عموم بازنشستگان کشوری ششمین ماه سال ۱۴۰۰ را با جیب خالی آغاز کرده‌اند. شهریورماه از دیروز در حالی آغاز شد که قریب به ۱.۵میلیون نفر از مستمری‌بگیران صندوق بازنشستگی کشوری هنوز ریالی از مستمری مرداد ماه خود را دریافت نکرده‌اند؛ وضعیتی که درباره بازنشستگان دو صندوق عمده و معروف دیگر یعنی سازمان تامین اجتماعی و تامین اجتماعی نیرو‌های مسلح (بازنشستگی لشگری) نیز کمابیش صادق است.

به گزارش خبرنگار اقتصاد 24،‌ به گفته منابع رسمی و مطلع، مشکل خالی بودن حساب بانکی مستمری‌بگیران صندوق بازنشستگی کشوری شاید با تامین اعتبارات مالی مرتفع شود و این بخش از بازنشستگان بتوانند حقوق بازنشستگی خود را دریافت کنند، اما اگر ذهنتان درگیر چرایی این اتفاق است می‌توانید از میان نیمه‌فعال شدن سیستم بانکی در جریان تعطیلی هفته گذشته، نبود منابع مالی کافی و تاثیرات جابه‌جایی‌های اخیر در دولت و به خصوص سازمان برنامه تاثیر یکی را موثرتر قلمداد کنید. در خصوص جماعت ۳.۵ میلیون نفری مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی هم روایت‌های مختلفی از نحوه پرداخت شدن مستمری مرداد ماه کارگران بازنشسته و سایر مستمری‌بگیران این سازمان به گوش می‌رسد که تاحدود زیادی تحت تاثیر عزل ناگهانی مدیرعامل پیشین شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) به دلیل همکاری نکردن در انجام تعهدات مربوط به پرداخت حقوق بازنشستگان قرار دارد.

در سال ۱۴۰۰ مستمری بازنشستگی سازمان تامین اجتماعی مشمول دو افزایش متفاوت شد؛ یکی افزایش سنواتی سالانه و دیگری افزایش ناشی از اجرای طرح اصلاح شده متناسب‌سازی. از آنجایی که برای امسال این افزایش‌ها بعد از فرودین ماه عملیاتی شده‌اند، عموم بازنشستگان این سازمان مبلغی به عنوان مابه‌التفاوت افزایش مستمری فروردین ماه طلبکار بوده‌اند ولی چون بازنگری طرح متناسب‌سازی شامل حال همه نشده بنابراین بخشی از این مابه‌التفاوت به حساب عده‌ای از بازنشستگان واریز نشده و در نتیجه ممکن است حرف‌های متفاوتی از پرداخت کامل یا نصف و نیمه مستمری مرداد ۱۴۰۰ سازمان تامین اجتماعی به گوش برسد. وضعیت پرداخت مستمری مرداد ماه در مورد نظامیان بازنشسته هم تاحدودی متفاوت از همیشه است. پیگیری‌ها از وضعیت حساب بانکی نظامیان حاکی از آن است که هنوز ریالی به موجودی این حساب‌ها اضافه نشده است. البته این‌طور هم روایت می‌شود که بازنشستگان لشگری در مراجعه به سامانه اطلاع‌رسانی صندوق بازنشستگی خود با پیام واریز مستمری مرداد ماه مواجه می‌شوند و حتی در جریان ریز مبلغ پرداختی هم قرار می‌گیرند اما وقتی برای خرید به کارت بانکی رجوع می‌کنند، داخل آن مبلغی جدیدی را یافت نمی‌کنند. از قرار معلوم این مشکل به بانک عاملی که مسئولیت تامین اعتبار و واریز مبالغ مستمری را برعهده دارد، مربوط می‌شود و حتی بانک یاد شده طی روز‌های گذشته از طریق ارسال پیامک وجود چنین مشکلی را به دارندگان حساب اطلاع داده و با وعده حل و فصل هرچه زودتر آن مراتب عذرخواهی خود را اعلام کرده است. به گفته تحلیلگران بیمه‌های اجتماعی، شمار صندوق‌های بازنشستگی اجتماعی فعال و فراگیر در ایران به ۲۰ عدد می‌رسد. به بیان دیگر غیر از سه صندوق بازنشستگی لشگر، کشوری و تامین اجتماعی دست‌کم ۱۷ صندوق بازنشستگی فعال دیگر وجود دارند که کسی هنوز از شرایط پرداخت مستمری مردادماه آنها خبر ندارد اما یکی از هشدار‌هایی که تا به امروز از ناحیه همین کارشناسان درباره آینده نزدیک صندوق‌های بازنشستگی داده شده، چیزی غیر از بحران مالی و برهم خوردن توازن میان منابع و مصارف و پایین آمدن ضریب پشتیبانی آنها نبوده است؛ صندوق‌هایی که در میانشان مدیران برخی صندوق‌ها مثل صندوق بازنشستگی مس و فولاد طی سال‌های گذشته برای مقاطعی با مشکلاتی در پرداخت مطالبات مستمری‌بگیرانشان مواجه بودند. در نهایت شاید دلیل به تاخیر افتادن پرداخت مستمری مردادماه برخی از بازنشستگان و مستمری‌بگیران چیزی غیر از همزمانی جابه‌جایی‌های اخیر دولت و سازمان برنامه و تعطیلات ناگهانی یک هفته‌ای اخیر به دلیل شیوع بیماری کرونا نباشد اما واضح است که اگر تمهیدات جدی درباره شرایط مالی صندوق‌های بازنشستگی صورت نگیرد این احتمال وجود دارد تا مشکل بی‌پولی حقوق‌بگیران صندوق‌های بازنشستگی نیز به مانند حاشیه‌های مربوط به بالا رفتن تلفات کرونا و رایزنی برای اخذ رای اعتماد کابینه جدید خبرساز شود.