یک کارشناس حوزه مسکن می‌گوید که ۷۰درصد تهرانی‌ها، فقیران مسکن محسوب می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، فرید قدیری افزود: طبق آمار رسمی به ثبت رسیده از سوی وزارت مسکن و شهرسازی، نرخ جمعیت زیر خط فقط مسکن در ایران 1.8برابر نرخ متعارف جهانی است.

او ادامه داد: ۴۰درصد از خانوارهای ایرانی زیر خط فقر مسکن به‌سر می‌برند. همچنین خانواده‌هایی که بیش از ۳۰درصد هزینه ماهانه یا سالانه خود را صرف اجاره‌بها و هزینه‌های مرتبط با تهیه مسکن می‌کنند فقیران مسکن محسوب می‌شوند که این نرخ در تهران به ۷۰درصد جمعیت استان رسیده است.این کارشناس حوزه مسکن تصریح کرد: بیش از دوسوم تهران‌نشینان، هزینه‌ای که برای اجاره‌بها و تهیه مسکن می‌دهند بیشتر از رقم پرداختی سایر کشورهای دنیاست.

قدیری گفت: در ایران براساس آخرین آمار مربوط به سال ۹۸، یک زوج ساکن تهران حدود ۶۶ سال طول می‌کشد که خانه‌دار شوند. البته این موضوع، یک شرط محال هم دارد و آن اینکه نرخ مسکن با شرایط تورمی دستمزد آن فرد برابری داشته باشد و متاسفانه هیچ‌گاه این اتفاق نمی‌افتد، زیرا تورم نرخ مسکن همیشه بیشتر از تورم متوسط کشور است.

او افزود: مدت خانه‌دار شدن یک زوج در کشور به طور میانگین حدود ۳۳ سال است در حالی‌که در دنیا حدود ۱۰ تا ۱۲ سال طول می‌کشد تا یک فرد بتواند با پس‌انداز خود خانه‌دار شود.

این کارشناس حوزه مسکن با اشاره به الزام دولت سیزدهم برای تولید سالانه یک میلیون واحد مسکن، ادامه داد: در حال حاضر حدود 4.5میلیون واحد خالی در کشور وجود دارد. همچنین هنوز حدود ۷۰هزار واحد از پروژه مسکن مهر تحویل صاحبانشان نشده است. اینکه قانون جهش تولید مسکن که رئیس‌جمهور طبق آن، الزام تولید سالانه یک میلیون واحد مسکونی را در دستور کار قرار داده برای این 4.5میلیون واحد خالی تدبیری کرده یا خیر، به نظر بنده تدبیری نکرده است. البته راه‌حلی ساده برای این موضوع وجود دارد مبنی بر اعمال مالیات بر خانه‌های خالی و این قانون در کشور ما اجرا نمی‌شود.

قدیری اضافه کرد: دولت اجرایی کردن چنین قانونی را رها کرده و سراغ راهی رفته که نه زمانش مشخص است و نه ابزاری برای اجرای آن فراهم است.