عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی گفت: هنوز ۵۱۷ مورد از تحریم‌های ایران باقی مانده است و ادعای رئیس جمهور مبنی بر اینکه کار رفع تحریم‌ها را به اتمام رسانده، بی‌اساس است.

حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری در گفتگو با مهر، با اشاره به اظهارات رئیس‌جمهور مبنی بر اینکه اگر به عراقچی اختیار دهیم، همین امروز می‌رود و توافق را نهایی می‌کند، گفت: منظور رئیس‌جمهور از اینکه اختیار لازم باید به عراقچی داده شود، این است که این ۵۱۷ مورد تحریم را آمریکایی‌ها کاملاً نهادینه و تثبیت کنند، اختیار مکانیسم ماشه هم به آنان داده شود و در مقابل این اختیارات، آنان به برجام بازگردند. ذوالنوری تأکید کرد: بر اساس تعهداتی که ایران در برجام داده است، ما باید غنی‌سازی را متوقف، ماشین‌ها را جمع‌آوری و اورانیوم غنی‌شده را تحویل دهیم. در چنین شرایطی، اگر ما فعالیت‌های هسته‌ای خود را تعطیل و به تعهداتمان در برجام به صورت کامل بازگردیم و در مقابل آمریکایی‌ها قدرت استفاده از مکانیسم ماشه را پیدا کنند، چگونه می‌خواهیم رفع تحریم‌ها را راستی‌آزمایی کنیم؟

نماینده مردم قم ادامه داد: علاوه بر این، اگر ما بخواهیم نفت خود را به فروش برسانیم، نباید مانعی در این زمینه داشته باشیم. از سوی دیگر هم باید پول حاصل از فروش نفت را خودمان بتوانیم مدیریت و جابجا کنیم. در حال حاضر ما نفت ملت را فروختیم اما برای مثال، حدود ۷.۵ میلیارد دلار از پول حاصل از فروش نفت ما در کره جنوبی شده است و این چه خاصیتی برای مردم ما و حل مشکلاتشان دارد؟ ما باید بتوانیم پول خود را جابجا کنیم.

وی با تأکید بر اینکه راستی‌آزمایی فرآیندی زمانبر است و این‌گونه نیست که دو روزه انجام شود، گفت: آمریکایی‌ها حداکثر زمانی را که برای راستی‌آزمایی رفع تحریم‌ها در نظر گرفته‌اند، ۴۸ ساعت است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اگر از هر تاجر و فردی که فعالیت اقتصادی انجام می‌دهد، بپرسید آنان می‌گویند که در ۴۸ ساعت راستی‌آزمایی رفع تحریم‌ها شدنی نیست. بر این اساس صحبت‌های رئیس‌جمهور مبنی بر اینکه بروکراسی‌های پارلمانی باعث عدم رفع تحریم‌ها شده، کاملاً بی‌پایه و اساس و برای فریب افکار عمومی است. از سوی دیگر، وی می‌خواهد مشکلات را به گردن مجلس شورای اسلامی بیندازد.