یک فعال حوزه کارگری گفت: حقوق کارگران در خوش‌بینانه‌ترین حالت ۸ روز زندگی را کفاف و ۳۴درصد از سفره‌شان را پوشش می‌دهد که باعث می‌شود این قشر شرمنده خانواده‌هایشان باشند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، احسان سهرابی اظهار داشت: بهترین مثال برای حال و روز فعلی کارگران این است که شهریور ماه امسال تمامی اتباع خارجی فعال در این حوزه کشورمان را ترک کردند زیرا این حقوق و این وضعیت شغلی برایشان توجیه اقتصادی نداشت.

وی با بیان اینکه وضعیت کارگران قرمز است، ادامه داد: در حال حاضر نیز صحبت‌هایی مبنی بر افزایش ناچیز دستمزد به گوش می‌رسد و متاسفانه برخی نمایندگان مجلس بدون بررسی و به صورت جهت‌دار، مسأله مزد منطقه‌ای را مطرح می‌کنند که سبب ایجاد فضایی مسموم و ملتهب می‌شوند.

این فعال کارگری خاطرنشان کرد: طرح‌هایی همچون مزد منطقه‌ای به هیچ عنوان مناسب شرایط کنونی کشور نیست زیرا این موضوع زمانی موجه است که میزان دستمزد مصوب فراتر از حداقل باشد نه این رقمی که تنها جوابگوی مسائل اولیه زندگی کارگران است.

وی افزود: هزینه‌های زندگی در کلانشهری مانند تهران با مناطق روستایی تفاوت زیادی دارد اما این موضوع نباید سبب شود تا برخی افراد تحت نام موسسات خیریه به کارگر خود دستمزد 300هزار تومانی پرداخت کنند که متاسفانه شاهد این اتفاق در کشور هستیم. سهرابی گفت: اگر به مبلغ تعیین شده 6 میلیون و 850هزار تومانی از سوی شورای کار منطقی نگاه کنیم، کدام کارفرمایی که تا دیروز دو میلیون و 500هزار تومان به کارگرش دستمزد می‌داده، حاضر می‌شود یک‌شبه چهار میلیون به پرداختی‌اش اضافه کند، پس این اتفاق نشدنی است.