رییس جمهوری با بیان این که تحریم‌ها بزودی برداشته خواهد شد، گفت: با اجرایی شدن تصمیمات مهمی که با رییس جمهوریِ آذربایجان اتخاذ کرده ایم، مردم شاهد تحول بسیار مثبتی در مناطق مرزی شمال غرب خواهند بود.

به گزارش ایرنا، حسن روحانی دیروز در هفتاد و چهارمین افتتاح طرح‌های ملی و در حاشیه افتتاح ِ طرح‌های سازمان مناطق آزاد و ویژه اقتصادی که به صورت ویدئو کنفرانسی برگزار شد، با اشاره به افتتاح‌های امروز اظهار کرد: از آغاز سال ۹۹ افتتاح پنج‌شنبه‌ها را آغاز کرده‌ایم و امروز 70 و چهارمین افتتاح است. این علامت بسیار خوبی برای جهانیان است. نخستین علامت این است ایران مرکز سرمایه گذاری و تولید است و مردم ایران علاقه‌مند به آبادانی کشور خود هستند.

رییس دولت تدبیر و امید ادامه داد: ۶۲۱ طرح در حال اجرا است و  ۲۴۸ هزار میلیارد تومان برای این طرح‌ها سرمایه‌گذاری شده است و ۵۳ درصد این طرح‌ها اجرایی و عملیاتی شده است و تا پایان سال و سال آینده ادامه می‌یابد و به افتتاح می رسد.

وی با مهم خواندن سرمایه گذاری مردم خاطرنشان کرد: اگر مردم به آینده کشور و سود سرمایه گذاری خود امید نداشته باشند، فقط در مناطق آزاد  ۲۴۸ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری نمی‌کنند و روزانه در مناطق زیادی در سراسر کشور سرمایه گذاری می‌شود.

رییس دولت تدبیر و امبد با قدردانی از ایستادگی مردم در این مدت،تصریح کرد: ایستادگی و مقاومت مردم علی‌رغم رنج، سختی و مشکلاتی که در این سه سال و نیم تحمل کرده‌اند، در تاریخ منطقه بی نظیر و در جهان کم نظیر بوده است. کاخ سفید با ظلم خود ملتی را سه و نیم سال به طور کامل محاصره کرد و  دیگران هم از ترس کاخ سفید دست روی دست گذاشتند و کمک نکردند.

روحانی ادامه داد: حرفی که مسوولین وزارت دارایی آمریکا سه روز پیش اعلام کردند که ما از فردا آماده ایم که تحریم را روی واکسن کرونا برداریم، یعنی این تروریست‌ها کاملا اعتراف می‌کنند همه چیز را بر روی این مردم بستند. تمام فعالیت‌های بانکی را قفل کردند و حالا بعد از ماه‌ها دولت جدید معتقد است که باید تحریم را کنار بگذارد و بارها هم گفته که طرح تحریم غلط بوده است.

  امروز 8 هزار میلیارد تومان طرح افتتاح شد

وی با بیان این که تا روز آخر این دولت افتتاح ها را ادامه خواهیم داد و نشان خواهیم داد که مردم تا چه حد سرافراز در زمینه توسعه کشور تلاش می کنند، گفت: امروز در مناطق آزادطرح‌های بسیار زیادی افتتاح شد. 8 هزار میلیارد تومان طرح افتتاح شد. مجموعا با آنچه که سرمایه گذاری و  کلنگ زنی شد 70 هزار میلیارد تومان بود. این که در یک روز شاهد 70 هزار میلیارد تومان در بخش افتتاح و سرمایه گذاری باشیم  نشان از عظمت این ملت است.

روحانی با قدردانی از عملکرد مناطق آزاد گفت: در دولتهای یازدهم و دوازدهم مناطق آزاد از مناطق وارد کننده به مناطق  تولید کننده و صادر کننده تبدیل شدند.  این مناطق تبدیل به پل ارتباطی بین ایران و همسایگان و کشورهای مختلف شدند. این که امروز در مناطق آزاد در فکر ایجاد بورس بین المللی، بانک آبشور هستند، نشان دهنده این است که مناطق آزاد ما در مسیر توسعه و پیشرفت است.

رییس جمهوری با تاکید بر این که مناطق آزاد در سرمایه گذاری خارجی باید پیشران باشد گفت: سرمایه گذاری خارجی همه جا در کشور انجام خواهد گرفت. ان‌شاءالله به زودی تحریم برداشته می‌شود و سرمایه‌های خارجی به سمت ایران سرازیر خواهد شد. اما مناطق آزاد شرایط خاص خود را دارند بنابراین در زمینه جذب سرمایه خارجی باید پیشران باشند و شاهد فعالیت بیشتر در طول هفته‌های آینده و در دولت سیزدهم باشیم.

مردم به آینده کشور امیدوار هستند

روحانی همچنین در جریان بهره برداری از پروژه ها و پس از ارائه گزارش دبیر شورای عالی مناطق آزاد، گفت: فعال شدن بورس بین الملل و همچنین بانک اختصاصی و آفشور می‌تواند سه طرح مهم برای تحول در مناطق آزاد باشد و دولت هم برای به ثمر نشستن زودتر این طرح‌ها کمک خواهد کرد.

رییس جمهوری با اشاره به طرح‌های افتتاح شده منطقه ارس گفت: سال ۹۸، یکهزار و ۹۰۰ میلیارد تومان و در سال ۹۹، ۶ هزار میلیارد تومان برای منطقه ارس سرمایه‌گذاری شده است و این نمونه بارز شکست آمریکا در جنگ اقتصادی است. هر کجا سر بزنیم می‌بینیم سرمایه‌گذاری‌ها در سال ۹۸ و ۹۹ به‌رغم کرونا و جنگ اقتصادی بیشتر شده است.

روحانی با بیان اینکه مردم به آینده اقتصاد، کشور، تولید و صادرات ۱۰۰ درصد امیدوار هستند، گفت: این بخش خصوصی است که برای این طرح‌ها سرمایه‌گذاری کرده است. شاید بگویند دولت اراده کرده و تصمیم گرفته تا سرمایه‌گذاری کند اما وقتی بخش خصوصی سرمایه‌گذاری می‌کند به معنای این است که جامعه و ملت ما به آینده کشورشان امیدوار هستند.