سخنگوی قوه قضاییه درباره آمار کشته شدگان حوادث آبان ماه گفت: این که گفته شده قوه قضائیه باید آمار کشته‌شدگان حوادث اخیر را اعلام کند، اشتباه است. این مسئولیت بر عهده شورای عالی امنیت ملی و دبیرخانه آن شورا است.

غلامحسین اسماعیلی در نشست خبری دیروز خود در خصوص آخرین وضعیت پرونده‌های مربوط به ناآرامی‌های آبان‌ماه امسال گفت: رسیدگی‌های دادسرایی انجام شده و از تعداد قابل توجهی رفع اتهام شده و برای باقی افراد کیفرخواست صادر شده و برخی دادگاه‌ها نیز برگزار شده است. همچنین ما به زودی در خصوص عوامل اصلی و معاندان و مرتبطان به خارج از کشور گزارشی ارائه خواهیم داد. وی در خصوص آمار رویترز در خصوص کشته‌شدگان و زمان اعلام آمار نهایی گفت: این سوال دو بخش دارد که یکی دروغ‌سازی رسانه‌های بیگانه است که متخصص جعل خبر هستند. به هیچ عنوان مطالب آنها با واقعیات انطباق ندارد اما اینکه گفته شده قوه قضائیه باید آمار را اعلام کند، نیز درست نیست و وظیفه اعلام وضعیت جانباختگان با شورای امنیت کشور است تا در این رابطه بررسی شود چرا که برخی جانباختگان با سلاح‌هایی غیر از سلاح سازمانی نیروهای مسلح کشته شدند. همچنین از میان اغتشاشگران برخی کشته شدند و نتیجه این بررسی‌ها باید توسط همان شورا اعلام شود.

دستگیری خانواده پویا بختیاری برای حفظ امنیت کشور بود

سخنگوی دستگاه قضا درباره دستگیری خانواده پویا بختیاری معترض کشته شده اعتراضات آبان‌ماه، گفت: رفتار آنها باعث به خطر افتادن امنیت کشور و شهروندان بود.

وی افزود: در این قصه کاری به اینکه اینها خانواده چه کسانی هستند نداریم، وقتی می‌بینیم جریان ضد انقلاب به افراد و اشخاصی در کشور وصل می‌شود و تشویق به اقدامات مجرمانه می‌کند و برخی از رفتارها امنیت کشور و شهروندان را به مخاطره می‌اندازد، ما به موضوع ورود می‌کنیم.

اسماعیلی تصریح کرد: در حوزه امنیت وظیفه داریم که انجام وظیفه کنیم و  در این قصه آنچه اتفاق افتاد این بود که شورای تامین استان به اتفاق نظر دادند که این روند یک اتفاق علیه امنیت کشور است و قوه قضائیه نیز به نظر شورای تامین احترام گذاشت و به مسئله ورود کرد.

بازداشت ۳ قاضی در ارتباط با پرونده اکبر طبری

سخنگوی دستگاه قضا همچنین از دستگیری سه قاضی در رابطه با پرونده اکبر طبری خبر داد. به گزارش ایلنا، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا یکی از قضات دادسرای کارکنان دولت و فرهنگ و رسانه بازداشت شده و آیا ارتباطی با پرونده اکبر طبری دارد، گفت: اخیرا یک نفر دیگر از قضات تهران در ارتباط با پرونده‌ای که اشاره شد بازداشت شده و آن را تایید می‌کنم.

وی افزود: در این پرونده  ۳ قاضی بازداشتی داریم و افراد دیگری از حوزه‌های مختلف دستگیر شدند و اکثر آنها بازداشت هستند و پرونده مراحل پایانی‌اش را در دادسرا می‌گذراند.

اسماعیلی اضافه کرد: در آینده نه چندان دور دادسرا تصمیم خود را می‌گیرد و در مورد تعدادی از متهمان پرونده که مجرمیت آنها را تشخیص بدهیم پرونده به دادگاه ارسال می‌شود.