پخش نشدن فیلم انتخاباتی عبدالناصر همتی از صداوسیما سر و صدای زیادی به پا کرده و انتقادات زیادی برانگیخته است. با بالا گرفتن این انتقادات سه‌شنبه شب ستاد انتخاباتی همتی فیلم مورد نظر را بدون سانسور منتشر کرد؛ فیلمی که به نظر بسیاری اصلا نیازی به سانسور نداشت.

به گزارش فرارو، عبدالناصر همتی، نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری در صفحه اینستاگرام خود نوشت که در این مستند درباره ضرورت تصویب لوایح گروه ویژه اقدام مالی (اف‌ای‌تی‌اف)، صحبت کرده است. او همچنین گفت: «آنهایی که مرا بانی وضع موجود می‌دانند، خود مسبب وضع موجودند.»

رئیس سابق بانک مرکزی در این باره توضیح بیشتری نداده اما در ادامه نوشته است که نظرات برخی از دختران ایرانی که با صراحت حرف‌هایشان را زده بودند در مستند آورده است و «گفتند حذف کنید، گفتم من مخالف سانسورم.» او در توئیت دیگری نوشت: «دوستان اصرار دارند که بنده مستند تبلیغاتی خود را در فضای مجازی پخش کنم؛ پخش مستند از طریق صداوسیما حق قانونی بنده و مردم ایران است و در تعامل با صداوسیما بر احقاق آن پافشاری می‌کنم. بنا نیست، حق را تنها داد بزنیم و بگوییم نشد، تلاش می‌کنم حق اجرا شود.» همتی تاکید کرد «از ظرفیت فضای مجازی هم به‌ صورت کامل استفاده خواهم کرد.»

عدم پخش فیلم انتخاباتی همتی بازتاب وسیعی در رسانه‌ها و فضای مجازی داشت. انتقادات زیادی از این اقدام صداوسیما صورت گرفت. منتقدان می‌گویند صداوسیما حتی تحمل شنیدن صدای مخالف در حد نامزد تائید صلاحیت شده در نظارت استصوابی را هم ندارد.

برخی دیگر هم می‌گویند این اقدام صداوسیما پاس گل به اصلاح‌طلبان و همتی بوده و به نفع او تمام شده است.

توضیح صداوسیما

اما امروز باشگاه خبرنگاران جوان وابسته به صداوسیما به نقل از یک منبع آگاه درباره عدم پخش فیلم انتخاباتی همتی نوشت: «همه برنامه‌های تلویزیونی نامزدها که به صورت ضبطی است در کمیسیون بررسی تبلیغات نامزدها بازبینی می‌شود.»

این منبع آگاه که نامش اعلام نشده افزود: «این کمیسیون ۵ عضو دارد و ریاست آن با وزیر کشور است؛ ۲ نماینده از وزارت کشور، نماینده دادستان، نماینده سازمان صداوسیما و یک عضو شورای نظارت بر صداوسیما اعضای ۵ نفره این شورا را تشکیل می‌دهند. نماینده شورای نگهبان هم ناظر بدون حق رأی در این کمیسیون حضور دارد.»

بر اساس توضیح صدا و سیما «طبق آیین‌نامه، فیلم مستند هر نامزد باید حداقل ۲۴ ساعت قبل از پخش به کمیسیون بررسی تبلیغات ارائه شود. فیلم آقای همتی هم در روز ۱۰ خرداد به کمیسیون تحویل داده شده بود. صبح روز بعد موارد اصلاحی به نماینده آقای همتی اعلام شد.»

این منبع آگاه با بیان اینکه «مستند اصلاحی هر نامزد حداقل باید ۳ ساعت قبل از پخش، مجدد به کمیسیون ارائه شود تا اعمال موارد اصلاحی بررسی شود»، گفت: «مستند اصلاح‌شده آقای همتی تنها ۲۰ دقیقه قبل از پخش به دست کمیسیون رسید که عملا پخش آن حتی بدون بررسی موارد اعمالی غیرممکن بود.»