معاون سیاسی وزیر امور خارجه گفت: نشانه‌هایی بروز کرده است که آمریکایی‌ها در حال بررسی مواضع خودشان و حرکت به سمت برداشتن تحریم‌های کامل هستند؛ ولی ما هنوز در موقعیتی نیستیم که قضاوت کنیم و هنوز مذاکرات به جمع‌بندی نرسیده است.

سید عباس عراقچی در گفت وگو با پرس.تی.وی اعلام کرد که تا وقتی آمریکا تمام تحریم‌های خودش را لغو نکرده و به برجام برنگشته باشد، هیچ یک از فعالیت‌های هسته‌ای ایران به ویژه در حوزه غنی‌سازی نه متوقف می‌شود و نه حتی روند کاهشی پیدا می‌کند.

وی گفت: غنی‌سازی ۲۰ درصد ما اکنون با سرعتی حتی فراتر از سرعتی که مجلس شورای اسلامی در قانون خودش پیش‌ بینی کرده بود، پیش می‌رود و مواد غنی شده ۲۰ درصد در حال تولید است.

عراقچی افزود: این روند به همین منوال ادامه پیدا خواهد کرد تا زمانی که توافقی به دست بیاید و بر اساس آن آمریکا تمامی تحریم‌های خودش را بردارد و همانطور که بارها ذکر شده در یک مرحله همه تحریم‌ها باید برداشته شود. وی همچنین با اشاره به اینکه گفت وگوی ما با اروپایی‌ها، روسیه و چین ادامه دارد، گفت: اینکه بعضا گفته می شود این گفت‌وگوها با اروپاست و اروپایی‌ها هم از آن سو با آمریکا صحبت می کنند، صحیح نیست. ما اینجا با مجموعه کشورهای عضو فعلی برجام یعنی سه کشور اروپایی، روسیه و چین و اتحادیه اروپا که هماهنگ‌کننده برجام است، مذاکره می‌کنیم و آنها هم از سمت دیگر با آمریکایی‌ها به شیوه‌ای که خودشان می‌دانند، گفت وگو و نتایج را منتقل می‌کنند.

عراقچی افزود: تصور می کنم که ما مسیر طولانی تری را در پیش داریم؛ اگرچه که حرکت ما حرکت رو به جلوست و فضای مذاکرات فضای سازنده‌ای است.

مسائل مورد اختلاف قابل‌حل است

معاون وزارت امور خارجه همچنین در وین گفت: همکاری‌های ایران و آژانس هم در زمینه راستی‌آزمایی و هم کمک‌های تکنولوژیک و فناوری ادامه دارد و اطمینان داریم در تعامل سازنده و با وجود حسن نیت مسائل مورد اختلاف قابل‌حل است.  

عراقچی عصر روز پنجشنبه و پس از دیدار با رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: ملاقات خوبی با آقای گروسی داشتم. به هر حال در جریان مذاکراتی که الان صورت می‌گیرد، وقتی به جمع‌بندی برسیم وظایفی هم برای آژانس وجود دارد که آژانس باید بتواند وظایف خود را به موقع انجام دهد.

نشانه‌هایی بروز کرده است که آمریکایی‌ها در حال بررسی مواضع خودشان و حرکت به سمت برداشتن تحریم‌های کامل هستند؛ ولی ما هنوز در موقعیتی نیستیم که قضاوت کنیم و هنوز مذاکرات به جمع‌بندی نرسیده است

مذاکره‌کننده ارشد کشورمان توضیح داد که لازم بود ایشان را در جریان آخرین وضعیت مذاکرات قرار بدهم و هماهنگی بیشتری بین ما به عمل بیاید، برای زمانی که لازم است آژانس ورود پیدا کند و نقش خود را ایفا کند.

معاون وزیر امور خارجه گفت: همین طور در رابطه با بقیه مسائلی که بین ما و آژانس وجود دارد و برخی از سوالاتی که از قدیم بوده هم هماهنگی کردیم. تعامل بین ایران و آژانس در مورد موضوعات مورد اختلاف و سوالاتی که وجود دارد، ادامه پیدا خواهد کرد و اطمینان داریم که ر یک تعامل سازنده اگر حسن نیت وجود داشته باشد، این مسائل می‌تواند حل و فصل شود و برای همیشه این مسائل را کنار بگذاریم.

عراقچی تصریح کرد: همه همکاری‌های ما چه مربوط به راستی‌آزمایی آژانس و چه مربوط به کمک‌های فناوری و تکنولوژی آژانس در حوزه‌های مختلف به ایران، ادامه دارد.

وی افزود: حتی در موضوع ویروس کرونا هم آژانس همکاری‌های با ایران داشت و در بعضی از تجهیزات مورد نیاز کمک‌هایی را انجام داد.

معاون وزیر امور خارجه همچنین در خصوص مذاکرات دو روز اخیر خود در وین گفت: ما ظرف دیروز و امروز هر دو کار گروه، که یکی در حوزه هسته‌ای و دیگری در حوزه تحریم‌هاست، به صورت فشرده کارشناسان همه کشورها کار کردند و خیلی جامع مسائل را مدنظر قرار دادند که هدف آنها هم تنظیم اقداماتی است که هر دو طرف در یک مرحله باید انجام دهند.

عراقچی با بیان اینکه بحث گام به گام و اقدامات اولیه و یا میانی مدتهاست کنار گذاشته شده است، گفت: کاری که ما م‌کنیم این است که طبق مواضع جمهوری اسلامی ایران، در مورد برداشته شدن یکجای تحریم‌ها مذاکره کرده و به طور دقیق مشخص و روشن می‌کنیم که چه تحریم‌هایی چگونه باید برداشته شود.

فعلاً در موقعیتی نیستیم که بگوییم نشست‌ها و مذاکرات مثبت یا منفی بوده، مسلماً منفی نبوده و به تعبیر من رو به جلو و سازنده است؛ ولی هنوز زود است که بتوانم بگویم که ما روند مثبتی را داریم می‌رویم جلو

مذاکره‌کننده ارشد کشورمان در وین با بیان اینکه از نظر ما همه تحریم‌های برجامی و تحریم‌های دوران ترامپ باید به طور یکجا رفع شود، گفت: از طرف دیگر اقداماتی که ایران باید حوزه فعالیت‌های هسته‌ای خود انجام دهد تا به پایبندی کامل برگردد اینها هم مشخص می‌شود و بعد از آن ترتیب و توالی اقدامات دو طرف را تنظیم و بحث خواهیم کرد.

معاون وزیر امور خارجه گفت: از نظر ما آمریکا باید همه اقدامات را یکجا انجام دهد، ما راستی‌آزمایی می‌کنیم و بعد ایران اقدامات خود را انجام خواهد داد. اینکه چگونه ما راستی‌آزمایی می‌کنیم هم موضوع دیگر بحث است که در چه دوره زمانی و چگونه صورت بگیرد درباره آن هم بحث خواهد شد. وی افزود: امیدوارم در ادامه مذاکرات بتوانیم در این موارد به جمع‌بندی برسیم.

عراقچی افزود: کار آسانی نیست، دیروز و امروز کارگروه‌ها کار کردند، درنهایت جمع بندی خواهیم داشت، جلسه کمیسیون مشترک یک بار دیگر تشکیل می‌شود و کار این کارگروه‌ها را ارزیابی می‌کند و تصمیم داریم بعد از آن چند روزی را تنفس بدهیم و هیات‌ها به پایتخت‌های خود برگردند. وی یاداور شد: ما نیز در تهران نتیجه مذاکرات را منتقل خواهیم کرد و انشاالله ظرف هفته آینده برای ادامه مذاکرات به وین خواهیم آمد. ممکن است لازم باشد چند بار این کار را تکرار بکنیم تا بتوانیم به نهایتا به آن جمع بندی‌ای که مطلوب ما است منافع ما را تامین می‌کند برسیم. مذاکره کننده ارشد کشورمان در وین افزود: به نظر من فعلاً در موقعیتی نیستیم که بگوییم نشست‌ها و مذاکرات مثبت یا منفی بوده، مسلماً منفی نبوده و به تعبیر من رو به جلو و سازنده است ولی هنوز زود است که بتوانم بگویم که ما روند مثبتی را داریم می رویم جلو. معاون وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: فضای جلسات سازنده است و مسیر ما مسیر رو به پیشرفتی است، ولی هنوز از نقطه‌ای که امیدوار باشیم که به یک روند مثبتی خواهیم رسید فاصله داریم اگرچه ناامید نیستیم.

راستی‌آزمایی و نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران ادامه خواهد یافت

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، نیز پس از دیدار با «سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت اقدامات راستی‌آزمایی و نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران ادامه خواهد یافت.

«رافائل گروسی» در حساب کاربری‌اش در توییتر نوشت: «گفت‌وگویی مفصل با عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران، درباره رایزنی‌های فعلی و اقدامات دوجانبه‌ای که در جریان هستند، انجام شد».

مدیرکل آژانس در ادامه نوشت: «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حمایت از برجام و دیگر مسائل، به راستی‌آزمایی و نظارت در سطح فنی و تخصصی در ایران ادامه خواهد داد.»