مشاور امنیت ملی آمریکا در ادامه ادعاهای خود مبنی بر تلاش مسکو برای خرید پهپاد ایرانی، گفت: روس‌ها تاکنون دو بار از یک پایگاه هوایی در ایران و پهپادهای ساخت این کشور با قابلیت حمل موشک بازدید کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، شبکه سی‌ان‌ان در گزارشی به نقل از جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید و تصاویر ماهواره‌ای به دست آمده توسط این شبکه خبری مدعی شد که یک هیئت روس در یک ماه گذشته دست کم دو بار از یک پایگاه هوایی در مرکز ایران بازدید کرده است.

سی‌ان‌ان در ادامه گزارش خود افزود: به گفته مقامات آمریکایی، ایران در ماه ژوئن(اواخر خرداد) در فرودگاه کاشان، پهپادهای شاهد-191 و شاهد-129 را به روسیه نشان داده است که هر دو نوع پهپاد قادر به حمل موشک‌های هدایت شونده دقیق هستند.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا به سی‌ان‌ان گفت: ما اطلاعاتی داریم که نشان می‌دهد دولت ایران در حال آماده‌سازی چند صد هواپیمای بدون سرنشین، ازجمله پهپادهای با قابلیت حمل سلاح برای روسیه است.

وی که پیشتر هم این ادعا را مطرح کرده بود در ادامه افزود: ارزیابی ما این است که هیئت رسمی روسیه به تازگی از نمایشگاهی از پهپادهای رزمی ایرانی بازدید کرده است. ما در حال انتشار این تصاویر هستیم که در ماه ژوئن گرفته شده و نشان‌دهنده پهپادهای ایرانی است که هیئت روس در آن روز از آنها بازدید کرده است. این نشان دهنده علاقه مستمر روسیه به دستیابی به پهپادهای رزمی ایرانی است.

سالیوان همچنین گفت که طبق اطلاعات آمریکا، در ماه ژوئن اولین دیدار یک هیئت روسی از این فرودگاه برای بازدید از پهپادها انجام شده است. دیگر مقامات آمریکایی نیز مدعی شدند که یک هیئت روسی مجدداً در تاریخ پنج ژوئیه برای دیدن یک نمایشگاه مشابه از فرودگاه کاشان بازدید کرده است.

یک مقام آمریکایی نیز در این باره به سی‌ان‌ان گفت که همکاری رو به گسترش ایران و روسیه نشان می‌دهد که چرا آمریکا باید حضور و نفوذ خود را در خاورمیانه حفظ کند.

این در حالی است که وزیر امور خارجه کشورمان پیش از این اظهار داشت: موضع اصولی و صریح جمهوری اسلامی در مخالفت با جنگ و حمایت از توقف جنگ، همانند رویکرد دوگانه برخی کشورهای غربی مبتنی بر استاندارد دوگانه نیست. رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: جمهوری اسلامی ایران کماکان به تلاش و مساعی جمیله خود در جهت پایان دادن به جنگ و حل سیاسی بحران اوکراین ادامه می دهد.