در حالی‌که چند روز پیش، یک مقام مسئول در وزارت کار از فوت 680 کارگر در سال 1402 خبر داده بود، اظهارات یک مقام مسئول در پزشکی قانونی کشور، نشان می‌دهد که آمار وزارت کار با کم‌شماری قابل ملاحظه‌ای روبه‌رو بوده است.

رعیتی‌فرد: حوادث ناشی از کار در سال 1400 به میزان 712 نفر بود که این عدد در سال 1402 به 680 نفر فوتی کاهش یافت. روزانه 2 میلیون و 800 هزار نفر در جهان بر اثر حوادث ناشی از کار فوت می‌کنند که در کشور ما از رنج جهانی پایین‌تر است

به گزارش «توسعه ایرانی»، چندی پیش «علی‌حسین رعیتی‌فرد» معاون روابط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در یک از مراسم متعددی که برای گرامیداشت هفته کارگر در کشور برگزار می‌شود، گفت: حوادث ناشی از کار در سال 1400 به میزان 712 نفر بود که این عدد در سال 1402 به 680 نفر فوتی کاهش یافت.

معاون روابط کار البته توضیح نداد که چرا آمار سال 1402 را با سال 1400 مقایسه کرده نه با سال 1401 ولی در ادامه افزود: روزانه 2 میلیون و 800 هزار نفر در جهان بر اثر حوادث ناشی از کار فوت می‌کنند که 400هزار نفر بر اثر حوادث ناشی از کار و دو میلیون و 400 هزار نفر بر اثر بیماری‌های شغلی از بین می‌روند. این رقم در کشور ما از رنج جهانی پایین‌تر است و باید با تلاش کارگران، کارفرمایان و استقبال از ایده‌های خلاقانه در صیانت از نیروی کار این تعداد به حداقل برسد.

وی در حالی مدعی کم بودن تعداد قربانیان حوادث کار در کشور نسبت به استانداردهای جهانی سخن گفته که اولا آمار بسیار تقلیل‌داده شده‌ای از تعداد فوتی‌های ناشی از حوادث کار ارائه کرده و ثانیا هیچ‌گاه در کشور، آماری از قربانیان کارگری که بر اثر بیماری‌های شغلی از بین می‌روند، ارائه نشده است، آن هم در شرایطی که به گفته خود رعیتی‌فرد، تعداد قربانیان غیرمستقیم محیط‌های کارگری در جهان، 2 میلیون نفر بیش از قربانیان مستقیم حوادث کاری و به تعبیری، شش برابر آن است.

جان باختن ۲۱۱۵ نفر در حوادث محیط‌های کاری

با این حال، آمار اخیر رئیس گروه بررسی صحنه جرم سازمان پزشکی قانونی کشور در مورد جان‌باختگان حوادث کارگری به دلیل حوادث محیط‌های کاری در سال گذشته نشان می‌دهد که آمار اعلام شده از سوی معاون روابط کار وزارت کار حدود یک سوم و به تعبیر دقیق‌تر، فقط 32درصد از تعداد واقعی قربانیان کارگری بوده است.

«علی ضیایی» رئیس گروه بررسی صحنه جرم سازمان پزشکی قانونی کشور در گفت‌وگو با ایلنا درباره آمار متوفیان ناشی از حوادث محیط‌های کاری در سال ۱۴۰۲ گفت: در مجموع در سال ۱۴۰۲ در حوادث ناشی از کار ۲۱۱۵ نفر جان خود را از دست داده‌اند که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که آمار تلفات یک هزار و ۹۰۰ نفر بود، ۱۱.۳درصد افزایش داشته است.

وی ادامه داد: از کل تلفات حوادث محیط کار در سال گذشته ۲۰۹۴ نفر مرد و ۲۱ نفر زن بوده‌اند، در حالی‌که تعداد مردان فوت شده در حوادث محیط‌های کاری در سال ۱۴۰۱ یک هزار و ۸۷۰ نفر مرد و تعداد ۳۰ نفر زن بوده است.

طبق گزارش سازمان پزشکی قانونی در سال ۱۴۰۲ در حوادث ناشی از کار ۲۱۱۵ نفر جان خود را از دست داده‌اند که در مقایسه با سال 1401 که آمار تلفات یک هزار و ۹۰۰ نفر بود، ۱۱.۳درصد افزایش داشته است

رئیس گروه بررسی صحنه جرم سازمان پزشکی قانونی کشور خاطرنشان کرد: در این مدت استان‌های تهران با ۴۱۴ نفر، اصفهان با ۱۷۲ نفر، خراسان رضوی با ۱۴۷ نفر و مازندران با ۱۳۸ فوتی بیشترین آمار و استان‌های کهگیلویه و بویراحمد با سه نفر، ایلام با ۹ نفر و زنجان با ۱۰ نفر فوتی کمترین آمار تلفات حوادث محیط‌های کار را داشته‌اند.

983 کارگر؛ قربانی سقوط ار ارتفاع

ضیایی تصریح کرد: سقوط از بلندی همواره بیشترین سهم را در آمار تلفات حوادث کار به خود اختصاص می‌دهد و بیش از نیمی از تلفات را شامل می‌شود. بر همین اساس در سال گذشته نیز ۹۸۳ نفر از قربانیان حوادث محیط‌های کار به دلیل سقوط از بلندی جان خود را از دست داده‌اند که ۴۶.۵درصد کل تلفات را دربرمی‌گیرد. این آمار درحالی نسبت به سال ۱۴۰۱ رشد ۱۴.۲درصدی داشته که در سال ۱۴۰۱ برابر ۸۶۱ نفر به دلیل سقوط از بلندی در محیط‌های کاری جان خود را از 

دست داده‌اند.

وی با اشاره به دومین مورد تلفات در حوادث محیط‌های کار گفت: پس از سقوط از بلندی، اصابت جسم سخت با ۴۷۴ فوتی، ۲۲.۴درصد از کل تلفات حوادث محیط کار به خود اختصاص داده و در رتبه دوم دلایل مرگ در این حوادث قرار گرفته است. براساس آمارها از مجموع ۴۷۴ نفر که به دلیل اصابت جسم سخت در محیط‌های کاری جان خود را از دست داده‌اند، ۴۶۸ نفر مرد و ۶ نفر زن بوده‌اند و در مقایسه با آمار سال ۱۴۰۱ که ۴۱۴ نفر به همین دلیل در حوادث مرتبط با محیط‌های کاری جان خود را از دست داده‌اند، رشد ۱۴.۵درصدی داشته است.

رئیس گروه بررسی صحنه جرم سازمان پزشکی قانونی کشور تصریح کرد: دلایلی همچون برق‌گرفتگی، سوختگی و کمبود اکسیژن در رتبه‌های بعدی مرگ در حوادث کار قرار دارند و به ترتیب ۲۸۹ نفر، ۱۳۱ نفر و ۵۵ نفر در این حوادث جان خود را از دست داده‌اند.

ضیایی با اشاره به آمار مصدومان حوادث محیط‌های کار در سال ۱۴۰۲ گفت: در سال گذشته آمار مصدومان حوادث محیط‌های کاری که به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کرده‌اند، ۵ درصد نسبت به سال ۱۴۰۱ افزایش داشته است. در این مدت ۲۷هزار و ۳۷۷ مصدوم حوادث کار به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کرده‌اند که ۱۴۲۷ نفر آنان زن و ۲۵ هزار و ۹۵۰ نفر آنان مرد بوده‌اند.

وی ادامه داد: براساس آمارهای اعلام شده در سال ۱۴۰۱ معادل ۲۶هزار و ۷۴ نفر در محیط‌های کاری مصدوم شده‌اند که از این تعداد ۱۲۹۳ نفر زن و ۲۴هزار و ۷۸۱ نفر مرد بوده‌اند.

تهران در صدر حوادث ناشی از شغل

رئیس گروه بررسی صحنه جرم سازمان پزشکی قانونی کشور تصریح کرد: همچنین بیشترین مصدومان حوادث کار مربوط به استان‌های تهران با ۳ هزار و ۳۸ نفر شامل ۲۳۹ زن و ۲۷۹۹ مرد، اصفهان با ۲ هزار و ۸۹۶ نفر شامل ۱۷۱ زن و ۲ هزار و ۷۲۵ مرد و خراسان رضوی با ۲ هزار و ۳۴۳ نفر شامل ۱۱۹ زن و ۲ هزار و ۲۲۴ مرد بوده است. کمترین مصدومان حوادث کار نیز در استان‌های سیستان و بلوچستان با ۱۶۹ نفر شامل ۷ زن و ۱۶۲ مرد، خراسان جنوبی ۲۲۸ نفر شامل ۴ زن و ۲۲۴ مرد و هرمزگان با ۲۶۸ نفر شامل ۵ زن و ۲۶۳ مرد، بوده است.