توافق نشود کار تعیین مزد کارگران را به رای‌گیری می‌سپاریم

اظهارات روزهای گذشته نمایندگان کارگری درباره عددسازی نمایندگان دولت در شورای عالی کار برای کاهش هزینه‌های زندگی کارگران و اینکه اعضای کارگری این شورا، زیر بار سبد معیشت تنزل‌یافته نمی‌روند، دیروز با واکنش تلویحی صولت مرتضوی روبه‌رو شد.

به گزارش توسعه ایرانی، روز گذشته وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در واکنش به اختلافات موجود در شورای عالی کار و کمیته دستمزد که باعث شده سبد معیشت کارگران به عنوان پیش‌نیاز تعیین مزد سال آینده این قشر هنوز مشخص نشود، نمایندگان کارگری را تهدید کرد که در صورت عدم اجماع، کار با رای‌گیری و تصویب اکثریت اعضا پیش خواهد رفت.

وی در مورد روند تعیین حداقل مزد کارگران برای سال آینده گفت: تعیین حداقل دستمزد کارگران در مذاکره سه‌جانبه بین نمایندگان کارگران، کارفرمایان و دولت تعیین می‌شود و امیدواریم تا قبل از پایان سال جاری حداقل دستمزد کارگران مشخص و اعلام شود.

مرتضوی افزود: جلسات کمیته دستمزد تشکیل شده و نشست‌های چندجانبه از نمایندگان کارگران، کارفرمایان و دولت به جمع‌بندی می‌پردازند اما اشتباه برخی افراد این است که فکر می‌کنند وزیر کار دستور می‌دهد تا حداقل مزد مشخص شود در حالی‌که قانون گفته نمایندگان کارگر، کارفرما و دولت اگر با هم اتفاق‌نظر داشتند که هیچ، وگرنه تعیین مزد کارگران با رأی اکثریت اعضای شورای عالی کار تعیین می‌شود.

وی در ادامه گفت:‌ هر سال مقتضیات برای تعیین دستمزد متفاوت است و این‌گونه نیست که برای یک سال حداقل مزد را مشخص کنیم و برای چند سال اجرا شود. به گفته وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، امیدواریم تا پایان سال حداقل دستمزد کارگران مشخص شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مورد تعیین حقوق بازنشستگان نیز گفت: بخشی از حقوق بازنشستگان تابع قانون عمومی دولت است که در لایحه بودجه همان‌گونه که حقوق کارمندان با ۲۰درصد افزایش مواجه می‌شود، حقوق بازنشستگان دولتی هم به همان اندازه افزایش می‌یابد اما بخشی از مستمری بازنشستگان تابع حداقل مزد کارگران است که در جلسه شورای عالی کار در یک روند سه‌جانبه‌گرایی تا قبل از پایان سال جاری تعیین می‌شود.

برخی افراد فکر می‌کنند وزیر کار دستور می‌دهد تا حداقل مزد مشخص شود در حالی‌که قانون گفته نمایندگان کارگر، کارفرما و دولت اگر اتفاق‌نظر داشتند که هیچ، وگرنه مزد با رأی اکثریت تعیین می‌شود

ایجاد اشتغال از یک میلیون شغل هم فراتر رفته است

مرتضوی همچنین با بیان اینکه برنامه دولت در ایجاد فرصت‌های شغلی در سال جاری به طور کامل محقق شد، گفت: ایجاد اشتغال از مرز یک میلیون شغل گذر کرده است.

وی اعلام کرد: در زمینه ایجاد اشتغال در سال جاری براساس وعده‌ای که رئیس‌جمهور داده بود، به بهترین وجه عملیاتی شده و از مرز یک میلیون فرصت شغلی در سال جاری گذشتیم و امیدواریم سال آینده بتوان رکورد جدیدی در ایجاد اشتغال بزنیم.

وزیر کار همچنین در مورد کالابرگ الکترونیکی گفت: با توجه به اینکه در کالابرگ، مردم مردد هستند که بین دریافت یارانه نقدی یا کالابرگ الکترونیکی کدام‌یک را انتخاب کنند بسیاری از مردم احساس می‌کنند که یارانه نقدی برایشان مناسب‌تر است در عین حال تکلیف قانون است که برای اجرای طرح کالابرگ بستر فراهم شود و ما این بستر را فراهم کرده‌ایم و امیدواریم با مشوق‌هایی که در نظر می‌گیریم اقبال مردم بهتر شود اما فعلاً با اقبال گسترده در کالابرگ الکترونیکی مواجه نشدیم.

مرتضوی این را هم گفت‌ که در حال حاضر سامانه کالابرگ الکترونیک در سراسر کشور اجرا شده و مردم ایران می‌توانند در هر جای ایران که اراده کنند به جای یارانه نقدی یک ماه زودتر از اعتبار کالابرگ الکترونیکی برای خرید اقلام مدنظر خود استفاده کنند و ما هم تلاش می‌کنیم مشوق‌های بیشتری در نظر بگیریم.