سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه هیچ طیف گسترده‌ای از رد صلاحیت‌ها وجود نداشته است، گفت: با توجه به تایید صلاحیت بیش از ۷۱۰۰ داوطلب حضور در مجلس که بالای ۵۰ درصد ثبت‌نام‌کنندگان است، همه گروه‌ها و جناح‌های سیاسی می‌توانند در انتخابات حضور داشته باشند.

به گزارش ایرنا، عباسعلی کدخدایی در حاشیه حضور در راهپیمایی ۲۲ بهمن در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره زمان تایید لیست نهایی نامزدهای حضور در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: نتایج تایید صلاحیت‌ها کم کم آماده شده است و امروز هم اعلام نظر نهایی شورای نگهبان برای وزارت کشور ارسال می‌شود و از طریق فرمانداری‌ها در اختیار نامزدهای محترم قرار خواهد گرفت.

سخنگوی شورای نگهبان با اظهار امیدواری نسبت به برگزاری انتخاباتی خوب، گفت: با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر حضور همه مردم فارغ از گرایش‌ها و جناح و گروه‌های سیاسی، امیدواریم حضور پرشور و با مشارکت حداکثری را شاهد باشیم. دوم اسفند وعده ما در پای صندوق های انتخابات خواهد بود. کدخدایی درباره احتمال تحریم انتخابات نیز گفت: گروه‌هایی که تعلق به مردم و نظام داشته باشند، از تحریم انتخابات صحبت نخواهند کرد. ما این اطمینان را به مردم می‌دهیم که بررسی صلاحیت‌ها دقیق و براساس مستندات بوده است. وی افزود: از نظر ما هیچ طیف گسترده‌ای از رد صلاحیت‌ها وجود نداشته است و با توجه به تایید صلاحیت بیش از ۷۱۰۰ داوطلب حضور در مجلس که بالای ۵۰ درصد ثبت‌نام‌کنندگان است، همه گروه‌ها و جناح‌های سیاسی هم به نظر ما افرادی را دارند و می‌توانند در انتخابات حضور داشته باشند. بنابراین صحبت از نیامدن و تحریم انتخابات را فقط به دشمنان واگذار می‌کنیم. کدخدایی همچنین درباره نمایندگان کنونی مجلس نیز گفت: تعداد نمایندگان فعلی مجلس که رد صلاحیت شده‌اند ۷۵ نفر است.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی درباره لایحه انجام رفراندوم درباره نظارت استصوابی که توسط دولت آماده شده است نیز توضیح داد: هر اقدامی که از مسیر قانونی باشد، شورای نگهبان با آن مخالفتی ندارد و اگر در مسیر قانون و بر اساس قانون باشد طبیعتا ما هم وظایف خودمان را در آن مورد انجام می‌دهیم.

وی درباره واکنش شورای نگهبان به فعالیت‌های زودهنگام تبلیغاتی برخی نامزدهای سرشناس انتخاباتی نیز تاکید کرد: اگر این فعالیت‌ها مصداق تبلیغات زودهنگام باشد، طبیعتا دستگاه‌های مختلف وظیفه دارند که گزارش کنند و پیگیری انجام شود و اگر ما هم به این نتیجه برسیم، قطعا برخورد خواهیم کرد.