رئیس جمهور آذربایجان با بیان اتهاماتی علیه ایران، بار دیگر حضور نیروی های خارجی در خاک این کشور را تکذیب کرد.

به گزارش ایسنا، الهام علی اف، در گفت‌وگویی با روزنامه ایتالیایی «ریپابلیکا» در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه برخی تنش‌های اخیر جمهوری اذربایجان با ایران به دلیل نزدیک شدن باکو به اسرائیل است؟ گفت: ما تمامی اتهامات مبنی بر اینکه جمهوری آذربایجان نیروهای اسرائیلی به مناطق آزاد شده آورده است را رد می‌کنیم. این کاملا بی معنی است. این تنها یک بهانه است تا در میان عموم از آذربایجان یک دیو بسازند. همه می‌توانند بروند و ببینند که کسی در آنجا نیست. ما خواهان آن هستیم که به ما احترام گذاشته شود، دقیقا همانطوری که ما به دیگران احترام می‌گذاریم.

وی در اشاره با تردد کامیون‌های ایرانی در مسیر تجاری همیشگی خود ادامه داد: دلیل اتفاقی که افتاد ساده است. آذربایجان می‌خواهد که به مرزهایش احترام گذاشته شود. پس از آزادی قره‌باغ، ما در مرزهای خودمستقر شدیم و آنجا ماندیم. مسیر میان برخی شهرهای ارمنستان از محدوده آذربایجان عبور می‌کند. ما مشاهده کردیم که از این مسیر برای عبور کالاهای غیرقانونی به قره‌باغ و محدوده ما استفاده می‌شود. این غیرقابل قبول است. ما خواهان این هستیم که به مرزهای‌مان احترام گذاشته شود. ما به طور غیرقانونی به مرزهای دیگر کشورها ورود نمی‌کنیم. پیام ما ساده بود. «دیگر کافی است». ما یک بیانیه دوستانه فرستادیم تا جلوی این اتفاق را بگیرم. این مسیرها تحت کنترل ماست و دلیلی ندارد که فریبکاری کنیم و بگوییم این اتفاق نیفتاده است. متاسفانه به خوبی به این هشدار پاسخ داده نشد.

علی‌اف افزود: بنابراین ما مجبور شدیم گام دوم را برداریم. ما یادداشتی دیپلماتیک فرستادیم. ما سفیر ایران را دعوت کردیم و این موضوع را عمومی کردیم تا جلوی این اتفاق را بگیریم اما وضعیت حتی بدتر شد. تعداد کامیون‌هایی که از ایران به قره‌باغ می‌آمد بیشتر شد و ما این را یک حمله و توهین تلقی کردیم. پس ما اقدامات کاملا قانونی دیگری اتخاذ کردیم. او گفت: اقدامات غیرضروری در کشور همسایه شکل گرفت. آن‌ها به صدور بیانیه‌های نامناسب، تهدید و انجام رزمایش نظامی در مرزهای‌مان پرداختند. این عجیب بود که ابتدا گفته شود این رزمایش نظامی از قبل برنامه‌ریزی شده بوده است اما بعد گفته شود این رزمایش برای آن انجام گرفته که به ما پیامی بدهند. هیچ کس نمی‌تواند خواست خود را به ما تحمیل کند. او افزود: وقتی رئیس‌جمهور جدید و دولت جدید ایران انتخاب شد ما چه کردیم؟ هیاتی بزرگ را به ریاست رئیس پارلمان و معاون نخست‌وزیر به مراسم سوگند فرستادیم. آن‌ها پیام دوستای من را مستقیما به رئیس‌جمهور ایران رساندند. پیام دیگری که ما به طور همزمان به آن‌ها رساندیم همانی بود که پیشتر نیز گفته‌ام. «لطفا به فعالیت‌های غیرقانونی بازرگانان ایرانی در قره‌باغ توجه بفرمایید».

رئیس‌جمهور آذربایجان در ادامه گفت: ما در جایگاهی نبودیم که بخواهیم دولت ایران را متهم کنیم. ما درک می‌کردیم که این کار برخی شرکت‌های خصوصی است اما از آن‌ها خواستیم که این مسئله را متوقف کنند. چیزی که درازای آن اتفاق افتاد را همه دیدند. تکرار می‌کنم که اتفاق خوبی نیفتاد.