سخنگوی وزارت خارجه دانمارک گفت: در صورت ارائه مستندات لازم، کپنهاگ اعضای گروه تروریستی الاحوازیه را که در این کشور ساکن هستند، به ایران تحویل می‌دهد.

به گزارش ایرنا به نقل از رسانه‌های انگلیسی، سورن اسپرسن، سخنگوی وزارت خارجه دانمارک در گفت‌و‌گو با رادیو دانمارک افزود: اعضای گروهک تروریستی مسئول حمله روز شنبه به رژه اهواز باید توسط قاضی‌های دانمارکی محاکمه و زندانی شوند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا کپنهاگ حاضر به استرداد این افراد به ایران است، تصریح کرد: فکر می‌کنم اگر شواهد کافی وجود داشته باشد، باید این کار را بکنیم.

همچنین اندرس ساموئلسن وزیر خارجه دانمارک در گفت‌‌و‌گویی جداگانه با این رادیو تاکید کرد که مقام‌های این کشور در حال تحقیق درباره این موضوع هستند و در صورتی که افرادی از شهروندان این کشور ارتباط با این گروه تروریستی داشته باشند، مجازات خواهند شد.

ساموئلسن همچنین افزود: کشورش هرگونه حمله تروریستی را در هر جای دنیا که باشد، محکوم می‌کند.

به گزارش ایرنا، شامگاه شنبه سفرای هلند، دانمارک و کاردار موقت انگلیس (در غیاب سفیر این کشور) به این وزارت خارجه احضار و مراتب اعتراض شدید ایران در موضوع حادثه تروریستی اهواز به آنها ابلاغ شد.

به گفته بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، به سفرای هلند و دانمارک تأکید شد که جمهوری اسلامی ایران پیش از این در مورد اقامت این افراد در کشورهای مزبور هشدار داده و خواهان دستگیری و محاکمه آنان بوده است.

همچنین از این کشورها خواسته شد ضمن محکومیت قاطعانه این اقدام تروریستی، مسببان جنایتکار و همه مرتبطان با آنها را برای حضور در دادگاه و محاکمه عادلانه به ایران مسترد کنند.

سفیران هلند و دانمارک ضمن ابراز تأسف از حادثه روز شنبه گفتند که موارد مطروحه را فوراً به پایتخت‌های خود منتقل خواهند کرد. آنها همچنین آمادگی دولت متبوع خود را برای هرگونه همکاری و تبادل اطلاعاتی در زمینه شناسایی سوابق این مجرمان اعلام داشتند.