سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: حق حاکمیت ایران بر جزایر ایرانی ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک قطعی و تردیدناپذیر است.

به گزارش ایسنا، سعید خطیب‌زاده در پاسخ به اظهارات وزیر خارجه امارات در مجمع عمومی سازمان ملل، ضمن بیان مطلب فوق، افزود: تمامی اقدامات ایران در چارچوب اعمال حاکمیت و تمامیت ارضی خود صورت گرفته و بدیهی است به هیچ دولت خارجی مربوط نمی‌شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: اینگونه اظهارنظرها و تکرار ادعاهای بی‌اساس، تاثیری بر حق حاکمیت کشورمان نداشته و نخواهد داشت و فاقد هرگونه ارزش حقوقی و قانونی است.

خطیب‌زاده ضمن تقبیح مداخلات مخرب امارات در برخی کشورها و مشارکت فعال این کشور در جنگ‌افروزی، تاکید کرد توافق عادی‌سازی ابوظبی با رژیم غاصب، جنگ‌طلب و بحران آفرین صهیونیستی در واقع امارات را به بخشی از بحران در منطقه غرب آسیا تبدیل کرده است. گفتنی است، عبدالله بن زاید، وزیر امور خارجه امارات اواسط هفته جاری در مجمع عمومی سازمان ملل درباره برجام، برنامه موشکی ایران و جزایر سه گانه ایرانی به ایراد سخنرانی پرداخت. وی ضمن ایراد اتهام واهی به ایران برای مداخله در امور منطقه از پایان محدودیت‌های تسلیحاتی ایران ابراز نگرانی کرد. همچنین وزیر خارجه امارات همچون قبل بار دیگر ادعای واهی این کشور در خصوص جزایر سه گانه را تکرار کرد و گفت که این کشور از تلاش‌های خود برای باز پس‌گیری این جزایر دست نمی‌کشد.

امارات اولین کشور عربی است که عادی‌سازی روابط خود با اسرائیل را طی هفته‌های اخیر اعلام کرده است. بن زاید، وزیر خارجه این کشور در سخنرانی خود در سازمان ملل در این ارتباط نیز ادعا کرد که این توافق طرح‌های الحاق اراضی فلسطینی در کرانه باختری را متوقف کرد.