بررسی FATF در دستور کار این هفته مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار گرفته است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌وگو با ایسنا، با اعلام این خبر که FATF در جلسه چهارشنبه پیش روی مجمع تشخیص مصلحت نظام بررسی خواهد شد، اظهار کرد: من فکر نمی‌کنم این موضوع در صحن مجمع بتواند دو سوم رأی را به دست آرود و تصویب شود.

احمد توکلی ادامه داد: این سوال جدی مطرح است که آیا فشاری که تحت عنوان FATF بر اقتصاد کشور تحمیل شده، بر طرف می‌شود یا خیر؟ به نظر می‌رسد خیلی تاثیری ندارد. اشتباه است که اگر بپذیریم که با تصویب FATF معجزه‌ای رخ می‌دهد. این موضوع هم مثل برجام است.

این فعال سیاسی گفت: باید دید درست و غلط کدام است. بی‌خودی از فوایدی که به دست نمی‌آید، نگوییم. وضع از این بدتر نمی‌شود؛ مگر کاری مانده که علیه ما نکرده باشند؟ چه کار می‌خواستند بکنند که نکردند؟

وی افزود: من خیال می‌کنم این موضوعات منفعتش معلوم نیست؛ ضررش خیلی بیشتر بر ما واضح است. کاری که آمریکای بایدن با ما می‌کند، فرقی با آمریکای ترامپ ندارد. هنوز بایدن می‌گوید به کارهایی که ترامپ کرده دست نمی‌زنم؛ بعد ما باید دستور کارمان را عوض کنیم؟

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: امروز بحث FATF است فردا دستور کارشان را عوض می‌کنند. امروز می‌گویند موضوع هسته‌ای است؛ فردا بر موضوعات دیگر دست می‌گذارند. در حالی که FATF  الزام‌آور نیست؛ توصیه می‌کنیم تصویب نشود. الزام قانونی وجود ندارد، بلکه با زور می‌خواهند منافع خود را تامین کنند.

توکلی تاکید کرد: هرگاه ملتی بدون تاثیر خارجی برای خودش بتواند به شکل دموکراتیک تصمیم بگیرد استقلالش را حفظ کرده است. کشوری که مردمش بتوانند به شیوه دموکراتیک مجلس و قانون تعیین کنند و با ساز و کار قانونی برای خود تصمیم بگیرند مستقل هستند. ما باید مستقل باشیم. تصویب FATF  باید توجیحی در راستای استقلال ملی ما و بهبود وضعیت مردم داشته باشد.

وی ادامه داد: من هنوز قانع نیستم که این درستترین کار است. تجربه ثابت کرده هروقت کوتاه آمدیم آنها جلوتر آمدند. 28 مرداد را ببیند چه کار کردند؛ مصدق را تنها گذاشتند. برجام هم آخرینش نیست. چرا ما باید اعتماد کنیم؟ پذیرفتن این مسائل حرف زور است.

توکلی در پایان گفت: وقتی اجازه نمی‌دهند برای بیمارانمان دارو بیاوریم می‌خواهند حرفشان را بپذیریم؟ وقیح‌تر از این نمی‌شود. این کشتار نیست؟ اگر امروز تسلیم شویم بعدش چه کنیم؟