌هایی دارند که این امر برای افرادی از جمله آقای احمدی‌نژاد و خاتمی هم اتفاق می‌افتد. ما باید این دیدارها را به فال نیک بگیریم؛ چراکه باید از تجربه‌ها استفاده کرد. آقای روحانی هم در این مدت تجربه مثبت و منفی داشتند و امروز باید در این شرایط از همه تجربه‌های مثبت دولت‌ها استفاده کرد. نباید این طور که باشد که فردی که هشت سال رئیس‌جمهور بوده را به زباله‌دان تاریخ بیندازیم.

وی با اشاره به گلایه روحانی در خصوص مصوبه هسته‌ای مجلس گفت: دولت رابط بین شورای امنیت با حاکمیت برای انجام مذاکرات است. بنابراین هر تصمیمی که در شورای عالی امنیت ملی گرفته شد، توسط حاکمیت تایید و در نهایت به وسیله دولت انجام گرفت، با اراده حاکمیت بود و در این زمینه دولت قبل و دولت فعلی خارج از چارچوب معین شده مذاکره نکردند. اراده حاکمیت هرچقدر در دولت آقای روحانی وجود داشت، در دولت فعلی هم به همان شکل است.

لاهوتی در ادامه گفت: بنابراین اگر دست آقای رئیسی را در مذاکرات ببندند وی نمی‌تواند در مذاکرات موفق باشد. به همین دلیل گلایه آقای روحانی به این بود که در چهار سال دوم اراده حاکمیت در موضوع حل برجام وجود نداشت. حالا باید به دولت کمک کنیم تا ساختار اقتصادی خوبی شکل دهد و اگر اراده حاکمیت به دولت اجازه دهد و موضوع برجام حل و به اصلاح نظام اقتصادی گره بخورد.

لاهوتی گفت: مجلس انتقادات آقای روحانی را به خودش نگیرد. گلایه روحانی از اراده حاکمیت بود و مجلس هم یک رکن حاکمیت است. ایشان بخشی از واقعیت را گفت که اگر اراده حاکمیت و مجلس در دوره اول تکرار می‌شد، برجام به نتیجه می‌رسید. امروز اگر برجام به نتیجه برسد، باید هزینه بیشتری پرداخت و فایده کمتری برای آن دریافت کنیم.

وی تصریح کرد: امروز باید از تجربیات مثبت گذشته استفاده کنیم. اگر من به جای آقای رئیسی بودم، از آقای ظریف به عنوان یک فرد مسلمان، متدین و وطن‌دوست که این کار را به نتیجه رساند و دارای تجربه‌های زیادی در این حوزه است، استفاده می‌کردم. چه اشکالی دارد از تجربه‌های او برای حل تحریم‌ها نهایت استفاده را ببرند